Vynálezkou burkin je australská návrhářka  Aheda Zanettiová (19. srpna 2016)

Vynálezkou burkin je australská návrhářka Aheda Zanettiová (19. srpna 2016) | foto: Profimedia.cz

Vynálezkyně burkin vydělává miliony, v Austrálii je nosí i plavčice

  • 579
Zatímco Francie nošení burkin zakazuje, v Austrálii si na plavky zakrývající celé tělo už celkem zvykli. Muslimky si díky nim mohou vyrazit na pláž a nosí je i plavčice. Jejich vynálezkyně vydělala miliony dolarů a vyváží do celého světa.

„Životní styl Austrálie jsou pláže, surfování, slunce a sportovní aktivity. Když jsem vyrůstala, řada těchto aktivit mi chyběla. Zkrátka už nechci, aby si kdokoliv nechal ujít jakýkoliv sport jen kvůli našim nárokům na cudnost,“ řekla agentuře AFP původem libanonská návrhářka Aheda Zanettiová, která u protinožců žije od dvou let.

Austrálie se podobně jako evropské státy potýká s nárůstem protimuslimských nálad, nicméně kritika burkin, plavek, které zakrývají celé tělo a vlasy, se zde neobjevuje. Lidé se totiž u moře chrání před nemilosrdným australským sluncem jak jen to jde, a v burkinách zde proto byla před časem spatřena i slavná britská televizní kuchařka Nigela Lawsonová.

Zanettiová burkiny vynalezla počátkem nového tisíciletí, když se byla podívat na zápas své neteře v netballu (hra podobná basketu, pozn.red.). Při pohledu na dívku, která měla přes tradiční muslimský oděv navlečený sportovní dres, jí bylo jasné, že musí něco udělat.

„Vypadala jako rajče,“ řekla návrhářka listu The Washington Post. Snažila se proto vypátrat v obchodech vhodné sportovní oblečení vyhovující muslimským pravidlům, žádné však nenašla.

Před více než deseti lety proto otevřela svůj vlastní obchod s plavkami vhodnými pro muslimky. Od té doby prodala kolem 700 tisíc burkin, vydělala miliony dolarů a vyváží do Bahrajnu, Jihoafrické republiky, Švýcarska či Velké Británie. Název burkiny vznikl jednoduše - spojením slov burka a bikiny. „Neznamená to nic jiného než islámské dvojdílné plavky, to by ale znělo blbě,“ vysvětlila.

Burkiny v červeno žluté nosí i záchranářky

Burkiny se staly součástí australských pláží po nepokojích z prosince 2005, kdy skupiny násilníků na pláži Cronulla Beach v Sydney několik dní napadaly imigranty z Libanonu a lidi arabského vzhledu. Davy bělošských výtržníků imigranty vinily, že napadli dva záchranáře (více se dočtete zde).

Australská pobřežní stráž po utichnutí incidentů začala verbovat muslimské plavčíky, aby do budoucnosti podobným incidentům předešla. Pro plavčice pak nechala u Zanettiové zhotovit červeno žluté burkiny.

06.dubna 2016 v 04:58, příspěvek archivován: 20.srpna 2016 v 16:43

#throwbackmemmories #Cronulla #Surf #Life #Saving Mecca Laalaa first wore our #Ahiida #Burkini #Swimwear 2007 pic.twitter.com/fDqPDmpVWf

„Burkiny mi umožnily dělat věci na takové úrovni, na jaké by mě to dříve ani nenapadlo,“ řekla před několika lety agentuře AP jedna z australských plavčic jménem Mecca Laa Laa.

Řada australských muslimek burkiny oceňuje, protože se díky nim mohly zase vrátit do bazénů. Dokud se koupaly v bavlněných šatech, vyháněli je plavčíci.

Kauza burkiny

„Když vznikly burkiny, řada věcí se rychle změnila,“ tvrdí Siham Karra-Hassanová, která muslimské plavky popisuje jako „druhou kůži“. Její dcera v nich dokonce pracovala jako lektorka plavání. „Jsem hodně aktivní, takže čím více mohu cvičit, čím více mohu být ve vodě a čím více je mohu nosit, tím jsem šťastnější,“ dodala.

Podle Zanettiové si burkiny nekupují jen muslimky, ale i ženy jiných vyznání. Zájem o ně prý mají i muži.

Burkiny jako symbol

Debata kolem burkin se rozpoutala poté, co je zakázali v minulých týdnech starostové několika francouzských měst (více zde). „Plavky, které ostentativně dávají najevo náboženskou příslušnost, zatímco Francie a její náboženská místa jsou terčem teroristických útoků, by mohly vytvořit hrozbu narušení veřejného pořádku,“ prohlásil starosta Cannes David Lisnard.

Ženy v problematických plavkách policie na jihu Francie vyzývá k převlečení nebo opuštění pláže. Pokud odmítnou, čeká je pokuta ve výši 38 eur, v přepočtu zhruba tisíc korun. Zákaz podpořil i francouzský premiér Manuel Valls, který burkiny označil za součást politického projektu zotročování žen.

„Je to déjà vu. Dřívější zájem o burkiny byl především pozitivní, nyní se to změnilo. Každý si myslí, že ve svých burkinách schováváme bomby, ale my nejsme teroristé,“ uvedla Zanettiová a postěžovala si na francouzské politiky, kteří dle jejího názoru ze slova burkiny udělali symbol špatného islámu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video