Na epidemii eboly se připravovaly i české záchranné složky (ilustrační foto) | foto: Nemocnice Jihlava

Kauza hrozby rozšíření eboly končí odkladem, policie vyděrače neodhalila

  • 0
Ve Slovinsku a Švédsku byli zadrženi dva lidé v případu vyhrožování otrávením vzduchu a vody v Česku a vydírání českých úřadů. Podle české policie je případ spojen s kauzou výhrůžek rozšířením eboly, kterou čeští policisté prozatím odložili.

V pátek to řekl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Výhrůžky jedy i ebolou dostaly české úřady v roce 2014, vyděrači pokaždé požadovali miliony korun ve virtuální měně bitcoin.

„Operace s názvem Ebola probíhala na území tří států. Na území Slovinska byla zadržena jedna osoba, která měla zaslat jedy do České republiky. Poté následovala operace ve Švédsku,“ uvedl Ibehej. Zatímco ve Slovinsku byl dopaden údajný odesilatel jedů, švédští vyšetřovatelé chytili studenta, který podle nich jedy ukradl z univerzity ve švédské Uppsale (více o obžalování německého studenta ve Švédsku čtěte zde).

V listopadu a prosinci 2014 dorazily zásilky obsahující jedovaté látky kromě vnitra i na ministerstvo financí a na české velvyslanectví v Bratislavě. Zaslány byly právě ze Slovinska a Švédska. Za poslání dopisu s jedem na ministerstvo financí byl již loni v prosinci ve Slovinsku odsouzen na 15 měsíců za mříže Ital slovinského původu, 25letý student Ivan Cernic. Mluvčí českých detektivů Ibehej ale nechtěl potvrdit, zda spolu zásilky souvisejí.

Útok ebolou je nereálná záležitost, říká o hrozbě vyděračů epidemioložka

Potvrdil však, že zadržení zmíněných dvou lidí ve Slovinsku a Švédsku má spojitost s případem, kdy zatím neznámý pachatel vyhrožoval českému státu v roce 2014 rozšířením viru ebola na veřejných místech. Dvojice byla podle Ibeheje dopadena právě i díky spolupráci českých kriminalistů s kolegy ze zahraničí.

Výhrůžky ebolou se objevily na podzim 2014, kdy smrtící virus způsobil epidemii v Africe a lidé cestující z nejvíce zasažených zemí procházeli na českých letištích zdravotnickou kontrolou. Pachatelé po státu požadovali milion eur (tehdy zhruba 27,7 milionu korun) v bitcoinech, ve třech splátkách na tři různé elektronické adresy. Tvrdili, že mají k dispozici biologický materiál od nakaženého pacienta z Libérie.

Hrozbou se zabývaly všechny bezpečnostní složky státu a vyjadřovali se k ní i politici. Například premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ji označil za hyenismus. S ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD) tehdy odmítli sdělit podrobnosti k případu, aby vyděračům nevycházeli vstříc.

Vyděračům hrozilo až 12 let vězení. Policie jejich skutek kvalifikovala jako vydírání i obecné ohrožení. Tehdejší šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta uvedl, že pachatelé použili „velmi sofistikované způsoby komunikace a dokumentace“.

Policistům se ale nepodařilo zjistit skutečnosti, které by je opravňovaly zahájit trestní stíhání proti konkrétním lidem. Věc tak museli odložit. „Věcí se intenzivně zabývali kriminalisté ÚOOZ. Pokud bychom zjistili jakékoliv podstatné informace k této věci, trestní řízení bude opětovně zahájeno,“ řekl Ibehej. Proto také nechtěl uvést k případu žádné bližší informace.

Připomeňte si epidemii eboly, nejhůře na tom byla Afrika:

22. října 2014

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue