ZMAR. Plzeňský útočník Marek Bakoš vstřelil regulérní gól, ale rozhodčí ho kvůli domnělému ofsajdu chybně neuznali.

ZMAR. Plzeňský útočník Marek Bakoš vstřelil regulérní gól, ale rozhodčí ho kvůli domnělému ofsajdu chybně neuznali. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Nadávali jsme, ale co můžeme dělat? říkali v Plzni o chybách sudích

  • 221
Plzeňští fotbalisté i fanoušci už se radovali z gólu, ale rozhodčí ho kvůli domnělému ofsajdu neuznal. Chybně. Bylo to podruhé, kdy španělský sudí Alberto Mallenco a jeho asistenti zápas proti Ludogorci Razgrad (2:2) ovlivnili. A tím definitivně potopili šance českého týmu na postup do Ligy mistrů.

Po zápase se plzeňští fotbalisté podívali na krátký sestřih, který obsahoval i sporné situace - a...

„...a samozřejmě to zamrzí. Zanadávali jsme si, ale co můžeme dělat? Takový je fotbal. Někdy se rozhodčí splete ve váš prospěch, jindy ve prospěch soupeře. To my už neovlivníme,“ řekl záložník Jan Kopic smířeně.

Hráči úřadujícího českého mistra se na chyby rozhodčích nevymlouvali, i když ve dvou klíčových momentech mohli. Důvody nezdaru alespoň při rozhovorech s novináři hledali hlavně u sebe, přestože křivdu cítit museli.

Co se v úterním zápase stalo?

Plzeň se dostala do rychlého vedení 1:0. V tu chvíli stačilo, aby přidala druhý gól, a vynutila by si prodloužení.

Ludogorec však záhy vyrovnal. David Limberský odkopl při obranném zákroku míč jen k Jonathanu Cafúovi, který při nešikovném zpracování zahrál rukou. Ale to španělský rozhodčí Alberto Mallenco pustil - i gestem signalizoval, že pískat nebude. Následovala přihrávka na Virgila Misidjana a vyrovnání.

Co říkají pravidla

Hra rukou

  • Za zakázaný způsob hry se považuje, jestliže hráč (kromě brankáře ve vlastním pokutovém území) podle názoru rozhodčího zahraje úmyslně míč rukou nebo se rukou míče dotkne.
  • Za porušení pravidla se rovněž považuje zahrání míče rukou z nedbalosti, neopatrnosti nebo nedostatečné předvídavosti následků boje o míč.
  • Za úmyslnou hru rukou je třeba považovat, jestliže hráč zadržením nebo zahráním míče rukou získá pro sebe nebo pro své družstvo výhodu.
  • Při posuzování, zda se jednalo o úmyslnou hru rukou, musí rozhodčí posoudit tyto aspekty:
    -zda se jednalo o pohyb ruky k míči nebo pohyb míče k ruce,
    -zda ruka hráče byla v přirozené pozici odpovídající pohybu hráče,
    -zda se hráč snažil předejít tomu, aby se míč dotkl jeho ruky,
    -zda hráč měl možnost kontaktu ruky a míče předejít,
    -zda nepoužil ruky nebo paže k úmyslnému zahrání míčem.
  • Za porušení pravidla rozhodčí nebude považovat např. tyto situace:
    -míč je nastřelen na ruku, kterou má hráč u těla, nebo
    -při odkopu míče si hráč nastřelí vlastní ruku.
    Zdroj: pravidla fotbalu

„Už v tu chvíli jsem si myslel, že to ruka byla, ale rozhodčí ji nepískl. Škoda pro nás,“ poznamenal David Limberský.

„Když jsem se na to podíval po zápase, tak to ruka opravdu byla,“ potvrdil Jan Kopic

Pravidlo o hře rukou nabízí rozhodčím široké možnosti, jak situace posoudit. Záleží jen na citu daného sudího.

Cafú neměl ruku ani v přirozené pozici, ani s ní nepohyboval směrem od míče, ani se nesnažil dotyku předejít. A nešlo ani o odkop, při kterém by si nastřelil vlastní ruku (viz rámeček „Co říkají pravidla“).

Útočník bulharského mistra zkrátka zahrál rukou jen kvůli své nešikovnosti. A využil toho ke gólové přihrávce.

„Já jsem to neviděl, ale kluci říkali, že to ruka byla. Každopádně rozhodčí nepískl, takže my s tím už nic nenaděláme a musíme to rozhodnutí respektovat,“ uvedl obránce Aleš Matějů.

Přestože akce pokračovala, stále šlo gólu zabránit. Nemohlo plzeňské fotbalisty ovlivnit, že na chvíli zaváhali, protože se hlásili a reklamovali ruku?

„Já jsem zajišťoval Romana Hubníka. Dal jsem balon pryč a pak už jsem se nestihl vrátit do své pozice. Těžko říct, jestli bych to stihl,“ popisoval Limberský.

Ohlasy plzeňských fotbalistů po zápase s Ludogorcem:

Plzeňské publikům od té doby nespokojeně bouřilo. A třaskavá atmosféra se přenesla i na hřiště.

Při dalším sporném momentu se však plzeňští fotbalisté paradoxně nehádali skoro vůbec. Ze zápasu uběhla hodina, když Michal Ďuriš vystřelil a gólmanem vyražený míč doklepl do brány Marek Bakoš.

Španělští rozhodčí gól na 2:1 neuznali kvůli ofsajdu, ve kterém však plzeňský střelec nestál.

Marek Bakoš dal regulérní gól. Když se takové situace obrátí v takovém zápase proti vám, tak to hodně bolí a je to velká škoda,“ přiznal Kopic.

Krátce nato český tým přeci jen zásluhou Aleše Matějů druhý gól vstřelil. V tu chvíli měl být výsledek jiný než jen 2:1.

Plzeň potřebovala dát v závěrečných dvaceti minutách dva góly, aby postoupila. To se jí nepovedlo a naopak v nastavení sama inkasovala na konečných 2:2.

„Rvali jsme se o to. Chtěli jsme alespoň vyhrát, když už ne postoupit. Podařilo se nám dát gól na dva jedna, ale na konci nám uteklo i to vítězství,“ dodal Kopic.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a vítězem baráže, který vzejde z čtveřice Řecko, Gruzie, Kazachstán a Lucembursko.

Česko - Portugalsko, Česko - tým z baráže, Česko - Turecko