Statisíce příznivců Erdogana zaplnily Istanbul, přijeli i lídři opozice

  • 330
Statisíce lidí, podle některých agentur jich bylo přes milion, dorazily v neděli v Istanbulu na demonstraci, kterou pod heslem Shromáždění demokratů a mučedníků svolal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Vysocí vládní představitelé, včetně Erdogana, v projevech odsoudili červencový pokus o puč a vyzvali k co nejpřísnějšímu potrestání jeho zosnovatelů.

Prezident v této souvislosti zopakoval, že by podepsal znovuzavedení trestu smrti. „Pokud parlament schválí znovuzavedení trestu smrti, budu to akceptovat,“ řekl Erdogan před statisícovým davem. Podle tureckého deníku Hürriyet lidé skandovali, že si obnovení trestu smrti přejí. Turecký prezident jako argument uvedl, že tento trest existuje v USA, Japonsku a „mnoha dalších zemích“.

Smíření s Ruskem

Úterní cestou do Petrohradu chce turecký prezident Recep Tayyip Erdogan definitivně urovnat spory se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Erdogan to v neděli řekl ruské agentuře TASS. "Bude to historická návštěva, nový začátek. Rozhovory s mým přítelem Vladimirem otevřeme novou kapitolu vzájemných vztahů," uvedl turecký prezident. Moskva a Ankara mohou podle něj ve vzájemné spolupráci dosáhnout mnohých úspěchů. Napětí v turecko-ruských vztazích panovalo od loňského sestřelení ruské stíhačky nad syrsko-tureckou hranicí.

Mezi pozvanými jsou i vůdci opozice, s výjimkou prokurdské Lidové demokratické strany (HDP), kterou Erdogan obviňuje ze spojení se zakázanou Stranou kurdských pracujících (PKK). Účast na nedělní demonstraci přislíbil i šéf největší opoziční strany, středolevé Lidové republikánské strany (CHP), Kemal Kiliçdaroglu a předák opoziční krajně pravicové Strany národní akce (MHP) Devlet Bahçeli.

Podle záběrů živě vysílaných televizí Al-Džazíra se náměstí ve čtvrti Yenikapi v evropské části Istanbulu zaplnilo do posledního místečka a celé je zahaleno do červených tureckých vlajek. S nimi účastníci nadšené přivítali mimo jiné prezidenta Erdogana či premiéra Binaliho Yildirima s manželkami. Erdogan se poté v davu objal s několika lidmi, kteří si s ním dělali fotky.

Masovou akcí chce prezident prezentovat jednotu lidu proti údajným nepřátelům režimu, kteří se ho v polovině července pokusili svrhnout.

Manifestaci provází přísná bezpečnostní opatření. Lidé museli před vchodem na plochu projít kontrolou. Na bezpečnost dohlíží asi 15 000 policistů, situaci monitorují ze vzduchu helikoptéry a z moře čtyři válečné lodě. V pohotovosti je přes 700 zdravotníků.

Nedělní manifestace, na jejíž přípravě se kromě policie podílelo na 13 000 lidí, má završit třídenní pravidelné demonstrace, na nichž lidé v ulicích vyjadřovali podporu vládě od pokusu o převrat z 15. července. Ze zosnování puče turecká vláda obviňuje islámského duchovního Fethullaha Gülena, který žije léta v USA a jehož sociálně zaměřené hnutí Erdogan pronásleduje dlouhodobě (o Gülenovi čtěte zde).

Po pokusu o převrat tažení proti němu ještě zintenzivnil. Ve státních institucích přišlo o místa několik desítek tisíc lidí, včetně soudců, prokurátorů nebo učitelů (o čistkách jsme psali zde).

Přesně před týdnem se konala velká demonstrace příznivců tureckého prezidenta v Kolíně nad Rýnem, kde chtěli pořadatelé před asi 40 000 shromážděnými vysílat živě Erdoganův pozdrav. Německý ústavní soud to ale den před tím zakázal (více čtěte zde).

Tisíce Turků v Německu s transparenty oslavují svého prezidenta:

31. července 2016

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video