VIDEO: Věstonickou venuši doprovodilo pod tomograf komando se samopaly

  • 41
Věstonická venuše si vyjela na výlet po Brně a dostalo se jí při tom mimořádné pozornosti. Slavnou sošku doprovodily do laboratoře tři dodávky plné policistů se samopaly. Čeká ji vědecký výzkum.

Zřejmě nejvýznamnější archeologický nález v Česku budou zkoumat odborníci z technologického centra firmy FEI a z Moravského zemského muzea.

„Chceme poznání posunout dál. Technologie by nám mohly pomoct zjistit, z čeho je figurka vyrobena,“ sdělil kurátor Ústavu Anthropos Petr Neruda.

Věstonickou venuši po cestě z budovy ředitelství Moravského zemského muzea na Zelném trhu ve středu chránilo komando po zuby ozbrojených policistů.

„Převoz zajišťovala zásahová jednotka. Nemáme informace, že by se vyskytl jakýkoliv problém. Z taktických a bezpečnostních důvodů nelze poskytnout další informace,“ popsala převoz mluvčí jihomoravské policie Štěpánka Komárová.

Odborníci položili Věstonickou venuši pod speciální tomograf. Ten umožní vědcům prozkoumat vnitřní strukturu sošky nebo záhadné vrypy na povrchu. Přístroj zároveň vytvoří trojrozměrnou rekonstrukci sošky.

„Strukturu sošky jsme schopni zjistit s přesností mikrometrů,“ podotkla systémová inženýrka Zuzana Patáková.

Výzkum odhalí, jak je soška utvořená zevnitř

Vědci ve firmě, která se specializuje na mikroskopovou techniku, českou památku zkoumají poprvé. „Budeme přesně vědět, jak je soška utvořená zevnitř, takže budeme schopní detekovat a následně vizualizovat praskliny. Dokážeme také zjistit, zda jsou v hlíně příměsi kostí a v jakých místech se nacházejí,“ popsala Patáková.

Skenováním jsou odborníci také do jisté míry schopni zjistit, jakými nástroji byla soška opracovaná. „Například v závrtech, které má soška na hlavě, můžeme vidět, zda byla vytvořena kruhovitým pohybem,“ dodala Patáková.

Odborníci si příliš netroufali tipovat, co by výzkum mohl ukázat.

„Ve výsledcích by mě překvapilo, kdyby tam bylo větší zastoupení nějaké hmoty, například tuhy. Stalo se to v případě Willendorfské venuše, kde bylo překvapující, že je vyrobena z oolitického vápence. Ten patrně pochází ze Stránské skály u Brna,“ uvedl vedoucí Ústavu Anthropos Martin Oliva.

Věstonická venuše je jednou z nejvzácnějších plastik na světě. Jedenáct centimetrů vysokou sošku nahé ženy nalezl v roce 1925 tým archeologa Karla Absolona v oblasti mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem.

Podle odborníků je soška stará až 29 tisíc let a jedná se o nejstarší uměleckou ukázku pravěké keramiky na světě. Cena sošky byla vyčíslena na minimálně 40 milionů dolarů. Naposledy byla soška zkoumaná tomografem před dvanácti lety ve Fakultní nemocnici u svaté Anny.