Američanka Sara Blakelyová založila společnost Spanx na dámské punčochy v únoru 2000. | foto: Profimedia.cz

Našla díru na trhu. Ošklivé stahovací prádlo přineslo Blakelyové miliardy

  • 85
Už šestnáct let tvaruje ženám figuru pod šaty pomocí stahovacího prádla. S nápadem přišla Sara Blakelyová, pro mnohé spíše Sara Spanx. Tato obchodnice je nejmladší americkou miliardářkou, která k penězům nepřišla díky dědictví nebo sňatku.

„Tak co se ti tento týden nepodařilo?“ ptal se malé Sary pravidelně otec a nelíbilo se mu, když její odpověď zněla „nic“. Jak sama vysvětlila, neúspěch není výsledek a lidé by se selhání bát neměli.

A o neúspěchu by mohla Blakelyová vyprávět. Na studium práva ji nevzali a to hned dvakrát. Na Floridě se například ucházela o práci v Disney Worldu. Měla zájem pracovat jako maskot v kostýmu postavičky Goofyho. Do obleku se však kvůli své výšce nehodila - byla příliš drobná. Usazovala proto návštěvníky do výletního vlaku v převleku veverky, uvedl server CNBC. Po třech měsících byla tak frustrovaná, že se raději začala věnovat podomnímu prodeji faxů. Denně tak viděla zabouchnuté dveře a odpověď „ne“ slyšela mnohokrát, napsal americký magazín Forbes.

Její cesta k vydělané miliardě dolarů (v přepočtu 24 miliardy korun) začala u bílých kalhot a jednoho nápadu. Na Floridě je teplo, ráda proto nosila bílé tenké kalhoty a sandály, vysvětlila například pro deník The Telegraph.

Jenže ve skříni nemohla najít kalhotky, které by pod oblečením nebyly vidět. Nevzhledný rýsující se lem jí vadil. Problém vyřešila po svém. Ustřihla stahovacím punčocháčům část v oblasti chodidel tak, aby jí silonky nehyzdily otevřené boty. Vytvořila vlastně takové tenké legíny, které pod kalhotami vytvořily hladký povrch. Všimla si, že její postava vypadá lépe.

„Chtěla jsem vypadat bezchybně, jenže když jsem otevřela skříň, u všeho jsem si říkala, pod tím jsou vidět lemy a taky moje celulitida. Musí být přece spousta žen, které mají stejný problém,“ vypráví, jak zkušená obchodnice rozpoznala díru na trhu.

Od začátku postupovala velmi cílevědomě a systematicky. „Člověk si musí představit, kam směřuje. Musí mít jasno. Udělat si fotku toho, kde bude za pár let,“ jen potvrzuje svou houževnatost.

Muži produkt nepochopili

Našetřeno měla sedmadvacetiletá Blakelyová 5 tisíc dolarů (v přepočtu 120 tisíc korun), které do podnikatelského plánu investovala. Dva roky vytvářela perfektní prototyp produktu, po nocích a víkendech. S hotovým prádlem začala objíždět výrobce punčochového zboží a spodního prádla. Každý ji odmítl. Až později se jí ozval jeden ze zástupců zavedených firem. Prý řekl o nápadu svým dcerám a ty z něj byly nadšené.

„Pak jsem to pochopila. Muži, kteří tento byznys ovládali, tyto produkty nenosili,“ vysvětlila později. Nerozuměli proto, proč by někdo chtěl kupovat něco, co není vidět a zároveň je to ošklivé. Nastínila tak vlastně problém, se kterým se dodnes mnoho žen - podnikatelek setkává. Tedy že byznys je příliš maskulinní a samy do něj se svými nápady pronikají jen těžko.

Může se hodit

Odstartujte svou kariéru s jobDNES.cz. Vybírejte z atraktivních pracovních nabídek.

Zpočátku si firmu řídila úplně sama. V rámci propagace posílala Blakelyová asistentům hvězd dárkové koše se svým výrobkem. Také často čekala po módních přehlídkách na návrháře, jen aby jim ukázala svůj produkt.

A snaha se jí vyplatila: stahovací prádlo Spanx si oblíbila jiná známá miliardářka Oprah Winfreyová. Ta v roce 2000 prohlásila, že Spanx je jejím oblíbeným produktem.

To byl pomyslný přelom v podnikání této extrovertní Američanky. Její prádlo se začalo bleskově prodávat. Výrobek v podstatě nepotřeboval řádnou reklamu, stačilo ústní šíření mezi zákazníky. V Americe se pojem Spanx stal součástí pop-kultury.

Už v roce 2001 se svobodná Bridget Jonesová ve filmu do divných „spoďárů“ soukala. Spanx se objevují v reklamách, filmech, klipech. Paparazzi se na červených kobercích často ptají hvězd, jaké spodní prádlo nosí. Kim Kardashian, Jennifer Lopez či Gwynet Paltrow, ty všechny přiznávají, že nedají dopustit na Spanx.

Chce pomáhat ženám

Blakelyová chce svým příběhem inspirovat další ženy, které chtějí vstoupit do světa byznysu. Pomáhá v ženských otázkách, věnovala peníze také dívčím školám v Jihoafrické republice, které otevřela Winfreyová pro žákyně z chudých poměrů.

„Vždycky jsem chtěla pomáhat jiným ženám. Ani v mých nejšílenějších představách by mě nenapadlo, že ta pomoc začne u jejích zadků,“ vysvětlila také, proč jako první žena následovala třeba Billa Gatese nebo Warrena Buffeta v iniciativě The Giving Pledge (Slibujeme, že darujeme), ve které se bohatí vzdávají alespoň poloviny svého majetku ve prospěch charity.

Pětačtyřicetiletá Blakelyová je vdaná, má čtyři děti a bojí se létání. Dávno už se nespecializuje pouze na stahovací kalhotky, které připomínají spíš legíny. Dnes do sortimentu firmy patří i pánské spodní prádlo, legíny, podprsenky, tílka, stahovací korzety a další produkty.