Novinář jindřichohradecké televize Pavel Kofroň. | foto: Václav Janouš, MF DNES

Měli nás před cestou do Libanonu varovat, říká unesený k odškodnění

  • 314
Tajné služby nás měly před cestou do Libanonu varovat, vysvětluje Pavel Kofroň, jeden ze čtveřice unesených Čechů, kteří žádají od státu odškodnění čtyřicet milionů korun. „Nikdo se k našemu případu nepostavil čelem, pravý viník nebyl dosud vypátrán. Dost lidí si teď myslí, že si za to můžeme sami,“ hněvá se novinář v rozhovoru pro Expres.

„My jsme se o tom bavili už po návratu, že něco podnikneme. Vyčkávali jsme, jestli se k tomu problému někdo postaví čelem,“ vysvětluje Kofroň, proč čtveřice mužů s požadavkem na kompenzaci otálela půl roku. „Nejvíc nás mrzí, že kompetentní strany nejsou ani schopné říct, co přesně se stalo, a vyvrátit podezření, že jsme v tom jeli my,“ dodává v rozhovoru pro Expres.

Aktéři kauzy chtějí podle Kofroně především zjistit, kdo je za jejich únos odpovědný. Následně po něm prý budou vyžadovat morální nebo finanční zadostiučinění.

Pohřešovaní Češi v Libanonu

Tajné služby měly podle novináře vědět, že Čechům hrozí v arabské zemi nebezpečí. „Že nechaly pět českých občanů odjet na Blízký východ, když tu máme zavřeného nějakého Libanonce, který má dlouhé prsty ... to už je průser,“ hodnotí práci zpravodajců Kofroň. „Mohli nás stopnout, nebo říct: ‚Bacha, chlapi, něco se stane,’“ dodává s tím, že skupina počítala pouze s rizikem u hranic se Sýrií, kde operuje Islámský stát. „Ale nás unesli v civilizaci mezi dvěma městy. To je, jakoby nás unesli mezi Jindřichovým Hradcem a Dačicemi,“ zlobí se novinář.

„Byli jsme prostě zneužiti a nevím, jestli jenom Libanonci, nebo jim v tom někdo pomáhal. A to by se mělo právě vypátrat,“ uzavírá rozhovor Kofroň.

Čtyři z pěti Čechů unesených loni v červenci v libanonském údolí Bikaá žádají po státu odškodnění dohromady čtyřicet milionů korun. Tvrdí, že tajné služby mohly jejich únosu zabránit. K žádosti o kompenzaci se nepřidal jen vojenský zpravodajec Martin Psík. Ministr vnitra Milan Chovanec prohlásil, že stát udělal pro návrat unesených občanů maximum a navrátilci mají žádat o odškodnění organizátory své cesty.

V den návratu pětice do vlasti byl z české vazby propuštěn libanonský agent Alí Fajád, kterého Američané podezřívali z napojení na teroristickou organizaci. Ministr obrany Martin Stropnický krátce poté médiím potvrdil, že podmínkou propuštění Čechů bylo nevydání Fajáda do Spojených států.

Rozhovor s Janem Švarcem po jeho propuštění (6. února 2016):


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video