Brankář Petr Čech z Arsenalu po porážce s Liverpoolem 3:4 v úvodním kole...

Brankář Petr Čech z Arsenalu po porážce s Liverpoolem 3:4 v úvodním kole ročníku 2016/2017. | foto: Reuters

Čech v nádherné bitvě dostal čtyři góly, to Mourinho začal vítězstvím

• 55
Petr Čech po roce zase prožil zlý začátek nové sezony. V 1. kole Premier League dostal čtyři góly a Arsenal doma podlehl Liverpoolu 3:4. To Manchester United začal přesvědčivou výhrou na hřišti Bournemouth 3:1, k vítězné premiéře trenéra José Mourinha gólově přispěli Mata, Rooney a Ibrahimovic.

Zatímco loni Čech v prvním kole a v prvním ligovém startu za Arsenal vůbec chyboval a tým s West Hamem doma prohrál 0:2, tentokrát za góly nemohl, to spíš mizerná defenzíva spoluhráčů a šikovnost vítězů, především brazilského záložníka Coutinha, který mu dal dva krásné góly.

Byl to vůbec parádní a úžasný souboj, anglické komentáře o něm mluví jako o “zápasu sezony“.

Přitom Arsenal to neměl špatně rozehrané, po půlhodině sice Walcott neproměnil penaltu, ale z následné akce a cenru přece jen skóroval. Zlomem možná byla branka do šatny, Coutinho se trefil nádherně z přímého kopu z 28 metrů do šibenice.

Petr Čech o zápase s Liverpoolem

„Měli jsme skvělý start do zápasu. Kontrolovali jsme hru a velmi dobře jsme zareagovali na neproměněnou penaltu. Ale všechno změnil inkasovaný gól z přímého kopu," řekl po utkání Čech pro Sky Sports. "Liverpool nastoupil do druhé půle mnohem agresivněji. Když dali gól, tak my otevřeli hru moc rychle a soupeř nás potrestal protiútoky.“

"Když prohráváte 1:4 v zahajovacím utkání, není snadné najít odpověď, ale my znovu ukázali, že jsme mentálně silní, a ještě jsme zápas zdramatizovali. Odehráli jsme dobrých 60 minut a špatných 30 minut," dodal český gólman, který měl smůlu i po zápase, když na parkovišti lehce naboural svůj vůz.

Krátce po přestávce hosté utekli už na 4:1, skórovali po rychlých výpadech. Nejprve Čecha zblízka překonal Adam Lallana, následně se v malém vápně prosadil znovu Coutinho a parádní akci předvedl Sadio Mané, jenž obešel dva protihráče a zamířil k tyči.

„Vzadu nám chyběli zkušení hráči, ztráceli jsme fyzicky a Liverpool toho využil. Patnáct minut jsme byli v šoku,“ řekl trenér poražených Arsene Wenger.

Arsenal se přesto nesložil a duel zdramatizoval. Brzy to byl jen o gól, do konce přes patnáct minut. Ale vyrovnat nedokázal. Arsenal doma inkasoval čtyřikrát poprvé od roku 2009.

„Vždycky můžeme dát víc gólů a líp bránit. Je to Premier League a za žádného stavu nemáte nic jistého. Celkově si myslím, že jsme vyhráli zaslouženě,“ řekl liverpoolský kouč Jürgen Klopp.

Mourunhovi premiéru vylepšil další debutant Ibrahimovic

V neděli to byl den také velkých premiér. José Mourinho poprvé na lavičce nejslavnějšího anglického klubu. V útoku měl premiéru za United legendární Zlatan Ibrahimovic, nová posila z Paris St. Germain.

Že první zápas krásně vyšel, o to se postaral muž, jehož Mourinho kdysi vyštval z Chelsea. Pět minut před půlí se zblízka prosadil španělský záložník Juan Mata.

Španělský záložník Juan Mata z Manchesteru United se raduje proti Bournemouth,...
ZLATAN A JOSÉ. Útočník Ibrahimovic slaví svůj první gól v Manchesteru United, o...

Pomohla mu chyba domácího obránce Simona Francise, který mu připravil šanci špatnou malou domů. Mata sice napoprvé neuspěl, ale míč se k němu odrazil znovu od dobíhajícího Francise a pak už trefil prázdnou branku.

Po přestávce se k němu přidali ti, kteří se o góly mají start především. Rooney, jenž nastoupil na pozici podhrotového hráče, a Ibrahimovic. Až pak domácí Bournemouth snížil.

Rooney se trefil hlavou po nepovedeném voleji Martiala a Ibrahimovic křížnou střelou, která prošla pod několika hráči. Povedlo se mu tak skórovat při debutu v italské, francouzské, španělské a nyní i anglické lize.

Ve všech čtyřech ligách navíc skórovali pouze Thierry Henry, Laurent Blanc, John Carew a Ibrahima Bakayoko. Bournemouth už jen stačil snížit zásluhou Adama Smithe.

Nový ročník začal v sobotu porážkou obhájce titulu Leicesteru na hřišti nováčka Hullu. Manchester City s novým koučem Guardiolou se štěstím zdolal Sunderland (o sobotních zápasech více zde).

Výsledky 1. kola: Arsenal - Liverpool 3:4 (31. Walcott, 64. Oxlade-Chamberlain, 75. Chambers - 45. a 56. Coutinho, 49. Lallana, 63. Mane), Bournemouth - Manchester United 1:3 (69. Smith - 40. Mata, 59. Rooney, 64. Ibrahimovic), Hull - Leicester 2:1 (45.+1 Diomande, 57. Snodgrass - 47. Mahriz z pen.), Burnley - Swansea 0:1 (82. Fer), Crystal Palace - West Bromwich 0:1 (74. Rondón), Everton - Tottenham 1:1 (5. Barkley - 59. Lamela), Middlesbrough - Stoke 1:1 (11. Negredo - 67. Shaqiri), Southampton - Watford 1:1 (58. Redmond - 9. Capoue), Manchester City - Sunderland 2:1 (4. Agüero z pen., 87. vlastní McNair - 71. Defoe).