Ekonomická krize dohání Venezuelky ke sterilizaci. (27. července 2016)

Ekonomická krize dohání Venezuelky ke sterilizaci. (27. července 2016) | foto: Reuters

Venezuelanky děsí bída a krize, raději se nechávají sterilizovat

  • 72
Zvyšující se inflace, nezaměstnanost, rozpadající se zdravotní systém a neustálý nedostatek jídla nutí mladé Venezuelanky k zoufalým rozhodnutím. Antikoncepce je moc drahá a často není k dostání. Aby se tak vyhnuly riziku, že porodí dítě do špatného prostředí, nechávají se ženy raději sterilizovat.

V dříve nevídaném počtu se hlásí ženy ve Venezuele na sterilizaci. Zvláštní zájem je o takzvané „sterilizační dny“, kdy zákrok nemusí platit. Na chodbách klinik se ten den tísní desítky žen, které si chtějí nechat zneprůchodnit vejcovody. Podle lékařů však mnoho z nich může rozhodnutí mrzet, až krize opadne.

„Mít teď dítě, znamená nechat ho trpět,“ svěřila se 28letá Milagros Martinezová. Ženu potkali reportéři agentury Reuters, když zrovna čekala před zdravotním střediskem v Caracasu.

Žena, která se živí jako řeznice, pochází z chudého předměstí hlavního města. Pro sterilizaci se rozhodla, když se jí narodilo druhé dítě. Chlapce s partnerem neplánovali, ale Milagros otěhotněla, protože nesehnala antikoncepci. S dítětem jí přibylo mnoho problémů. Už tak musela každý den vstávat uprostřed noci, aby se zařadila do fronty na jídlo. Nyní musí někdy brát miminko s sebou. Chlapec už se z dlouhých hodin na slunci spálil.

Žena se tak rozhodla, že další dítě už nechce. „Bojím se sterilizace, ale je to lepší než mít další dítě,“ dodala Martinezová, která přijela na „sterilizační den“ na kliniku spolu s dalšími čtyřiceti ženami autobusem ve čtyři ráno.

Podle lékařů poptávka po sterilizacích neustále roste, ačkoliv nejsou žádné statistiky, které by to potvrzovaly. Ve státě Miranda na severu země, který hraničí s Caracasem, je celkem 40 míst, kde probíhají sterilizační dny. Až do loňského roku však střediska sotvakdy naplnila kapacitu.

Venezuelská krize

Nyní mají podle ředitelky akce kliniky na čekací listině okolo pěti set žen. „Dříve se většinou hlásily ženy s malými příjmy a nejméně čtyřmi dětmi. Nyní se hlásí ženy s jedním, dvěma dětmi, které chtějí proceduru podstoupit,“ uvedla Deliana Torresová.

Rozhodnutí proti církvi

Stejně jako ve státě Miranda, zaznamenávají v posledních měsících zdravotníci větší zájem o sterilizace i ve státech Falcon, Tachira a Merida v severní části země. Většina Venezuelanů jsou přitom katolíci a jejich víra jim potrat nebo sterilizaci zakazuje, pokud není v ohrožení život matky. Podle arcibiskupa Meridy Baltazara Porrase je nárůst sterilizací „barbarstvím“.

Pro obyvatele se však život ve Venezuele stal utrpením a mají pocit, že nemají na vybranou. Množí se boje o jídlo, ke kterým poslední dobou dochází téměř každý den. V zemi prakticky mizí střední třída a obyvatelé se dělí jen na chudé a bohaté.

Potravinová krize zasahuje všechny bez rozdílu, a tak ani těhotné ženy nemají dostatek jídla nebo základních potřeb. Děti potom přivádí na svět v přeplněných a špatně vybavených nemocnicích v téměř polních podmínkách (více zde). Po porodu je přitom čekají dlouhé fronty na plenky, léčiva či výživu pro děti.

Maduro velí k soběstačnosti

Venezuelský prezident Nicolás Maduro vyzval obyvatele své země, aby si pěstovali ovoce a zeleninu na balkoně či na střeše svého domu. Informovala o tom agentura Reuters. Venezuelská ekonomika je už delší dobu v hluboké krizi a v zemi je akutní nedostatek potravin i léků.

Humanitární pomoc ze zahraničí Maduro odmítá. "Musíme sázet, abychom si zajistili potravinovou soběstačnost," řekl venezuelský prezident. Dodal, že on a jeho manželka doma sklízí dýně, z nichž si prý dělají "božskou polévku".

