Český státní zástupce Petr Klement (na archivním snímku) uspěl ve výběrovém řízení na člena Dozorčího výboru Evropského úřadu pro boj s podvody (OLAF) | foto: ČTK

Český státní zástupce míří do dozorčího výboru OLAF, který řeší Čapí hnízdo

  • 5
Český státní zástupce Petr Klement uspěl ve výběrovém řízení na člena Dozorčího výboru Evropského úřadu pro boj s podvody (OLAF). Úřad se zabývá například podezřením z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo, která se v poslední době řešila ve spojitosti s ministrem financí Andrejem Babišem.

Dozorčí výbor kontroluje práci Evropského úřadu pro boj s podvody. Petr Klement se stane jedním z jeho pěti členů. V tiskové zprávě to ve čtvrtek uvedl Petr Malý, mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství ČR, kde Klement působí.

Ve výboru se v krátké době měnilo všech pět jeho členů. Funkce je neplacená. O novém složení výboru s konečnou platností rozhodla Rada Evropské unie, Evropský parlament a Evropská komise v červenci.

ANALÝZA: Co je Babišův problém a co jen balast kolem Čapího hnízda

„Petr Klement se bude od 23. ledna 2017 pravidelně účastnit jednání Dozorčího výboru Evropského úřadu pro boj s podvody. Uspěl ve výběrovém řízení mezi více než sto kandidáty, kteří se o pozici ucházeli. Úspěch svědčí nejen o jeho vysokých profesních kvalitách, ale také o intenzivní podpoře České republiky, které se mu v kontextu Strategie prosazování Čechů v institucích Evropské unie dostalo,“ uvedl Malý.

Klementa zvolení těší. „Je to největší úspěch mé dosavadní profesní kariéry. Nevděčím za něj jen sobě, ale velkou zásluhu na něm má Stálé zastoupení České republiky při Evropské unii, ministerstvo zahraničních věcí a čeští europoslanci. Beru to jako příležitost a výzvu, na kterou se moc těším,“ řekl jednačtyřicetiletý Klement, který působí na Nejvyšším státním zastupitelství přes deset let.

Specialista na hospodářskou a kybernetickou kriminalitu

„Specializuje se mimo jiné na hospodářskou a kybernetickou kriminalitu a má bohaté zkušenosti ze zahraničí. Účastnil se například mise Eulex v Kosovu nebo se účastnil dalšího obdobného projektu na boj proti organizovanému zločinu a korupci v Albánii v Tiraně,“ uvedl Malý.

Posláním úřadu je chránit finanční zájmy Evropské unie vyšetřováním podvodů, korupce a nezákonné činnosti. Dozorčí výbor OLAF pravidelně dohlíží na to, jak OLAF plní svou vyšetřovací funkci. Jeho cílem je posilovat nezávislost úřadu při řádném výkonu pravomocí.

Dozorčí výbor vydává ročně nejméně jednu zprávu o své činnosti, jejímž předmětem je posouzení nezávislosti úřadu, uplatňování procesních záruk a délka vyšetřování. Dozorčí výbor dále může podávat dílčí stanoviska a doporučení.

13. března 2016

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video