Doporučujeme

Petra Kvitová s bronzovou olympijskou medailí z dvouhry.

Petra Kvitová s bronzovou olympijskou medailí z dvouhry. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Dva tenisové bronzy. Slaví Kvitová i deblový pár Šafářová, Strýcová

• 547
Nejlepší česká tenistka si může vyplnit další místo v kolonce úspěchů: medaili z olympijských her. Petra Kvitová v duelu o třetí místo přehrála světovou devítku Madison Keysovou z USA 7:5, 2:6 a 6:2. Čtvrtý bronz výpravy vzápětí přidaly Šafářová se Strýcovou, které v české deblové bitvě zdolaly Hlaváčkovou a Hradeckou.

Lucie Šafářová s Barborou Strýcovou porazily zkušenější deblistky a stříbrné medailistky z Londýna Andreu Hlaváčkovou s Lucií Hradeckou po dramatickém prvním setu 7:5, 6:1.

On-line reportáž

Čtyřhru jsme sledovali on-line

Hlaváčková odehrála zápas se zraněním v obličeji, které jí způsobila v semifinále švýcarská soupeřka Martina Hingisová. Hrozí jí dokonce operace, přesto nechtěla duel o třetí místo vzdát.

Hradecká zase nastoupila unavená po náročném programu, když čtvrtfinále mixu musela dohrávat hluboko po páteční půlnoci brazilského času.

Duo H+H promarnilo v první sadě dva setboly při vlastním podání. Naopak soupeřky hned svůj první využily a za hodinu a čtvrt ovládly první sadu.

Petra Kvitová vyhrála nad Američankou Madison Keysovou a získala olympijský...
Andrea Hlaváčková v utkání o olympijský bronz v deblu proti dvojici Barbora...
České tenistky Barbora Strýcová (vlevo) a Lucie Šafářová (vpravo) porazily...

O pauze vyrazila Luceie Hradecká do šaten, aby po několika pokažených výměnách našla ztracenou pohodu. Hlaváčková si zase nechávala ošetřovat bolavé oko.

Jenže druhý set se zcela odehrál pod taktovkou nově sestaveného dua S+Š, které tak na svém prvním společném turnaji hned slavilo olympijskou medaili.

Oba páry se pak na síti krátce pozdravily. Zklamané Hradecká s Hlaváčkou, které závěr odehrály trochu odevzdaně, rychle utekly z kurtu, zatímco jejich soupeřky se objímaly a slavily jeden ze svých největších úspěchů.

Hradecká později nastoupila s Radkem Štěpánkem do semifinále mixu a s týmem USA prohráli.

Kvitová zdolala mladou Američanku

Kvitová vyhrála v Riu pět zápasů, podlehla pouze v semifinále Portoričance Puigové, a vysloužila si svou první olympijskou medaili v barvě bronzu.

„Je to pro mě hodně emotivní. Omlouvám se, jestli budu brečet,“ povídala dojatá tenistka při rozhovoru (více čtěte zde).

„Znamená to pro mě tolik. Medaile z olympiády je jedním z mých největších úspěchů. Vyhrála jsem tituly ve Fed Cupu a turnaje WTA, ale tohle je jeden z nejlepších dnů, který jsem zažila. Určitě to oslavím a jsem opravdu hrdá, že jsem dokázala získat medaili pro Česko.“

Americkou kometu sezony 21letou Keysovou zdolala přes problémy v druhém setu díky trpělivější hře, než předvedla o kolo dřív, a hlavně přesnému útoku.

Připsala si o 11 nevynucených chyb méně než soupeřka, která ji předčila v počtu vítězných úderů.

Kvitová se v rozhodujícím setu dostala do trháku 4:0 a své vedení už nepustila, ačkoliv při servisu na vítězství nejprve neproměnila tři mečboly.

V samém závěru olympijského turnaje s ní lomcovaly nervy, přesto nakonec při čtvrtém mečbolu zatlačila mladou protivnici do obrany a donutila ji chybovat.

Pak poklekla na dvorec, schovala tvář do dlaní a dojatě se usmála. Už věděla, že se zapsala do historie jako bronzová medailistka z her v Rio de Janeiru.

Zvrat v prvním setu, pak výpadek

Nebýt toho, možná by se zápas vyvíjel jinak. Kvitová ovšem první těžkou chvíli zvládla. Na brejkbol za stavu 1:2 zahrála parádní kraťas, který se otřel o čáru.

Keysová protestovala, cenila zuby, ale jestřábí oko potvrdilo dobrý míč.

Hra české tenistky se oproti předchozím zápasům proměnila.

Američanka útočila víc, Kvitová se zdála trošku mdlá. Často odehrávala míče v tísni. Někdy z nich vystřihla parádní úder, jindy ale ve složité situaci hodně minula kurt.

Neozývalo se tradiční povzbuzování, z řečené lvice nesálala energie jako jindy.

A Keysová vycítila šanci. Za stavu 5:4 si vybojovala dva setboly. Kvitová ovšem oba umazala dobrým servisem. A pak to přišlo: sama zaútočila při podání soupeřky!

Získala brejkbol a forhendovým útokem ho chladnokrevně proměnila.

„Poooojď!“ rozeznělo se konečně stadionem.

Při vlastním podání bez problémů zakončila set na 7:5.

Ve druhém setu se ovšem ocitla pod palbou. Při sedmém brejkbolu za stavu 2:3 už neodolala silnému náporu. Kvitová trefila síť a poprvé přišla o podání.

Američanka dostala ještě větší kuráž. Nechybovala, byla agresivní a dokázala tlačit po servisu soupeřky. Vyhrála další dvě hry a sadu zakončila čistou hrou.

Nabuzená Keysová před závěrečným setem poskakovala nervózně na kurtu, zatímco Kvitová ještě odpočívala na lavičce. Byla to ale česká hráčka, která měla lepší začátek.

Rychle vybojovala brejkbol. Předklonila se, zaječela. Plná emocí pak svou šanci proměnila a zařvala si ještě jednou.

Keysová se hroutila nervozitou. Na brejkbol v dalším gamu zahrála mizerný return a pak naštvaně odpálila míček na tribunu. Diváci na ni pískali. Prohrávala 0:2.

Při vlastním podání pak musela odolávat dalším třem brejkbolům Kvitové, která drtila soupeřku aktivní hrou. Napotřetí jí to vyšlo a z returnu zvýšila svůj náskok na 3:0.

Náskok, který udržela až do bronzového konce.

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.