Maduro vyzval Venezuelany, aby pěstovali zeleninu ve školách, v kasárnách i ve vězení. Podle kritiků ale tento vládní zemědělský projekt nepomůže vyřešit problém nedostatku potravin. Navíc je podle nich absurdní pěstovat zeleninu na balkonech v zemi, která má tolik úrodné půdy.

"Čtyřicet tisíc hektarů úrodné půdy v zemi a Nicolásovo řešení je městské zemědělství," rozhořčil se opoziční vůdce Henrique Capriles. Zároveň obvinil vládu, že zplundrovala venkovské zemědělství znárodňováním.

Zdroj: ČTK

„Slyšela jsem o bezplatných sterilizačních dnech v radiu. Okamžitě jsem se osprchovala, oblékla a šla o tom něco zjistit ven,“ řekla 32letá Rosmary Teranová, která má doma už dvě děti, z toho jedno dvouměsíční miminko.

Zdravotníci se bojí, že krize donutila ženy dělat rozhodnutí, kterých budou litovat.

„Někdy slyšíme - Manžel mi řekl, ať se nechám sterilizovat, protože další dítě by bylo nevhodné,“ uvedla sociální pracovnice Ania Rodriguezová z centra plánovaného rodičovství PLAFAM v Caracasu.

Denně prý vyslechne až pět žen, které se chtějí nechat sterilizovat. Před rokem za ní přitom se stejnou věcí přišla jedna nebo dvě ženy za týden.

Rodriguezová se je snaží přesvědčit, aby místo sterilizace zvolily nitroděložní tělísko, antikocepční metodu, která je dostupná a finančně dosažitelná. Nitroděložní tělísko vyjde levněji než nedostatkové kondomy.

Kondomy jen pro nejbohatší

Když už se prodávají, vyjdou tři kondomy na 600 bolívarů, což odpovídá v přepočtu asi 15 korunám. To je přitom cena, kterou zaplatí v lékárnách, po městě se poté rozprodávají tři kondomy za více než trojnásobek, tedy asi dva tisíce bolívarů, což je asi 49 korun.

Pro Venezuelany, kteří mají často minimální mzdu ve výši 33 tisíc bolívarů, je to ale hodně peněz. „Nesehnala jsem antikoncepční injekce, prášky, nic. Na černém trhu jsou drahé a už ani tam teď často nic neseženete,“ svěřila se 31letá Yecenis Ginezová, která se rozhodla pro sterilizaci, ačkoliv má jen jednoho syna. „Myslela jsem si, že budu mít pět dětí. Mám v hlavě plno jmen. Bylo by ale šílené teď otěhotnět,“ dodala.

Venezuelská data

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) umírá ve Venezuele nejvíce žen při porodu v porovnání s ostatními zeměmi Latinské Ameriky.

Loni na 100 tisíc porodů připadlo 95 úmrtí matky. V zemi je také jedno z nejvyšších množství mladistvých těhotných v porovnání s regionem.

I když se pro sterilizaci rozhodnou, musí ženy čekat měsíce, než na ně přijde řada. Ve státních nemocnicích je omezený počet míst a privátní kliniky si za zákrok účtují mnohonásobek měsíčního příjmu. Některá zdravotní střediska navíc možnost sterilizace nenabízí kvůli nedostatku personálu nebo vybavení.

V době ropného boomu přitom zdravotnictví v zemi vzkvétalo. Hugo Chávez nechal po vzoru Kuby postavit tisíce zdravotních center v chudých čtvrtích.

S ekonomickou krizí a klesajícími cenami ropy se zdravotnictví během vlády jeho nástupce Nicólase Madura prudce zhoršilo. Je nedostatek 85 procent zdravotnického materiálu. Je nedostatek všeho od inkubátorů po chirurgické rukavice. Mnoho lékařů také kvůli špatným platům opustilo veřejný sektor nebo emigrovalo do jiného státu.

„Dřív, když žena řekla, že je těhotná, byli všichni šťastní. Teď když žena řekne, že je těhotná, každý jí jen nadává. Je mi líto mladých žen,“ řekla 38letá Yessi Ascaniová na klinice.

Před sálem, odkud sestry po zákroku odvážely ženy na kolečkových křeslech, čekala zrovna řada žen v modrých pláštích a síťkách na hlavách až přijde řada na ně. Když se nervózně podívaly na odjíždějící křeslo, matka dvou dětí Ascaniová měla pro ně radu: „Pokud se začnete bát, vzpomeňte si na fronty na jídlo.“

Venezuela otevřela hranice, tisíce lidí šly do Kolumbie nakoupit


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue