Slavia - Anderlecht 0:3, nadějná první půle, pak totální zmar

• 439
Postup do hlavní fáze Evropské ligy se fotbalistům Slavie takřka zavřel, vlastně už je jen utopií. V úvodním zápase 4. předkola prohráli na domácím hřišti s Anderlechtem 0:3. Dobrý výkon z prvního poločase se po přestávce naprosto rozsypal.

Odveta se hraje za týden v Bruselu, ale na Slavii čeká hodně práce. Na hřišti soupeře by musela vyhrát o tři a více gólů, aby postoupila do hlavní fáze soutěže.

První půle přitom vypadala nadějně. Slavia se postupně osmělila a vytvořila si i několik šancí. Se slavnějším soupeřem držela krok, ale po přestávce...

...se její hra naprosto rozsypala. První gól inkasovala ve 49. minutě a pak už na Anderlecht nestačila.

„První půli jsme hráli takticky dobře, měli jsme i víc ze hry a víc šancí než Anderlecht. Kdybychom dali gól, bylo by to jinak. Do druhé půle jsme nastoupili nekoncentrovaní a bylo to i vidět. Dva góly jsme dostali úplně zbytečně,“ litoval slávistickýá trenér Dušan Uhrin mladší. „První gól nás dostal dolů a nemohli jsme se dostat do hry. Nějaká šance na postup vždy je, ale hodně malá.“

Zaplněný stadion v Edenu však na slávisty nepískal. Největší zápas po sedmi letech si fanoušci naopak užívali. I za stavu 0:3 vtipně skandovali: „Dejte jim bůra! Slávisti,dejte jim bůra!“

Slavii načal smolný okamžik. Nehlídaný útočník Sylla hlavičkoval do tyče a míč se od tyče odrazil do gólmana Pavlenky a následně do brány.

Po hodině hry už to bylo o dva góly. Chipciu trefil po rohovém kopu břevno - k dorážce hlavou se však dostal Teodorczyk a ani na něj brankář Pavlenka nestačil.

Deset minut nato přidal třetí branku Hanni. Šikovný záložník měl prostor ke střele, která mu vyšla náramně. Míč se od břevna odrazil do brány a tím dodal Anderlechtu klid do odvety.

Po přestávce měla Slavia jedinou vážnější šanci, a to až v závěru za rozhodnutého stavu. Van Kessel centroval z přímého volného kopu a Frydrych hlavičkoval do břevna.

Slávistický zmar kontrastoval s první půli, ve které naopak byli lepší domácí. Český tým hrozil především z protiútoků, které zakládali rychlí krajní záložníci Van Kessel a Švento.

Škodova hlavička ve 29. minutě ještě skončila vedle brány, ale o chvilku později stejný hráč pohotově střílel dobře z dálky levačkou a brankář belgického vicemistra Roef musel zasahovat.

Pak měla Slavia ještě další dvě šance. Švento však na Keniův centr o fous nedostáhl a Frydrychova dobrá střela z dálky skončila těsně vedle.

Zdálo se, že změny v sestavě Slavii pomohly. Jen na lavičce zůstali Souček nebo Zmrhal, kteří v úvodu sezony zatím hledají formu. Kvůli karetnímu trestu navíc nemohl nastoupit záložník Hušbauer.

Trenér Uhrin poslal do hry ofenzivní sestavu - se dvěma ofenzivně laděnými středními záložníky Keniou a Barákem. A levonohý rychlík Švento, který po nedávném návratu do Slavie zatím nastupoval výhradně v obraně, se přesunul na křídlo.

Taktika v prvním poločase vycházela, pak se však postupová naděje rozsypala a Slavia bude za týden bojovat pravděpodobně už jen o čest.