Ilustrační foto | foto: Martin Veselý, MAFRA

Lidé už doma chovají i lvy, gepardy nebo opice. Někdy i kvůli zisku

  • 5
V soukromých chovech na území středních Čech přibývá chovatelů, kteří mají na svých zahradách kromě daňků také lvy, tygry, pumy a medvědy. Podle veterinární správy je mezi chovateli exotických mazlíčků hodně i těch, kteří žádné povolení nemají. Jedná se hlavně o majitele jedovatých hadů a plazů.

Dinoušovi jsou tři roky. Žije v Břežanech na Benešovsku a u sousedů budí zaslouženou pozornost. Dinouš má přes 200 kilo. Je to lev. Když je Dinouš nemocný, přijede veterinář ze zoo. „Lidi měli nejdřív strach, nechtěli ho tady. Pak jsme přijeli a všechno se změnilo. Viděli, jaký máme vztah. Už se nebojí,“ vysvětluje Dinoušova panička Jiřina Horká.

Aby mohla na zahradě chovat lva, musela splnit řadu podmínek daných vyhláškou. Každý rok navíc musí absolvovat kontrolu z krajské veterinární správy, že je vše tak, jak má být. V pořádku a bezpečné.

Není divu, lev, který denně spořádá přes sedm kilo masa, by mohl být nebezpečný, pokud by svůj výběh opustil. „Taková zvířata by neměl mít nikdo, kdo nemá aspoň deset let zkušeností,“ upozorňuje Horká. Přesto v chovu podobně exotických mazlíčků není sama.

Krajská veterinární správa eviduje v současnosti na území středních Čech v soukromých chovech ještě jednoho medvěda ušatého, dva tygry, dva medvědy hnědé, dva gepardy, a dokonce jedenáct pum. Tolik aspoň k velkým šelmám. Zvířat, která spadají pod vyhlášku druhů, jež vyžadují zvláštní péči (dřív také nebezpečné druhy), je mezi lidmi mnohem víc.

V centru Prahy potkáte i pumu:

3. června 2011

Chovatelů bez povolení je hodně

„Nejčastěji chovaným zvířetem vyžadujícím zvláštní péči jsou daněk, muflon, jelen a drápkaté opice,“ doplňuje ředitel středočeské veterinární správy Otto Vraný. Právě správa vydává k chovu takových druhů povolení. V kraji je povoleno 165 takových chovů, v celém Česku sedm set.

Jak chovat lva či tygra

  • Je třeba mít povolení od příslušné krajské veterinární správy. To se vydává po kontrole na místě. Prověřuje se, jestli jsou dodrženy nutné podmínky a zda zvíře nestrádá. Povolení se vydává na tři roky.
  • Mezi takové podmínky patří i to, že má lev dostatečně rozlehlý výběh, který je od okolí bezpečně oddělený – má nejméně čtyři metry vysoké zábrany s hroty obrácenými dovnitř.
  • Veterinární správa dochází do chovu na pravidelné kontroly.
  • Do vyhlášky č. 411/2008 spadají kromě lvů, tygrů a dalších šelem také například všechny druhy sov a draví ptáci nebo lamy. Chov v zoo podléhá jiné legislativě.

Jak ale odborníci přiznávají, pořád jde jen o odhady. Zjistit, že chovatel drží taková zvířata bez povolení, není snadné. „Nemáme právo vstupu do obydlí, průkaz těchto chovů je proto téměř nemožný,“ vysvětluje Vraný. A přiznává, že to, co lidé bez povolení chovají, by mohlo být znepokojující.

„Máme podezření na chovy jedovatých hadů v soukromých bytech,“ dodává. Podobný názor má i chovatelka Horká nebo vedoucí zoolog východočeské Zoo Dvůr Králové Pavel Moucha. „Lidé všechno nehlásí. Zvláště chovatelé jedovatých plazů nebo chovatelé jednoho kusu nějakého zvířete spadajícího mezi zvířata vyžadující zvláštní péči. Počty neodhadnu, ale bude jich dost,“ domnívá se Moucha.

K chovu živočichů, kteří vyžadují zvláštní péči, vede soukromníky řada důvodů. „O povolení často žádají lidé, kteří chtějí chov pro komerční účely, potvrzuje to jistou úroveň,“ uvádí příklad Vraný. Takový chov může být poměrně výnosný byznys. Namátkou: na velkém chovatelském serveru iFauna se například pár drápkatých opic tamarínů žlutorukých nabízel za 56 tisíc korun, samec lamy guanako za šest tisíc korun, mláďata kajmana brýlového prodají chovatelé za zhruba pět tisíc. A dalo by se pokračovat.

Koníček na vzestupu

Mezi nejznámější exotické mazlíčky ve středních Čechách patří obrovský tygr Bagheera, kterého na zahradě u Nižboru chová módní návrhář Osmany Laffita. „Nemám sousedy, a navíc tygr bydlí u mě, ne u sousedů. Nemám žádné problémy s lidmi z vesnice, kde bydlím. Já se nepletu do života jim a oni se nepletou do života mého,“ řekl v minulosti návrhář.

Součástí opulentního areálu, který vybudoval odsouzený podnikatel Radovan Krejčíř v Černošicích u Prahy, bylo zase velké akvárium se žralokem. Paryba skončila jako ozdoba jednoho z nákupních center v metropoli. A přímo v Praze choval taktéž odsouzený podnikatel Ivan Jonák ve vaně krokodýla a medvědy. „Medvěd, to je jen větší pes na řetězu,“ prohlašoval Jonák. Medvědi poté, co Praha 8 nařídila jejich zabavení, skončili v zoo.

Chovatelé už přitom dávno nemusí být podobně excentričtí. Přibývá jich. Za poslední tři roky o 23. Přesto jsou útěky těch netradičních velmi zřídkavé. „Oficiálně nebyl únik zvířat druhu vyžadující zvláštní péči nahlášen. Jen jednou jsme odchytili ochočeného rysa. Ztráta takového zvířete ale nebyla hlášena,“ vzpomíná Vraný. Možná proto, že byl chován načerno. Odchyt bývá na strážnících. Třeba v Českém Brodě, kam svážejí odchycená zvířata z širokého okolí, jsou na odchyt cvičeni všichni městští policisté. Ti by v případě, že by při odchytu hrozilo nebezpečí, volali odborné veterináře.

„Nedávno jsme odchytávali výra. Taková zvířata pak míří do záchranné stanice v Pátku,“ říká velitel českobrodských strážníků Jan Svoboda. S výrem si poradili sami. „Pro případ nebezpečnějších situací ale máme odborníky,“ uzavírá.