Bývalý šéf ostravské expozitury ÚOOZ Jiří Komárek (vlevo) po výslechu u...

Bývalý šéf ostravské expozitury ÚOOZ Jiří Komárek (vlevo) po výslechu u vyšetřovací komise. (18.8.2016) | foto:  František Vlček, MAFRA

Komise zpovídala policejního prezidenta, k výslechu zve i kancléře Mynáře

  • 74
Vyšetřovací komise, která prověřuje reorganizaci policie, vyslechla ve čtvrtek Jiřího Komárka, bývalého šéfa ostravské expozitury ÚOOZ. Vypovídal i policejní prezident Tomáš Tuhý, jeho náměstek Zdeněk Laube a exšéf protikorupční policie Jaroslav Vild. Překvapením je předvolání prezidentova kancléře Vratislava Mynáře na září.

„Není to věc, kterou bych mohl a měl sdělovat,“ řekl šéf komise Pavel Blažek (ODS) na dotaz, proč zve prezidentova kancléře. Dodal, že by byl rád, aby se v tom nehledala nějaká senzace. „Bude i ku prospěchu pana Mynáře, aby nám tu některé věci vysvětlil,“ uvedl Blažek. Plánované kancléřovo slyšení před komisí se netýká prezidenta Miloše Zemana, podotkl později Blažek v České televizi.

Na 5. září si komise zve kromě Mynáře i ministry Andreje Babiše a Milana Chovance. Čtvrteční jednání trvalo patnáct hodin.

Blažek o Mynářovi mluvil po vystoupení policejního prezidenta Tuhého. Ten uvedl, že se vyjadřoval nejen k reorganizaci policie, ale i dalším okolnostem. „Těch otázek bylo velké množství,“ uvedl Tuhý s tím, že ho profesionální přístup komise potěšil. „Jsem přesvědčen, že jsem odpověděl na všechny otázky, ale pokud bude třeba, znovu přijdu,“ řekl.

Je zřejmé, že se komise ptala i na úniky informací, ze kterých Tuhého obvinil Komárek, který ve čtvrtek u komise vypovídal jako první. Zazněly dotazy i na rodinný telefon, který má v únicích figurovat (více o telefonu zde).

„Nemám pocit, že by to vysvětlit neuměl, vyjadřoval se podrobně a jasně,“ řekl Blažek. Dodal, že Tuhý zodpověděl všechny dotazy. „Do některých věcí zcela otevřeně jeho pohled vnesl jasno. Problémem je, že jiní, co tu mluví, vnesli jasno zase ze svého pohledu. Komise se v tom musí pokusit nějak zorientovat. Je to často tvrzení proti tvrzení,“ vysvětloval Blažek.

Za policejní prezidium vypovídal i náměstek Laube. „To co jsem chtěl říci jsem řekl a myslím si, že jsem to řekl na tom místě, kde jsem to říci měl,“ uvedl s tím, že do médií věci týkající se konkrétních kauz říkat nebude.

Posledním vyslechnutým byl Vild, jehož útvar byl od 1. srpna společně s ÚOOZ včleněn do nově vzniklé Národní centrály proti organizovanému zločinu. Vild řekl, že během zhruba hodiny odpověděl na všechny dotazy.

Šlachtovu zprávu komise nezveřejní

Od Komárkovy výpovědi si Blažek sliboval, že osvětlí zprávu, kterou komisi předložil exšéf ÚOOZ Robert Šlachta. To se dopoledne částečně stalo. „Sám pan Šlachta nám řekl, že zpráva je bez komentáře nepochopitelná. Část komentáře nám už poskytl, část nám dnes řekne pan Komárek,“ uvedl již ráno Blažek. Dodal, že vyslýchaní lidé byli zproštěni mlčenlivosti pouze v určitém rozsahu, a komise to musí respektovat.

Komárkův výslech skončil před jednou hodinou odpoledne, bude ale pokračovat ještě v září. Sám Komárek novinářům sdělil, že stihl říct pouze část toho, co měl v úmyslu. „Asi jednu třetinu,“ uvedl. Ve výpovědi bude pokračovat 8. záři.

K tomu, o čem komisi informoval, se vyjadřovat nechtěl. Podle Blažka vysvětlil okolnosti některých rozhovorů a nahrávek, které Šlachtova zpráva zmiňuje. Blažek také doplnil, že ve skutečnosti je to spíš soubor dokumentů z různých kauz, které komisi předložil státní zástupce Ivo Ištvan.

Bohuslav Chalupa (ANO) navrhl, aby byla Šlachtova čtyřicetistránková zpráva zveřejněna. Komise to však neschválila.

Úniky informací? Komise na vině není, tvrdí Blažek

Šlachta a Komárek v minulosti uvedli, že při vyšetřování určitých kauz cítili tlak ze strany policejního prezidia. Komárek dokonce řekl, že Tuhý je odpovědný za „brutální“ únik informací (podrobnosti zde). Tuhý se proti tomu ohradil a na Komárka podal trestní oznámení (více zde).

Blažek se také vyjádřil k informacím ze Šlachtovy zprávy, které se objevily v médiích, například MF DNES (čtěte zde). Sdělil, že úniky nepocházejí od členů komise. „Z komise nebudou, protože ty věci tam nezazněly,“ řekl. Také další člen vyšetřovací komise Jan Bartošek (KDU-ČSL) uvedl, že je úniky znepokojen. Hodlá prý věc probrat s předsedou lidovců a v poslaneckém klubu.

Komise se znovu sejde 31. srpna, kdy mají přednést své výpovědi nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová a náměstek olomouckého vrchního žalobce Pavel Komár.

Vyšetřovací komise zahájila svou činnost 28. července:

28. července 2016

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video