Nigerijská studentka Amina Ali Nkekiová se po dvou letech v zajetí Boko Haram...

Nigerijská studentka Amina Ali Nkekiová se po dvou letech v zajetí Boko Haram dostala na svobodu. (19. května 2016) | foto: Reuters

Chybíš mi, vzkazuje školačka muži, kterého si vzala v zajetí Boko Haram

  • 94
Školačka Amina Ali Nkekiová, která byla dva roky v zajetí nigerijské islamistické organizace Boko Haram, by chtěla zpátky ke svému manželovi, za kterého ji během únosu provdali. Ani tři měsíce po vysvobození na něj nemůže přestat myslet. Přes dvě stě jejích spolužaček je stále v zajetí Boko Haram.

„Nelíbí se mi, že mě od něj drží,“ řekla dívka reportérům CNN. Její manžel Mohammed Hayatu je nyní ve vazbě a vyslýchají ho nigerijské tajné služby. Podle výpovědi některých svědků je možné, že Hayatu nebyl bojovníkem Boko Haram, ale rukojmím islamistů stejně jako jeho žena.

Mladá žena v rozhovoru svému muži vzkázala: „Chci, abys věděl, že na tebe pořád myslím. To, že jsme odděleni, neznamená, že jsem zapomněla.“

Školačku objevili v květnu v lese Sambisa u hranic s Kamerunem. Byla traumatizovaná, ale v pořádku (více o jejím nalezení zde). Podle BBC ji tehdy doprovázel Hayatu, Nkekiová měla také s sebou dceru Safyiu, která se jí narodila v zajetí.

Celkem 276 dívek včetně Nkekiové unesli islamisté v dubnu 2014 ze školy v Chiboku na severovýchodě země. Padesáti sedmi z nich se podařilo do několika hodin uprchnout, zbylých 219 se pohřešovalo. Podle Nkekiové žily první rok všechny dívky spolu. Poté byly některé provdány za bojovníky islamistické sekty. Mezi nimi byla i Amina Ali Nkekiová.

V květnu letošního roku se rozhodla utéct. Na svobodu se podle svých slov dostala sama a ne díky bezpečnostním složkám, jak se dříve uvádělo. Hnala ji touha vidět znovu svou matku. S tou nyní strávila poslední dva měsíce v hlavním městě. Mladá žena by se však ráda vrátila zpátky do Chiboku do školy. „Nebojím se Boko Haram. Nejsou mým Bohem,“ řekla odvážně.

Město Chibok na severu Nigérie

Město Chibok na severu Nigérie

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

V jakém stavu jsou ostatní dívky, které spolu s ní před dvěma lety islamisté unesli, zůstává záhadou. Amina vyzývá na videu „své sestry“, aby neztrácely naději. „Buďte trpělivé a modlete se. Tak jako mě zachránil Bůh z lesa Sambisa, tak zachrání i vás,“ řekla mladá Nigerijka.

Islamisté zveřejnili video s dívkami

Její prohlášení přichází jen dva dny poté, co Boko Haram zveřejnila na internetu video s unesenými dívkami. Jedna ze zahalených dívek na nahrávce říká, že některé jsou ještě naživu, jiné prý ale byly zabity při náletech vládních sil. Úřady vyzývá k propuštění vězněných bojovníků Boko Haram.

Otrokyně rodí děti teroristů, rodiny je zavrhly

„Jejich děti jsou stále ještě v našich rukou,“ říká maskovaný muž podle agentury AFP na 11minutovém videu. Kolem něj jsou vidět dívky v závojích.

„Čtyři desítky těchto dívek se vdaly podle vůle Alláha,“ dodává muž na videu. „Další byly zabity při náletech.“ Bojovník Boko Haram také varuje, že dívky zemřou, pokud bude nigerijská vláda dál postupovat proti jeho organizaci silou. Školačky unesené v Chiboku drží podle něj v zajetí bývalý vůdce skupiny Boko Haram Abúbakar Shekau.

Organizace Boko Haram chce v zemi vytvořit fundamentalistický islámský stát. Útoky jejích ozbrojenců si od roku 2009 vyžádaly nejméně 14 tisíc lidských životů. Sunnitští fundamentalisté terorizují nejen severovýchod Nigérie, ale i příhraniční oblasti sousedních států - Kamerunu, Nigeru a Čadu. Ze všech těchto oblastí chtějí vytvořit stát s přísnými pravidly islámského práva šaría.

V regionu s fundamentalisty bojuje od loňska mezinárodní vojenská mise, do níž Nigérie, Niger, Čad, Kamerun a Benin poslaly celkem 8 700 mužů.

Nové video, na kterém jsou údajně dívky držené Boko Haram:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue