Tvarohový Míša je český unikát, polská verze v krabici musela skončit

  • 340
Tvaroh, smetana, cukr, mléko, emulgátory, stabilizátory a kakaová poleva. Kombinace, díky které je legendární nanuk Míša stále nejprodávanější zmrzlinou u nás. Značku koupila od české firmy Alima před deseti lety britsko-holandská společnost Unilever. Vyrábí se však stále v Česku - v třebíčské firmě Tipafrost, kde natáčel iDNES.cz další díl seriálu Jak se co vyrábí.

Pro české zákazníky je Míša nostalgický výrobek. V průběhu let se totiž příliš neměnil. „Když Unilever koupil značku, vyvíjeli jsme další výrobky a rozšiřovali sortiment, původní recepturu jsme však nezměnili,“ říká technická manažerka výroby společnosti Olga Benešová.

Oblíbený nanuk se začal v 60. letech vyrábět v pražských Vysočanech. V úplném prvopočátku to byla jen bílá tvarohovo-smetanová směs s cukrem zmrazená do tvaru kvádru zabalená v pergamenovém papíru. Cena - 1 Kčs. Za směnu tehdy vyrobili jen asi tisíc kusů.

Až když Míša putoval do průmyslové výroby v roce 1962, přidala se kakaová poleva, dřívko, emulgátory a stabilizátory. A samozřejmě se zvýšila i produkce. Dnes během zmrzlinové sezóny dokážou v Třebíči vyrobit až 200 tisíc kusů nanuků denně.

Míša i s polevou obsahuje 53 procent tvarohu a samotná zmrzlinová část dokonce 65 procent. Tvarohový nanuk je českou specialitou, prodává se pouze u nás a na Slovensku. Kromě klasického bílého Míši vyrábí třebíčská společnost i ovocné tvarohové verze s kakaovou polevou a tvarohové nanuky Míša v ovocné zmrzlině. A podle Olgy Benešové z Unileveru jdou i tyto příchutě na odbyt.

O tom, jak jsou Češi na změny v chuti či podobě nanuku hákliví, svědčí osud Míši ve vaničce. Tuto variantu totiž vyráběl Unilever v Polsku a neměl tak vysoký obsah tvarohu jako klasický Míša na špejli. „Není možné v případě Míši naplnit vaničku směsí, která je stejná jako nanuk na dřívku, protože by byla tuhá,“ vysvětluje Benešová. Jenže jiné složení se v zájmu Čechů odrazilo. „Výrobky ve vaničce nedosáhly našich obchodních očekávání,“ dodává Tereza Beranová, brand manažerka společnosti Unilever.

Loni tak výrobu ve vaničkách zastavili. Většina zmrzlin má však dvouletou záruční dobu, proto tato balení ještě zákazníci v obchodech můžou najít.

Zmrzliny s českými kořeny a tvarohovou chutí jsou mezi Čechy vůbec nejpopulárnější. Oblibě se tak těší nejen Míša, ale třeba i jahodový Mrož (více čtěte zde). Ten vyrábí v Opavě konkurenční Prima patřící pod Bidvest.

Smíchat, nechat uzrát, zmrazit a namočit v kakaové polevě

Jak se nanuk Míša vyrábí, natáčel portál iDNES.cz přímo v třebíčské firmě Tipafrost. „Základní suroviny jsou pořád stejné, je to pořád smetana, tvaroh a cukr,“ říká Benešová. Při přechodu na průmyslovou výrobu přibyly emulgátory a stabilizátory. „Díky těm zmrzlina drží tvar a je jemná a trvanlivá,“ dodává.

Vše začíná u surovin, které se nejprve laboratorně zkontrolují. „Poté se smíchají a pasterují a směs se přesune na výrobní halu do zracích tanků,“ popsal postup výrobní ředitel Tipafrostu Miroslav Krupica. Dodal, že jak mléčné složky, tak cukr jsou českého původu.

Směs musí v nerezových nádobách uzrát, aby se v ní rozvinuly emulgátory a stabilizátory. Jen tak je směs vhodná k dalšímu zpracování. „Směs, která je vychlazená a uzrálá, jde potrubím a čerpadly do zařízení, kde se zchladí a našlehá,“ říká Krupica. „Zmrzlina se musí našlehat, aby to byla jemná hmota. U Míši se ale nesmí našlehat moc, je to totiž hutná tvarohová zmrzlina,“ říká Benešová.

Pak se směs formuje ve stroji do tvaru nanuku. Postupně v něm namrzá, a když je střed nanuku ještě v polotekutém stavu, stroj ho opatří dřívkem. „Poté putují výrobky do polevové lázně a tam se pokryjí kakaovou polevou,“ vysvětluje Krupica u přístroje s několika rameny, ze kterých visí nanuky.

Hotové kusy už je potřeba jen zabalit. „Výrobky se ještě zkontrolují detektorem kovu a putují na paletu a do mrazírny. Než opustí výrobní závod, musí každá šarže projít laboratorním testováním, které prokáže zdravotní nezávadnost výrobku,“ uzavírá Krupica.