Mariana Slováková a Rudolf Hrušínský nejmladší ve snímku Discopříběh.

Mariana Slováková a Rudolf Hrušínský nejmladší ve snímku Discopříběh. | foto: Pressdata

Nahý puberťák běžící přes náměstí zapsal Plzeň do filmové historie

  • 30
Rudolf Hrušínský nejmladší běží nahý po prohrané sázce přes náměstí Republiky. Touto filmovou scénou se Plzeň zapsala do dějin české kinematografie. Snímek Discopříběh natočil v roce 1987 režisér Jaroslav Soukup.

Krajská metropole má na kontě pěknou řádku filmů, které se tu natáčely. Důvody, proč si filmaři město vybrali, se ale liší.

Filmová místa

Filmová místa

Letní seriál MF DNES a iDNES.cz vás zavede na několik desítek míst po celé České republice, která si filmaři vybrali jako kulisu pro filmy, televizní seriály nebo hudební klipy.

Nejvíc asi Plzeň proslavil režisér Jaroslav Soukup, který zde natočil filmy o mladých - Vítr v kapse z roku 1982 a muzikál Discopříběh z roku 1987 s Rudolfem Hrušínským nejmladším a Ladislavem Potměšilem.

Rudolf Hrušínský hraje Jirku Horáčka, který žije na plzeňském sídlišti se svým otcem a volný čas tráví s partou kamarádů především na diskotékách.

Komediální děj je postaven na milostných zážitcích puberťáka, na jehož vylomeniny nemá jeho otec v podání Ladislava Potměšila nervy.

Nejznámější scénou je ta, kdy Jirka musí po prohrané sázce přeběhnout náměstí Republiky nahý. Tam, kde se odehrává hlavní část děje, na diskotéce ve Slávii nad dnešní pasáží Slávie, je v současnosti pobočka České pojišťovny.

Ve filmu se kromě náměstí Republiky objevuje i křižovatka U Práce, kde Jirka utíká před revizorem a v pozadí je vidět Velká synagoga a Divadlo J. K. Tyla. Zahrál si i obchodní dům Prior, tedy dnešní Tesco na Americké třídě.

Filmy ale v Plzni vznikají i v současnosti. Režisér Jan Hřebejk tady například natočil šestidílný kriminální seriál Místo zločinu Plzeň. Česká televize jej odvysílala loni na podzim.

Podle Hřebejka se tvůrci příběhy snažili vždy lokálně ukotvit. Například, když odchází drogový mafián z vězení, pochopitelně se jedná o věznici borskou. Nebo když je třeba použít záběr nějakého hotelu, zvolil se Continental. V Plzni se natáčela většina exteriérů.

Filmaři zavítali do krajské metropole také loni při natáčení muzikálu s písněmi Michala Davida Decibely lásky. Ten produkovala plzeňská podnikatelka Romana Assadová.

I v tomto snímku si zahrál Rudolf Hrušínský nejmladší. Natáčelo se na náměstí Republiky, na Anglickém nábřeží, v ulicích Dřevěná, Bedřicha Smetany, Jungmannova i v sadovém okruhu. Štáb se na čas přesunul i mimo město, například do Trnové u Horní Břízy.

Převážně v plzeňské Škodovce se odehrává i film Vítr v kapse z roku 1982, kde dva kamarádi Cyril a Ondřej v podání Lukáše Vaculíka a Sagvana Tofiho po maturitě vstupují do prostředí strojírenského závodu, kde se jejich sny střetávají s tvrdou realitou.

Filmaři si oblíbili i plzeňské hlavní nádraží, kde se odehrávají některé scény z filmu Expres z Norimberku režiséra Vladimíra Čecha z roku 1953. V propagandistickém kousku si zahrál třeba Jaroslav Marvan či Josef Bek.

Nádraží se objevilo i v jedné z epizod komediálních detektivních příběhů Hříšní lidé města pražského režiséra Jiřího Sequense z roku 1968.

Ukázka ze seriálu Místo zločinu Plzeň (16. 10. 2015)

16. října 2015