Petr Plášek (vpravo) se svým obhájcem Tomášem Vymazalem u uherskohradišťského soudu. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Soud kvůli rallye v Lopeníku se vrací na začátek, ministr podal stížnost

  • 29
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán se vložil do soudního procesu, který se týká tragické nehody při rallye v Lopeníku na Uherskohradišťsku. V roce 2012 při ní zemřely čtyři dívky. Případ má stále otevřený konec.

Na konci loňského roku odvolací soud zrušil podmínku 1,5 roku pro traťového komisaře Petra Pláška, který mladé divačky při rallye v Lopeníku nevykázal ze zakázaného prostoru (psali jsme zde).

Tehdy to vypadalo „jen“ jako další případ, jenž se bude projednávat znovu. Teď do něho však vstoupil ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který stížností napadl zrušující rozsudek. Kauzu si převzal Nejvyšší soud v Brně.

O viníkovi tak není jasno ani po čtyřech letech od tragédie, která změnila podmínky pořádání automobilových soutěží. V listopadu 2012 při závodech v Lopeníku vyletělo auto z trati a zabilo čtyři dívky ve věku od 7 do 20 let, které stály v zakázaném prostoru.

Traťového komisaře tam dělal pětadvacetiletý Plášek. Hájí se tím, že selhali pořadatelé, soud v Uherském Hradišti mu však dal osmnáctiměsíční podmínku (více zde).

Plášek se odvolal a brněnský krajský soud ji zrušil. Jeho vinu označil za „marginální“. Více podle něho chybovali organizátoři závodu (společnost Andrea), kteří nedostatečně označili nebezpečné místo, či Autoklub ČR, jenž závod povolil za vágních podmínek.

5. února 2015

Odvolací soud měl podle Pelikána říct, koho ještě vyslechnout

Taková argumentace se ale nelíbí ministru spravedlnosti. Na popud žalobce reagoval stížností, kterou podává jen zřídkakdy.

„Úkolem odvolacího soudu nebylo zkoumat, zda někdo další odpovídá za následek. Jeho povinností bylo rozhodnout, zda má trestní odpovědnost obviněný a v jakém rozsahu,“ napsal Pelikán.

Vadilo mu i to, že krajský soud případ nevrátil do Uherského Hradiště s návrhem, kdo má být ještě vyslechnut, což bývá obvyklé.

„Z odůvodnění usnesení odvolacího soudu rovněž nevyplývají žádné požadavky ohledně toho, v jakém směru a rozsahu konkrétně by mělo být dokazování státním zástupcem doplněno,“ uvedl Pelikán.

Nejvyšší soud už si spis převzal a rozhodne o něm v řádech měsíců. I kdyby však stížnosti vyhověl, verdikt odvolacího soudu, který zrušil Pláškovi trest, to nezmění.

„Půjde o akademický výrok, který může jen konstatovat, že bylo porušeno právo ve prospěch obviněného,“ nastínil mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček. „I to má ale smysl. Judikát bude právně závazný pro další podobné případy,“ dodal.

Obhájce: Vyznívá to v náš prospěch

A může také napovědět, jak v této kauze postupovat dál. Spis se vrátí do přípravného řízení ke státnímu zastupitelství v Uherském Hradišti. „Musíme vyčkat na to, co Nejvyšší soud uvede,“ zmínil uherskohradišťský žalobce Tomáš Pindur.

Ten pak může policii uložit další úkoly k došetření, nebo i trestní stíhání Pláška zastavit, což je však podle Pindura nepravděpodobné. Státní zástupce už dříve neshledal žádné pochybení u organizátorů závodů, případně Autoklubu ČR. Další vývoj se ale dá těžko odhadnout.

Stížnost udělala radost Pláškovu obhájci Tomáši Vymazalovi. „Vyznívá v náš prospěch, ministr uznává argumenty obhajoby,“ sdělil Vymazal. Podle něho byla bezpečnostní opatření závodů v Lopeníku nedostatečná, stejně jako předpisy pro pořádání rallye.

To pořadatelé od začátku odmítají. „Udělali jsme, co jsme měli. I co se týká proškolení. Celý podnik byl pod hlavičkou autoklubu,“ řekl opakovaně pořadatel závodů Petr Bujáček.

„Závod byl zorganizovaný a povolený podle tehdejších pravidel, která však během něj nebyla dodržena,“ reagoval dříve sekretář Autoklubu ČR a Federace automobilového sportu ČR Adam Eliáš.

10. listopadu 2012