Europoslanec za ČSSD Jan Keller. | foto: Evropská komise

Jak pracují čeští europoslanci? Některé není v europarlamentu vidět

  • 538
V červenci to byly dva roky, co jedenadvacet nově zvolených českých poslanců usedlo do lavic europarlamentu a na účet jim každý měsíc začal chodit zhruba dvousettisícový plat. O jejich práci se toho moc neví, MF DNES proto zjišťovala, jak jsou jako poslanci aktivní.

Využila k tomu data, která průběžně shromažďuje server MEPranking.eu. Hodnocení europoslanců vychází například z docházky na zasedání, počtu proslovů na plénu či návrhů usnesení.

Druhé nejhorší hodnocení mezi českými europoslanci dostal Petr Mach, šéf Strany svobodných občanů. Ve volbách v roce 2014 jej jeho voliči vyslali do štrasburské budovy Louise Weissové, kde Evropský parlament oficiálně sídlí, po kampani, v níž prakticky vše, co pochází z Evropské unie, ocejchoval jako špatné.

Kdo je aktivní a kdo se „veze“?

Mezi 751 europoslanci je mezi českými zástupci nejlépe hodnocený Tomáš Zdechovský, který obsadil 16. příčku. Za ním následují na 28. pozici Pavel Telička a na 46. místě Petr Ježek. Naopak nejhůře hodnocený je Jan Keller (599. místo). Petr Mach skončil na 544. pozici a Jan Zahradil na 455.

Při hodnocení aktivity se sleduje například počet proslovů, návrhů usnesení, stanovisek pro určitou frakci nebo k probíraným otázkám.

Za dva roky v europarlamentu stačil změnit spoustu věcí ve svém životě. Oženil se a s manželkou Andreou čekají dítě. Za 5,1 milionu si navíc pořídili skoro osmdesát metrů čtverečních velký byt ve vile v pražských Košířích. Práci v EU podle dostupných dat příliš nedal.

V europarlamentu vyniká především svou armádou dvanácti asistentů. Má jich tak dvakrát víc než například výrazněji aktivnější Luděk Niedermayer za TOP 09.

„Jsme si zcela jisti, že voliči Petra Macha nestojí o to, aby figuroval v žebříčku nejlépe hodnocených vysoko. Znamenalo by to totiž, že se z něj stal eurofil – a to by určitě nechtěli,“ vysvětluje Machova mluvčí Kateřina Kašparová jeho nepříliš velkou aktivitu ve Štrasburku.

Neviditelný profesor

Jan Keller byl ve volbách do Evropského parlamentu trumfem na kandidátce ČSSD. Od té doby však nadšení z jeho unijního počínání znatelně opadlo. Keller ze statistik aktivity českých europoslanců vychází ze všech nejhůř.

Zachraňuje ho tak vlastně pouze docházka, díky které jen těsně nespadl do šesté stovky z celkových 751 europoslanců. Třeba Jaromír Kohlíček z KSČM, který až letos na jaře vystřídal zesnulého Miloslava Ransdorfa, stihl víc proslovů na zasedání než tento známý sociolog. Keller se v odpovědi na otázky, které mu MF DNES zaslala, ke své aktivitě v europarlamentu nevyjádřil.

Dvojice stoprocentních

Obecně se o českých europoslancích nedá říct, že by v Bruselu nic nedělali. V první stovce nejaktivnějších je jich hned pět. Lidovec Tomáš Zdechovský například uzavírá patnáctku nejaktivnějších europoslanců. Nedaleko za ním jsou Petr Ježek a Pavel Telička, zvolení za ANO.

Jeden Čech a jedna Češka také patří k nevelkému počtu eurozastupitelů se stoprocentní účastí na zasedáních. Kromě Teličky nikdy nechyběla ani Olga Sehnalová z ČSSD.

Na druhou stranu zdaleka nejméně chodí do europarlamentu komunista Jiří Maštálka, který chyběl téměř na čtvrtině zasedání. Zařadil se tak na 723. místo mezi všemi europoslanci. „Moje případná neúčast byla vždy řádně omluvena zdravotními a rodinnými důvody. Několikrát také bohužel došlo k tomu, že jsem se zapomněl podepsat na prezenční listinu,“ vysvětluje své nelichotivé umístění europoslanec KSČM.

Ohlasy na brexit. Názor vyjádřil v závěru reportáže i europoslanec Petr Mach:

24. června 2016


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video