Designéři popadli lopaty a sbíječky, nad řekou vzniká dům umění

  • 3
Galerie, prodejna s designovými výrobky regionálních umělců, dílny nebo coworkingové centrum. To vše by se už brzy mělo propojit pod jednou střechou v bývalé cykloprodejně nad korytem řeky Nisy v Liberci.

„Podobný projekt nosím v hlavě už asi deset let, ale zatím nebyla příležitost se do toho pustit. Až nedávno mě oslovili kluci z Wooden landu, kteří vyrábějí dřevěné hodinky, že mají tip na prostor. Já zároveň hledala místo, kde bych mohla tvořit nad kahanem,“ přibližuje počátky nového domu umění autorka myšlenky, vystudovaná učitelka a zároveň sklářka Klára Altová.

Když uviděla bývalý průmyslový objekt, který dohromady nabízí 320 metrů čtverečních ve dvou patrech, zamilovala se do něj. „V dolní části by měla vzniknout prodejna, kde najdou útočiště designéři z okolí. Často tvoří doma a nemají své výrobky kde prodávat,“ vysvětluje Altová.

Prostor se změní podle potřeby

Tento prostor, ke kterému vede jediná přístupová cesta, a to po lávce přes řeku, by měl zároveň sloužit jako coworkingové centrum. „Umělci, kteří pracují třeba jen s počítačem, by tu měli stoly oddělené variabilními deskami, prostor by se tak mohl měnit podle potřeby,“ pokračuje Altová.

Jiní umělci by působili ve svých dílnách v dalších, především vrchních částech objektu. „Pracuji s kahanem, ke kterému by neměl mít přístup nikdo jiný. Nebezpečnou techniku mají i kluci od hodinek, ti tak budou mít dílnu také v jiné části,“ vysvětluje Altová. Třetího nájemce do oddělené dílny zatím shánějí.

V současné době panuje v domě nad řekou čilý ruch. „Všechno si děláme sami,“ komentuje Altová stav domu.

Jakožto bývalá lektorka doprovodných programů v galerii by Altová do sdílených dílen ráda přinesla i kulturu. Z druhé strany objektu, tedy od potravin Billa, se u zadního vchodu rozprostírá útulný plácek. „Mohli bychom tu už příští léto pořádat kulturní akce, dokážu si představit, jak tu jsou rozvěšené lampiony,“ zasní se Altová.

Lávka dodává domu charisma

Ta kvůli projektu opouští svou civilní práci a umění se chce věnovat na sto procent. Založila i spolek cool-NISA-tour, který bude zřizovat prodejnu s galerií. V té by časem měla vzniknout i skromnější kavárna se stolky na lávce, kterou považuje Altová za nositele charismatu celého objektu.

„Málokdy se stane, abyste objevili prostor, který je zajímavý, dostatečně velký a cenově dostupný,“ říká Altová, která spolu s ostatními umělci platí vše ze svého. Název pro celý dům zatím hledá.

Změnit by se měla i vnější podoba bývalé cykloprodejny, která kolemjdoucí odpuzuje padající omítkou v blednoucím oranžovém nátěru. „Chtěli jsme ji osekat na cihly, ale to nám asi majitel nepovolí,“ zamýšlí se Altová.

V současné době už počítá s několika regionálními umělci, mezi kterými jsou autoři grafik nebo dřevěných artefaktů. „Naším cílem je, aby člověk, který chce koupit dárek, nešel do řetězce, ale vybral si něco jedinečného od místních autorů. Všichni by měli být z Libereckého kraje nebo Euroregionu Nisa,“ dodává Altová.