Doporučujeme

SKOK PRO ZLATO. Shaunae Millerová z Baham (vlevo) doputovala do cíle hodně zvláštním způsobem. | foto: Reuters

Superžena skočila šipku pro zlato. Jak bahamská sprinterka udivila Rio

• 69
Tohle se jen tak nevidí! V olympijském finále závodu žen v běhu na 400 metrů se o vítězství přetahují Shaunae Millerová a Allyson Felixová. Američanka předběhne Millerovou, když vtom sprinterka z Baham předvede k úžasu diváků skok do cíle. Byla to ukázková šipka pro zlato.

„Nevím, co se stalo,“ odpovídala dvaadvacetiletá Bahamanka reportérům v brazilském Riu na otázky po neuvěřitelném finiši. Jako by ani ona sama nemohla uvěřit tomu, že si pro zlato z běžeckého závodu opravdu doskočila.

„Měla jsem zatemněnou mysl. Jediná věc, na kterou jsem myslela, bylo zlato. A pak už jsem ležela na zemi. Slyšela jsem, jak moje máma řve, tak jsem si říkala: ‚OK, závod jsem vyhrála já‘,“ popisovala Millerová.

16.srpna 2016 v 06:11, příspěvek archivován: 16.srpna 2016 v 09:58

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Here is the finish everyone is talking about. Shaunae Miller denied Allyson Felix 400m #Gold in stunning fashion. pic.twitter.com/D353HQ7efL

Vlajkonoška bahamské výpravy dosud získala na ženské čtvrtce stříbro z loňského světového šampionátu v Pekingu. Teď v Riu toužila mladá atletka zvítězit. O tom později podala pádný důkaz.

Než nakráčela na olympijské stadion, říkala si: „To je přece ten moment, na který si čekala. Dej do toho všechno!“

Millerová svůj vnitřní hlas poslechla. Když cítila, že jí zlato v posledních metrech finále uniká, vrhla se s rukama napřed do cíle. Fotografie pak ukázala, že hruď stihla dostat před Felixovou - čas 49,44 byl o sedm setin sekundy lepší.

„Soustředila jsem se na sebe,“ omlouvala se třicetiletá Američanka žádostem o komentář zlatého skoku své soupeřky. Sedminásobnou olympijskou medailistku připravila Millerová o obhajobu zlata z Londýna.

SKOK PRO ZLATO. Shaunae Millerová z Baham (vlevo) doputovala do cíle hodně...
V CÍLI. Shaunae Millerová z Baham se ve finiši málem zranila. Pro zlato z běhu...

Felixové se leskly oči od slz. „Nevím, jestli jsem někdy zažila těžší rok,“ naříkala. Americká sprinterská hvězda se totiž vinou zranění nekvalifikovala na svou oblíbenou dvoustovku. A teď tohle...

Její přemožitelka - také uplakaná - dál mluvila s novináři. „Byla to spontánní reakce. Nikdy předtím jsem to neudělala. Bolí to. Mám odřeniny a modřiny, docela to pálí,“ přesvědčovala Millerová, že tahle zlatá medaile byla doslova vydřená.

Karma, připomínají Bahamy americkým rivalům

Reakce Millerové ihned vyvolala akci - sociální sítě zaplavily tisíce obdivných komentářů, názorů či parodických obrázků a videí.

Mnoho z nich přirovnává vítěznou Bahamanku k Supermanovi, ty genderově korektní pak o Millerové hovoří jako Superženě.

Fanoušci také připomínají, že podobnou „skokanskou krádež“ už olympijská historie zažila. V Pekingu dokonce na stejné trati v závodě mužů David Neville z USA přeskočil bahamského Chrise Browna o čtyři setiny sekundy. „Karma,“ píší obyvatelé karibského ostrova jízlivě na Twitteru.

Každopádně na „Superženu“ Millerovou se bude ještě dlouho vzpomínat.

Olympiáda plní sociální sítě:

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.