Až dvousetmetrové fronty trápí v posledních dnech turisty, kteří musí...

Až dvousetmetrové fronty trápí v posledních dnech turisty, kteří musí absolvovat policejní kontrolu u každého vstupu na Pražský hrad. (11. 8. 2016) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Kontroly na Hradě jsou šikana, zlobí se cestovky. Turisté si nestěžují

  • 56
Cestovním agenturám se nelíbí zvýšená bezpečnostní opatření na Pražském hradě. Místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež je označil za nepromyšlené a za šikanování turistů. Hrad kritiku odmítá, podle mluvčího Jiřího Ovčáčka má bezpečnost přednost před penězi. Oslovení turisté měli pro kontroly pochopení.

Informaci o chystaném zpřísnění bezpečnostních opatření agentury podle Papeže dostaly, ale nebyla konkrétní. Poznamenal, že zájezdy se nabízejí dlouho dopředu a mají daný program, měnit jej narychlo je proto obtížné.

V současném světě je podle něho bezpečnostní opatření třeba respektovat. „Ale na Pražském hradě jsou udělána velmi nešťastně. Někdo zpackal třeba bohulibý záměr, což je na Hradě obvyklé,“ uvedl Papež. Upozornil, že Česko patří dlouhodobě mezi nejbezpečnější země světa.

Kontroly zkritizoval i mluvčí Čedoku Hynek Špinar. „Kromě samotné nepříjemnosti, že se musí čekat ve frontě, se tímto prodlužuje doba prohlídky Prahy, protože čekací doba na vstup do areálu hradu je minimálně o hodinu delší. Například v sobotu minulý týden byla fronta od restaurace Lví dvůr až k Belvederu,“ sdělil. Cestovní kanceláři tak podle něj rostou náklady na průvodce a autobus, které nebyly započítány v ceně zájezdu.

Podle Ovčáčka je ale bezpečnost lidí důležitější. „Bezpečí žádnými penězi změřit nelze. A to by si měli uvědomit i v cestovních kancelářích,“ řekl. Kontroly bylo podle něj nutné zavést. „Nechci ale zacházet do podrobností. V každém případě opatření význam mají,“ řekl.

MF DNES: Přes kontroly na Hradě lze hravě pronést pistoli i dlouhý nůž

Příspěvková organizace hlavního města Prague City Tourism již v červnu chystaná bezpečnostní opatření v tiskové zprávě odmítla. „Chápeme, že je bezpečnost sídla prezidenta republiky prioritou. Právě Hrad je nejnavštěvovanější památkou Prahy, a pokud do ní lidem omezíme přístup, nebo zavedeme přísné bezpečnostní kontroly, budou to vnímat negativně,“ uvedla ředitelka Nora Dolanská.

Podle mluvčí organizace Kateřiny Bártové si na potíže s kontrolami stěžují především průvodci. Od turistů organizace žádné stížnosti neeviduje. „Návštěvníci mají pro kontroly pochopení, znají je i z jiných turistických destinací,“ poznamenala.

Nevadilo nám pár minut čekat, říká turista

Pochopení pro kontroly v úterý odpoledne, tedy v době, kdy čekání ve frontách trvalo řádově minuty, vyslovili i oslovení turisté. Například Ywona, Polka žijící v Německu, kontroly považuje za normální. Podivila se, že v minulosti na Pražském hradě nebyly. Vyjádřila ale pochybnost, zda současné kontroly mohou teroristům v útoku zabránit.

Mladý pár z Francie také označil kontroly za normální a bezpečí za důležitější. Stejně se vyjádřila i skupinka slovenských turistů. „Nevadilo nám pár minut čekat, patří to k tomu. Zrovna jsem dětem vysvětloval, proč tu kontroly jsou,“ řekl muž z Tábora.

Fronty na Hrad se prodloužily (16. srpna 2016):

Hrad zavedl intenzivnější kontroly turistů na vstupech do nejnavštěvovanější české památky asi před dvěma týdny. Příchozím vojáci a policisté kontrolují například batohy. Hrad označuje kontroly za namátkové a zaměřené především na to, aby do areálu nemohly být proneseny například větší zbraně.

Kvůli opatření se nárazově především na Hradčanském náměstí a na Prašném mostě tvoří fronty. Například v úterý kolem 15:00 v nich turisté strávili několik minut, o hodinu později fronty nebyly prakticky žádné.

V době „turistické špičky“, například kolem poledne, v nich ale lidé musí čekat i několik desítek minut. Podle Ovčáčka se cestovní agentury nepřizpůsobily situaci a turisty přivážejí stále ve stejný čas. Očekává, že se situace během několika dnů, maximálně týdnů, změní.

Čekající turisty budou před deštěm chránit stříšky

Mluvčí Hradu také uvedl, že u kontrolních stanovišť se v blízké době objeví stříšky chránící turisty před špatným počasím. Podle Ovčáčka se budou opatření postupně zpřesňovat a upravovat.

V úterý například byl hlavní vstup na Hrad z Hradčanského náměstí přesunut do bočního vchodu (více čtěte zde). Bránou Gigantů nyní turisté z Hradu pouze vycházejí. „Je to zjednodušení toku návštěvníků Hradu a zároveň to nikterak neomezuje možnost podívat se na první nádvoří,“ řekl Ovčáček. Důvodem podle něj bylo, aby se fronty netvořily u prvního nádvoří, kde se konají ceremoniály střídání Hradní stráže nebo kde se vítají státní návštěvy.

Patrně během týdne by všechny vstupy na Hrad měly být upraveny tak, aby byly chráněny třeba před deštěm. „Bude zdokonaleno i prostředí kontrol tak, aby byly chráněny proti nepřízni počasí,“ řekl Ovčáček. K podobě stříšek řekl jen, že nebudou vypadat jako bílé budky před Spolkovým sněmem v Berlíně. „To rozhodně neplánujeme. Musíme dbát na důležitou věc, a tou je estetika Pražského hradu,“ podotkl.

17.srpna 2016 v 08:38, příspěvek archivován: 17.srpna 2016 v 14:33

Vyvolavani strachu je cim dal oblibenejsi hra nekterych politiku. Toto je ale uplne novy level... #DekujiNechci pic.twitter.com/0No9SKBprV

V blízké době budou čekat turisty také kontroly v bezpečnostních rámech při vstupu do svatovítské katedrály. Opatření, které Hrad chystá již několik měsíců, umožní podle Ovčáčka plynulejší průchod. „Byli bychom velmi rádi, kdyby k tomu došlo z kraje podzimu,“ řekl.

V minulosti se v médiích objevily informace, že Hrad chce zavést kamerový systém, který dokáže rozpoznat obličeje. „Určitě využijeme dostupné finanční prostředky k nákupu velmi moderních technologií, které mohou být i nenápadné a zároveň usnadní celý přístup na Pražský hrad a umožní například, abychom odstranili některé prvky, které budou vypadat trošku neesteticky,“ poznamenal Ovčáček.

Nevyloučil, že se v zimním období u vstupů na Hrad objeví také přenosné bezpečnostní rámy, které by zajistily kontrolu lidí v zimním oblečení. „Samozřejmě dnes existují přenosné bezpečnostní rámy, které je možné využívat. Vzhledem k tomu, že jsme v první fázi, budeme ji vyhodnocovat a budeme všechna opatření zdokonalovat,“ dodal.

Redaktoři MF DNES zkusili na Hrad pronést zbraně (15. srpna 2016):

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue