Libyjské jednotky bojující za vládu podporovanou OSN nedaleko Syrty, hlavní...

Libyjské jednotky bojující za vládu podporovanou OSN nedaleko Syrty, hlavní bašty Islámského státu v zemi (19. července 2016) | foto: Reuters

Spojené státy zaútočily ze vzduchu na Islámský stát v libyjské Syrtě

  • 406
Spojené státy v pondělí na žádost libyjské vlády začaly s leteckými údery na pozice Islámského státu v Syrtě, oznámil Pentagon. Předseda nové libyjské vlády podporované OSN Fáiz Sarrádž pak v prohlášení pro televizi uvedl, že útoky „způsobily nepříteli těžké ztráty“.

Podle mluvčího amerického ministerstva obrany Marka Wrighta nálety začaly na popud libyjské vlády Národního souhlasu (GNA). „Jednotky GNA měly úspěch v dobývání území Islámského státu kolem Syrty a další americké nálety budou pokračovat v útocích, aby umožnily GNA učinit rozhodující strategický krok,“ uvedl podle serveru The Daily Beast Wright.

Akci v Libyi schválil prezident Barack Obama. Libyjský premiér Sarrádž krátce předtím v televizním projevu sdělil, že „první americké údery na Daeš se uskutečnily dnes“ a džihádistům v Syrtě „způsobily těžké ztráty“. Upřesnil, že americké útoky budou mít „přesný časový rámec“ a omezí se pouze na Syrtu a její okolí.

„Spojené státy spolu s mezinárodním společenstvím podporují GNA, protože se snaží obnovit stabilitu a bezpečnost v Libyii. Tyto akce i ty, které jsme učinili dříve, pomohou vzít Islámskému státu bezpečné útočiště, ze kterého by mohl útočit na Spojené státy a naše spojence,“ dodal Pentagon.

Mluvčí libyjských vojáků bojujících o Syrtu řekl agentuře ANSA, že IS má k dispozici důmyslné zbraně. „Z tohoto důvodu jsme museli požádat o pomoc ty, jejichž vojenská technologie je schopná zasáhnout tyto konkrétní cíle,“ dodal.

Podle informací serveru NBC bylo ještě letos na jaře v Syrtě zhruba pět tisíc bojovníků Islámského státu. Pak však přišli libyjští vojáci a představitelé americké armády nyní věří, že je v oblasti jen pár set až dva tisíce radikálních islamistů.

Údajně také připustili, že by se mohlo jednat o dlouhodobou operaci. Americká armáda však podle nich nebude využívat základny v Libyi.

Spojené státy a jejich klíčoví evropští spojenci už na jaře oznámili, že chtějí urychlit stabilizaci Libye. Několik zemí, mezi nimi Francie, Itálie a Velká Británie, uvedlo, že připravují nasazení svých specialistů pro boj proti IS v Libyi. USA podle agentury Reuters také už dříve přiznaly, že v Libyi podnikly několik leteckých úderů, naposledy v únoru na výcvikové tábory IS na západě země.

Pobřežní město Syrta ležící 450 kilometrů východně od metropole Tripolisu bylo pro Islámský stát nejpevnější pozicí mimo Irák a Sýrii. Boje o Syrtu začaly v polovině května.

V oblasti Syrty se narodil bývalý libyjský vůdce Muammar Kaddáfí, svržený v roce 2011. Pod kontrolou islamistů je oblast od konce roku 2014. Od té doby z města uprchly až dvě třetiny z původních 80 tisíc obyvatel. IS postupně rozšířil své pozice v okolí Syrty až na 250 kilometrů podél libyjského pobřeží a v lednu začal útočit na velké ropné terminály. V červnu vládní jednotky začaly Syrtu dobývat a radikálové se zabarikádovali v hustě obydlené části města.

11. března 2016

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue