VIDEO: Nově doupě „pařanů.“ V Brně pomáhají s hraním na počítači trenéři

  • 0
Nejen na fotbal nebo tenis si mohou lidé najmout trenéra. V Brně si od pátku mohou pod vedením kouče vypilovat svůj herní styl také milovníci on-line počítačových her.

Brněnský student Martin Těšík otevřel první výukovou počítačovou hernu ve střední Evropě, kde se hráči setkají s profesionálními lektory.

GameAcademy v Kopečné ulici v Brně začala včera psát svou historii prvním turnajem tří desítek hráčů v arénových hrách League of Legends, Dota2 a střílečce CounterStrike: Global Offensive.

„Cílíme především na hráče mezi dvanácti a patnácti lety. Ti totiž mají největší potenciál se zlepšit. Navíc v tomto věku mají nejlepší reakce, které jsou u on-line hraní nejdůležitější,“ vysvětluje Martin Těšík.

V Brně se trenérských postů ujali ti nejúspěšnější tuzemští hráči. „Najdeme zde nejlepší jména z české herní scény. Naši trenéři mají zkušenosti i s profesionálním hraním v zahraničí,“ poukázal Těšík.

Hráči s nejlepšími výsledky a dobrými komunikačními schopnostmi jsou podle něj schopni se hraním her i uživit. Nejčastěji tak, že své vlastní hraní vysílají na internetu a přidávají k němu osobní komentáře a postřehy. Divák, který hráče na internetu sleduje, má možnost mu finančně přispět.

Nejlepší hráči vydělávají miliony v dolarech

Takto si vydělává na živobytí Patrik Hagara hrající pod pseudonymem JohnnyCrypton. „Nejlepší světoví hráči mají možnost vydělat si i dva miliony dolarů v jednom turnaji. V České republice si hráči ovšem nevydělají skoro nic,“ líčí Hagara, který je nejsledovanějším českým hráčem a aktuálně se snaží dostat do povědomí veřejnosti i sponzorů hru Dota2.

V Česku jsou příspěvky hráčům dobrovolné. Právě proto hráči rádi kývli na nabídku trénování v brněnské herně.

„Doteď existovala výuka počítačových her pouze přes Skype, takzvaný face-to-face koučink neboli trénování naživo nabízíme ve střední Evropě jako první,“ míní Těšík. Výhodou podle něj je možnost bezprostřední reakce trenéra na žákův styl hraní.

Herna bude kromě lekcí nabízet i klasické hraní za hodinový poplatek. Už první turnaj přilákal na tři desítky převážně mladších hráčů, turnajů se ale zúčastnily také dívky.

Podle Těšíka byli účastníci slavnostního otevření herny příkladem toho, jak v herním světě dochází ke generační obměně. A jak si umějí hráči společný „souboj po síti“ užít.

Vzájemně se podporovali, radili se a fandili. „Komunita hráčů už je hodně otevřená. Už dávno to nejsou pouze ‚ajťáci‘, kteří sedí pořád u počítače a nemají žádné kamarády,“ myslí si Martin Těšík.