MS lyžování Liberec 2009 | foto: Michal Sváček, MAFRA

Soud kvůli dluhům za mistrovství se táhne pět let, konec je v nedohlednu

  • 42
Před pěti lety podalo sdružení věřitelů libereckého mistrovství světa žalobu na město Liberec. Firmy, které nedostaly zaplaceno za své služby pro pořadatele šampionátu, žádají po Liberci a také po Svazu lyžařů celkem 37 milionů korun.

Spolek věřitelů tvrdí, že zažalované strany ručily za závazky organizátora.
Ani po tak dlouhé době se ale kauza příliš neposunula. Soudy se totiž neustále odročují. Oprávnění věřitelé MS v klasickém lyžování v Liberci 2009, z.s., jak zní oficiální název vytvořeného spolku, podali žalobu 31. srpna 2011.

„K odročení už došlo asi pětkrát. Kvůli dovoleným právníků města, lyžařského svazu, nebo nemocím,“ řekl na dotaz MF DNES předseda grémia spolku Martin Pánek.

Sám je také jedním z velkých věřitelů. Jeho firmě Vyšehrad 2000, která zajišťovala na mistrovství stravování na Ještědu, dluží organizátoři šampionátu přes 9 milionů korun. Většina firem se kvůli nezaplaceným fakturám dostala do vážných ekonomických potíží. Spolek má dnes 18 členů.

„Jednání je nařízeno na 7. října. Více informací nyní nemám k dispozici,“ zmínila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 6 Zuzana Barochová.

Jestli se ale soud opravdu uskuteční, ještě nikdo neví. Pokud se znovu odročí, znovu k soudu by se kauza dostala pravděpodobně až za dalších několik měsíců.

„Na jednání čekáme měsíce. Je to už strašně dlouhé, mnozí naši členové už cítí trochu beznaděj, jestli se domohou svých práv,“ sdělil Vojtěch Hlaváček, někdejší šéf grémia spolku Oprávnění věřitelé MS v klasickém lyžování v Liberci 2009.

Soudkyně chce nejprve řešit, zda město a lyžařský svaz skutečně odpovídají za závazky pořadatele mistrovství. Až pak se bude případně zabývat konkrétními pohledávkami.

Právníci navrhli jako důkaz hostitelskou smlouvu

Právníci věřitelů navrhli předložit soudu jako důkaz hostitelskou smlouvu. Uzavřel ji Liberec a Český svaz lyžařů s mezinárodní lyžařskou federací FIS. Soudkyně přečetla jako první důkaz českou verzi hostitelské smlouvy, originál je dnes patrně jen ve Švýcarsku. Za českou stranu v roce 2004 podepsal bývalý primátor Liberce Jiří Kittner a tehdejší prezident Svazu lyžařů Roman Kumpošt.

Svaz lyžařů i město žalovanou sumu platit odmítají. Argumentují podobně.

„Město neručilo za žádné závazky přípravného výboru. Opírají se jen o hostitelskou smlouvu. Neříká se tam nic, že bychom jako město měli být právními nástupci nebo ručiteli výboru, který připravoval mistrovství světa. Jsou to peníze nás všech a já je rozhodně dobrovolně vydat nehodlám,“ zmínil primátor Liberce Tibor Batthyány.

Advokát zastupující lyžařský svaz Marek Hejduk navrhl soudu, aby žalobu zamítl. Řekl, že jeho klient nepodepsal s věřiteli smlouvu.

Soudkyně při předchozím jednání požádala lyžařský svaz o dokumenty, jimiž byla mezinárodní federace informována o založení sdružení OC Fis Nordic WSC 2009. Sdružení založilo město Liberec a Svaz lyžařů. Občanské sdružení, v jehož čele stála bývalá lyžařka Kateřina Neumannová, zkrachovalo. Sdružení hospodařilo s rozpočtem přes 632 milionů korun.

„Hostitelskou smlouvu podepsalo město, svaz lyžařů a FIS, nikoliv organizační sdružení,“ namítl Martin Pánek.

„Jde to se mnou pořád, nesu to s sebou jako kříž. Teď už bych to řešila jinak, ale vždycky pracujete s informacemi, které v tu chvíli máte. Už bych do toho nešla, už bych takovou zkušenost prožít nechtěla,“ řekla před nedávnem někdejší prezidentka organizačního výboru mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci 2009 Kateřina Neumannová v Olympijském studiu iDNES.cz. Odpovídala na otázku, jestli nelituje, že se do „akce Liberec“ pustila.

Z veřejných zdrojů šly na uspořádání MS přes dvě miliardy korun. Ze státního rozpočtu skoro 1,5 miliardy korun, z rozpočtu Liberce asi 400 milionů a Liberecký kraj přidal přibližně 165 milionů.

Poslechněte si, co o libereckém mistrovství světa řekla Kateřina Neumannová 11. srpna v Olympijském studiu iDNES.cz: