Prahou prošel průvod hrdosti Prague Pride, uctil mrtvé z Orlanda

  • 1181
V centru Prahy se v sobotu po poledni sešly desítky tisíc účastníků letošního pochodu hrdosti Prague Pride. Po 13. hodině vyrazili v průvodu na Letnou, kde bude do večera pokračovat program stejnojmenného festivalu. Ten má upozornit na problematiku komunity leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů.

Podle reportérky iDNES.cz se účastníci pochodu dali počítat v tisících, organizátoři udávají počet 15 až 20 tisíc. Postupně pochod sílil, na Letné se nakonec sešlo na 40 tisíc lidí. Cestou účastníci uctili minutou ticha a vypuštěním 49 balonů památku stejného počtu obětí červnové střelby v gay klubu v Orlandu (články o útoku v klubu najdete zde).

V průvodu se objevila například ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová či pražská primátorka Adriana Krnáčová. Účastnil se rovněž americký velvyslanec Andy Schapiro - ambasáda USA akci dlouhodobě podporuje - regionální politik TOP 09 Dominik Feri či moderátorka Lejla Abbasová.

První ročníky festivalu provázely protesty konzervativců, podle kterých byla akce nevkusná a obscénní. V dalších letech však protesty slábly. Letos se pochod obešel bez incidentů, cestou proti akci protestovalo pokřikováním, transparenty či rozdáváním letáků pouze několik jednotlivců.

Několik odpůrců se sešlo na Václavském náměstí pod sochou sv. Václava. „Měli transparenty jako ‚Bůh stvořil muže a ženu‘, ‚Volíme život, ne smrt‘ či ‚Zastavme homosexuální kulturu smrti‘,“ popsala skupinu křesťanských aktivistů reportérka iDNES.cz.

Hvězdou byl Omar Sharif, vnuk slavného herce

Mnozí účastníci Prague Pride si přinesli duhové vlajky a další symboly homosexuální komunity, někteří přišli v extravagantních kostýmech. Lidé se také ozdobili duhovým líčením, vybavili se parukami, havajskými věnci nebo balonky.

Největší hvězdou průvodu byl Omar Sharif junior, vnuk slavného egyptského herce téhož jména. Během arabského jara v roce 2012 se přihlásil ke své homosexuální orientaci, kvůli své bezpečnosti pak musel rodnou zemi opustit. Od té doby se tam nevrátil a dal se na dráhu aktivisty.

Součástí průvodu byla i „kočárková jízda“, lidé podporující novelu zákona o registrovaném partnerství, která by mohla umožnit přisvojení dítěte partnera nebo partnerky v registrovaném svazku.

Letos poprvé se průvodu účastnil levicový Blok Solidarity Forever, tvořený organizacemi jako Idealisté.cz, Socialistická solidarita a Mladí sociální demokraté. Podle bloku by Prague Pride neměl být apolitickým festivalem, jeho členové tvrdí, že ke zrovnoprávnění LGBT lidí je ještě dlouhá cesta.

Pochod pro rodinu

Tradiční protiakce Prague Pride, Pochodu pro rodinu, se v ulicích Prahy zúčastnily asi tři stovky lidí. Pochod pořádal Výbor na obranu rodičovských práv spolu s Mladými křesťanskými demokraty. Účastníci nesli mnoho českých vlajek, akci doprovázela dechovka a mažoretky. „Co nejvíce rodinek, kde jsou děti, máma, tatínek,“ stálo na jednom z transparentů.

„Každý den se desetitisíce rodin v České republice starají o své děti. Vychovávají nové občany, daňové poplatníky. Atmosféra ve společnosti i daňový systém přitom nezvýhodňují ty, kteří si vyberou úlohu zodpovědné výchovy nových generací. Ale spíš ty, kteří si vyberou pohodlný a nikým a ničím nevázaný životní styl,“ uvedla už dříve Jana Jochová z Výboru na obranu rodičovských práv.

Účastníci průvodu Prague Pride podle ní ostentativně oslavují zábavu bez zodpovědnosti, navíc jsou podporováni dotačními programy, nadnárodními korporacemi, zahraničními ambasádami a obrovským mediálním zájmem.

Na bezpečnost pochodu dohlížely stovky policistů z různých policejních složek.

Návštěvníci se v Praze nebojí utrácet

Asociace českých cestovních kanceláří a agentur před akcí uvedla, že v rámci Prague Pride do Prahy přijede až dvacet tisíc návštěvníků.

Šestý ročník Prague Pride začal 8. srpna. Festival přibližuje život leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (takzvané LGBT komunity), věnuje se tématům rodiny, prevence AIDS a transgenderové problematice. Loni se akce zúčastnilo asi 35 tisíc lidí.

„Praha patří mezi nejpopulárnější destinace LGBT komunity, a to pro vysokou míru tolerance a širokou škálu specializovaných podniků,“ uvedla výkonná ředitelka asociace cestovek Kateřina Petříčková.

Podle průzkumu pořadatelů utrácejí zahraniční návštěvníci festivalu v průměru denně 3 100 Kč na osobu. Návštěvníkům Prahy jsou k dispozici speciální mapy Prahy s kompletním seznamem pražských gay a gay-friendly barů, klubů, kaváren a restaurací v podobě mobilních aplikací.

„Pro cestovní ruch obecně platí, že LGBT klientela je velmi lukrativní, zajímá se o pobyty ve vyšších cenových relacích s vysokým standardem cestovních služeb a utrácí více než ostatní,“ sdělila Petříčková.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue