Bránu z Hradčanského náměstí na okamžik uzavřeli vojáci, aby se Hradní stráž...

Bránu z Hradčanského náměstí na okamžik uzavřeli vojáci, aby se Hradní stráž mohla vystřídat. To ve frontách obvykle vytvoří chaos. (11. 8. 2016) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Průvodci se snaží turisty ve frontách u Hradu bavit, zájem zatím neklesá

  • 12
Nově zavedené bezpečnostní kontroly na Pražském hradě turistům většinou nevadí, jsou na ně zvyklí ze zahraničí. V dlouhých frontách je průvodci baví historkami z dob komunismu. Sami se ale obávají, že plánované bezpečnostní rámy fronty ještě zhorší.

Podle Pražské informační služby mohou kontroly nejvíce zasáhnout image Prahy.

„Pracovníci informačních center evidují zatím stížnosti spíš na velké množství turistů, kteří ve frontách čekají, než na samotnou bezpečnostní kontrolu,“ říká pro iDNES.cz mluvčí Pražské informační služby Bártová.

Turisté musí před vstupy na Hrad vystát fronty dlouhé až dvě stě metrů, což zabere zhruba třicet minut (o kontrolách jsme psali zde).

V informačních centrech proto pracovníci turisty rovnou upozorňují, že se prohlídka Pražského hradu může protáhnout. „Uvidíme, jestli se to projeví na množství platících lidí, ale těžko predikovat dopředu,“ říká mluvčí.

Zvyknout si na novou situaci ale musí průvodci. „Práci průvodců to výrazně nekomplikuje, jen si musejí nechávat větší časovou rezervu. Pro nás je mnohem horší parkování autobusů s turisty v okolí Hradu,“ říká mluvčí Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

Bezpečnostní rámy u vstupu do katedrály

Někteří průvodci se snaží čekání svým klientům zkrátit historkami. „Naši průvodci se snaží klienty nějak zabavit, například příběhy o dlouhých frontách na maso v dobách komunismu,“ popisuje Jaroslav Pešta z organizace Private Prague Guide.

I lidé z Asociace průvodců chápou nastalou situaci jako nutné opatření, se kterým se musí počítat.

„Spíše průvodcům vadí, proč se kontrola musí opakovat i při vstupu do katedrály sv. Víta. Tohle zatím nejsou pořádné kontroly, když probíhají namátkově. My se spíše obáváme, že se situace zhorší, až budou na konci roku nainstalovány bezpečnostní rámy,“ říká šéf asociace Stanislav Voleman.

Mají podle vás bezpečnostní opatření u Pražského hradu smysl?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 19. srpna 2016. Anketa je uzavřena.

NE
NE 488
ANO
ANO 114

Právě bezpečnostní rámy jsou dalším opatřením, které Správa Pražského hradu plánuje. Nejdříve uzavřela přístup do zahrady Na Valech z Hradčanského náměstí, nyní plánuje zavést kontroly u katedrály sv. Víta a důkladněji monitorovat pohyb návštěvníků v celém hradním areálu. A to přesto, že Česká republika byla Světovým indexem míru vyhlášena za šestou nejbezpečnější.

„Pokud lidem omezíme přístup nebo zavedeme přísné bezpečnostní kontroly, budou to vnímat negativně. To se zajisté promítne do jejich celkového dojmu z města a ve výsledku to může pověsti Prahy spíš uškodit,“ říká ředitelka Pražské informační služby Nora Dolanská.

Podle mluvčí Bártové ale nová opatření zájem turistů nesníží. „Myslím, že to se nestane, Pražský hrad je přeci jen památkou číslo jedna. Každý, kdo do Prahy přijede poprvé, ho chce vidět. Takže lidé tam půjdou tak jako tak, akorát musí bohužel čelit frontám,“ dodává Bártová.

Největší fronty se tvoří z Hradčanského náměstí, kde se občas táhne přes celé náměstí. Naopak kratší dobu si lidé počkají u vstupu na 2. nádvoří z ulice U Prašného mostu.

11. srpna 2016

,