Přežil i nájezd loupežníků. Teď renesanční skvost ve Frýdlantu ožívá

  • 0
Odolal loupeživým nájezdům Švédů za Třicetileté války a bez jakýchkoliv oprav na svém místě úspěšně přežil, byť v poslední době lehce ošuntělý, přes čtyři staletí. Teď skvost renesančního sochařství - mramorový náhrobek posledních frýdlantských Redernů ve frýdlantském kostele Nalezení svatého Kříže - znovu vzkvétá.

„Mramor se myje převážně čistou vodou, co nejvíc bez chemie a čím déle, tím lépe. Nečistoty z něj jdou dobře, i když občas se musí špína dávat dolů skalpelem, je třeba ji vydloubat ze záhybů. Není to jednoduché a nejde to rychle,“ přiblížila svou práci restaurátorka Vanesa Trostová z Oldřichova v Hájích.

Klobouk dolů před ní: náhrobek je obestavěný lešením, po kterém je třeba bezpočtukrát vylézt a zase slézt. „Restaurátor by měl být pečlivý, trpělivý a nenáročný na pracovní prostředí,“ zkonstatovala.

Na Frýdlantsku to není zdaleka první její restaurátorská práce. Díky ní se dočkaly obnovy například kamenné prvky fasády v zadním traktu frýdlantské radnice, restaurovala také sochy svaté Maří Magdaleny v Zátiší, svatého Jana Nepomuckého ve Frýdlantě, Pietu ve frýdlantské Okružní ulici, Mariánský sloup ve Frýdlantu či atlanty v průčelí lázní v Novém Městě pod Smrkem.

S obnovou náhrobku Melchiora, Kryštofa a Kateřiny z Redernu se ve Frýdlantu začalo už v roce 2011. Teď se očišťuje povrch kamenných prvků od nánosu nečistot a krust, uvolněné kamenné části se zajistí proti pádu a posunu; buď se budou kotvit do stěny nebo k sobě navzájem. Čeká je taktéž ošetření a konzervace povrchu.

Nápisy na hrobce se znovu pozlatí

„Potom se začne zlacením nápisů na mramorových deskách ryzím plátkovým zlatem,“ uvedla referentka Státní památkové péče městského úřadu ve Frýdlantu Věra Sobotová.

Z minulosti nejsou žádné záznamy o tom, že by náhrobek prošel nějakými opravami. Při bližším pohledu zaujmou otvory, vyvrtané v mramorových sloupech. Jsou stovky let staré a jde o pozůstatky po výzdobě náhrobku.

„Byl bohatě ozdoben, bohužel po nájezdu Švédů za Třicetileté války vše zmizelo. Doslova náhrobek očesali,“ poznamenala Sobotová.

V kostele Nalezení svatého Kříže jsou restaurátoři s mírnou nadsázkou jako doma. Po povodni v roce 2010 bylo potřeba dát do pořádku náhrobky, které se ocitly pod vodou, restaurovala se křtitelnice, nástěnné malby v hrobce a teď náhrobek.

„Rádi bychom se také v budoucnu pustili do vitráží,“ prozradila Sobotová. „Kostel je jinak ve velmi dobrém stavu, každý rok do údržby a oprav vkládáme peníze.“

Restaurátorské práce na obnově redernovského náhrobku přijdou celkem na 128 tisíc korun.

„Budou hrazeny z dotací, město do této části obnovy nebude vkládat žádné své peníze. Sto tisíc korun půjde právě z výhry v krajském kole soutěže Historické město roku 2015, zbylých 28 tisíc korun je pak příspěvek ministerstva kultury,“ upřesnil starosta Frýdlantu Dan Ramzer. O uvolnění výhry na restaurování náhrobku rozhodlo zastupitelstvo.