Současný život na litvínovském sídlišti Janov.

Současný život na litvínovském sídlišti Janov. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Do Janova míří další miliony. Mají pomoci obyvatelům, kteří se snaží

  • 9
Litvínovská radnice dostala evropské peníze na projekty, které pomohou lidem z problematického sídliště Janov. Půjdou třeba na platy sociálních pracovníků, kteří se budou věnovat rodinám, jež mají zájem na vyřešení svých potíží.

Téměř patnáct milionů korun obdržel Litvínov díky spolupráci s vládní Agenturou pro sociální začleňování a programu, který je určený pro sociálně vyloučené lokality, k nimž patří i Janov (psali jsme o tom zde).

Město je bude čerpat následující tři roky. Projekt odstartoval tento měsíc a radnice díky němu získává peníze na dvanáct asistentů prevence kriminality a pět sociálních pracovníků. Budou se věnovat hlavně rodinám s dětmi z Janova.

Nejde o novinku, protože tyto služby už na nechvalně známém sídlišti Janov i jinde v Litvínově jsou.

Nově si ale město samo mohlo říci, jaké problémy chce řešit. Na to získalo peníze.

„Máme tři roky klid, nemusíme usilovat o další dotace na sociální služby a asistenty. Je to i větší jistota pro zaměstnance, nemají smlouvu na rok, ale na tři,“ uvedla vedoucí odboru sociálních věcí radnice Veronika Knoblochová.

Problémem je vysoká nezaměstnanost

Dlouhodobě je největší potíží sídliště Janov vysoká nezaměstnanost. Přímo ji městský projekt neřeší, i když díky němu přijme další dva sociální pracovníky. Nepřímo s ní ale také souvisí.

„Náš projekt není určený na zaměstnávání. Ale protože lidi připravíme tím, že budou mít stabilizované bydlení, hospodaření, dávky, tak jim umožníme orientovat se na práci,“ potvrdila Knoblochová.

Důležitá je přitom práce s celými rodinami, tedy i výchova dětí, které získávají potřebné návyky.

Na městský projekt bude navazovat činnost spolku Libuše, který už v minulých letech díky různým dotacím nabízel lidem z Janova práci. V tom bude spolek pokračovat.

Zaměří se přitom na rodiny, jejichž situaci stabilizoval městský projekt. „Libuše bude mít nabídky pracovních míst, právě spolek bude spolupracovat se zaměstnavateli a nabízet jim připravené, motivované lidi. Bude tam i dotace na pracovní místo,“ dodala Knoblochová.

Bývalo to jedno z nejhezčích sídlišť

To je největší posun v získávání dotací pro sídliště Janov - pomoc míří na lidi, kteří už dokázali, že své sociální nesnáze chtějí řešit. Zároveň to potvrzuje proměny, jimiž zhruba za deset let Janov prošel.

Cíl projektu

Nový projekt Litvínova usiluje o začleňování obyvatel ze sociálně vyloučených lokalit do běžné společnosti.

Především rodinám s dětmi budou v Janově pracovníci radit s konkrétními problémy - jak vyjít s penězi, jak se zbavovat dluhů nebo jak řešit problémy dětí se školou.

Druhou částí projektu je zajištění míst asistentů prevence kriminality.

Projekt začal 1. srpna 2016 a potrvá do 31. července 2019. Jeho přesný rozpočet je 14,3 milionu korun.

V 80. letech to bylo jedno z nejhezčích sídlišť v Československu. Kvůli privatizaci bytového fondu, již zneužili různí spekulanti, se tam však začali stěhovat nepřizpůsobiví z celého Česka, často šlo o početné romské rodiny.

Na sídlišti rostla nezaměstnanost, kriminalita, vandalismus, množily se potíže s drogami. Situace zneužili neonacisté, v Janově začali pořádat pochody, a před osmi lety dokonce došlo k jejich bitce s policisty (blíže o tom zde).

Radnice se vše snažila řešit zvýšením počtu strážníků, kontrolami, za pomoci dotací i obřími investicemi. Za pět let se v Janově proinvestovalo přes 200 milionů korun a vzhled sídliště se výrazně zlepšil.

Původní obyvatelé ale dál odcházejí kvůli problémovým sousedům. Trend má zastavit současný projekt. Nejde ale o plošnou akci, jako byly kontroly a dotace, ale je cílený na konkrétní lidi. Zejména na rodiny s dětmi, aby se zastavil exodus z Janova a na opraveném sídlišti znovu žili slušní obyvatelé, kteří pracují a neničí své bydlení ani jeho okolí.

Archivní video z bitky extremistů s policisty v Janově v roce 2008: