Jens Spahn, státní sekretář spolkového ministerstva financí. | foto: Stephan BaumannCreative Commons

Migraci jsme podcenili, přiznal „drzoun“ z čela CDU. Chce zakázat burky

  • 732
Integrace běženců nesmí skončit kurzem němčiny, tvrdí Jens Spahn z předsednictva vládní strany CDU. Přistěhovalci se podle něj musí přizpůsobit německým zvykům a počítat s následky, pokud poruší pravidla. Vycházející hvězda německé politiky to řekla deníku Die Welt. Spahn se také označil za „burkofoba“.

„Před rokem jsme všichni podcenili, co s tebou tak obrovská uprchlická a migrační vlna přinese. Integrace je herkulovský úkol, který neskončí třítýdenním jazykovým kurzem. Kulturní, náboženská i ekonomická propast mezi námi a jejich vlastí je obrovská,“ řekl deníku Die Welt muž, který se netají ambicemi usednout jednoho dne do křesla německého kancléře.

Jens Spahn

Šestatřicetiletý politik se ve svých 22 letech stal nejmladším poslancem v dějinách Bundestagu. Od roku 2014 je členem předsednictva vládní CDU.

Po vítězství Angely Merkelové ve volbách roku 2013 pomýšlel na křeslo ministra zdravotnictví, kancléřka si jej však do vlády nevybrala. Merkelová o něm nemluví příliš lichotivě: Jeho sebevědomí a hlasitost prý hraničí s drzostí (více o něm čtěte zde).

Přijímání válečných uprchlíků z Blízkého východu Spahn v žádném případě neodmítá.

„Děti, kterým v Sýrii hrozila smrt, mají u nás šanci stát se kýmkoli. Od učitele hudby po ředitele koncernu z frankfurtské burzy. To je znamenité,“ pochvaluje si. Německá společnost však podle něj může vyžadovat, aby přistěhovalci přijali její zvyky a pravidla.

„Kdo si myslí, že muži jsou cennější než ženy, odmítá se naučit německy nebo pustit dceru do školy na hodinu plavání, měl by si najít zemi, která mu lépe vyhovuje,“ tvrdí šestatřicetiletý politik, který se před 14 lety stal nejmladším zvoleným poslancem v dějinách Spolkového sněmu.

Seehofer už nechce slyšet, že Německo migraci „zvládne“

Dodržování pravidel by podle něj měl rázně vynucovat i stát: Pokud přistěhovalec dcerku do školy nepošle, má ji tam dovézt sociální pracovník a rodičům seškrtat finanční příspěvky. Podle Spahna úřady v minulosti nepostupovaly příliš důsledně a samotní Němci se někdy bojí na problémy vůbec upozorňovat, aby si ve společnosti nevysloužili nálepku xenofobů.

Uprchlická krize

Jens Spahn si pro sebe jednu podobnou nálepku sám vymyslel: V rozhovoru o sobě prohlásil, že je burkofob. Po vzoru Francie, která před pěti lety zakázala zahalování obličeje na veřejnosti, by v Německu zakázal burky a nikáby.

Spahnova slova o „herkulovském úkolu“ poměrně ostře kontrastují s opakovaným ujišťováním kancléřky Angely Merkelové, že Německo migrační krizi zkrátka „zvládne“.

Již okřídlená věta zazněla naposledy ve čtvrtek, kdy šéfka vlády na tiskové konferenci odsoudila sérii nedávných teroristiských útoků - včetně sebevražedného atentátu v Ansbachu, jehož strůjce loni do Německa přišel jako uprchlík ze Sýrie.

Spahn se proti Merkelové přímo neohradil, oba koneckonců stojí ve vedení téže politické strany. Na její hlavu se ovšem v sobotu snesla kritika z úst bavorského premiéra Horsta Seehofera. Předseda strany CSU, což je menší bavorská sestra vládní Křesťanskodemokratické unie, se od výroku o „zvládání“ krize distancoval.

„Nechci vyvolávat konflikty mezi CDU a CSU, ale veřejnosti také nechci lhát,“ prohlásil Seehofer. Opoziční Zelení a levicová strana Die Linke už v pátek poukázala na to, že se kancléřčina slova stávají prázdnou frází. Kancléřku kritizovali i šéfredaktoři významných deníků Tagesspiegel a Süddeutsche Zeitung. Ukazuje se prý, že Merkelová nemá žádný plán (psali jsme zde).

Bavorský premiér se distancuje od výroku o „zvládání“ uprchlické krize:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video