Občerstvení u lávky vydalo účtenku bez možnosti identifikace prodávajícího a načepovalo „podmíráky“. „Závažná provinění to nejsou,“ shrnul inspektor, který asi hodinu vypisoval protokol o kontrole.1 | foto: Tomáš Cetkovský, iDNES.cz

Inspektoři budou mít falešnou identitu. Šmejdi vytvářejí jejich seznamy

  • 87
Zákon o České obchodní inspekci čekají velké změny, kontroloři budou moci využívat například i změněné identity. To jim pomůže hlavně při kontrolách v autobazarech či na předváděcích akcích, kde se musí nyní prokazovat občankou. Úřad se také začne víc věnovat i digitální ekonomice, tedy e-shopům.

Novela zákona o ČOI, která upravuje pravidla kontrol, už dospěla do meziresortního připomínkového řízení. „Nároky na výkon kontroly a dozoru zajišťovaného tímto dozorovým orgánem se výrazně zvyšují, jak se zvyšuje počet subjektů, jejichž služby a výrobky je ČOI povinna kontrolovat,“ uvádí ministerstvo průmyslu a obchodu v důvodové zprávě k zákonu.

Podle ČOI se s nástupem digitálního trhu rozvíjí a objevují nové metody obchodních praktik a s ním i související rizika pro spotřebitele, zvyšuje se i náročnost kontrol.

Kontrola se skrytou kamerou

„Kontroly internetových obchodů patří mezi priority, jejich počet každoročně stoupá. Podání spotřebitelů je na druhém místě ze všech, je asi šestnáctkrát častější než v případě předváděcích akcí,“ říká mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Jen loni podali zákazníci přes pět tisíc stížností na internetové obchody. Podle ČOI si stěžují na neplnění povinností prodávajících, zejména při uplatňování práv za vady výrobků, a na nedostatečné poskytování informací před uzavřením kupní smlouvy. To prokázaly i některé kontroly inspekce.

„Nechtějí nám vracet peníze,“ stěžují si inspektoři

Pro kontrolní nákupy na internetu budou mít inspektoři jasnější pravidla. Dosud totiž nemají legální možnost, aby mohli po nákupu od smlouvy ustoupit a zboží vrátit. Nově bude v zákoně paragraf, podle kterého budou mít inspektoři vždy nárok na odstoupení.

„Kontrolní nákup může inspektor uskutečnit za účelem prověření dodržování povinností souvisejících s ochranou spotřebitele jak při prodeji výrobků, tak při poskytování služeb,“ uvedla ČOI v důvodové zprávě. Dosud se totiž stává, že inspektoři při kontrolním nákupu a následném vrácení zboží mají problém dostat peníze z internetového obchodu zpět.

Novinkou v zákoně je však možnost vystupovat pod skrytou identitou. Při řadě kontrolních nákupů, například u autobazarů či předváděcích akcích, musí poskytnout údaje z vlastního občanského průkazu.

21. července 2016

„V těchto případech, pokud chtějí inspektoři naplnit základní poslání ČOI, podstupují nepřiměřené riziko ohrožující jejich soukromí a dochází tím k předávání osobních údajů inspektorů, pouze za účelem výkonu kontroly. Mnohdy se stává, že jsou inspektoři následně poškozováni ze strany kontrolovaných subjektů,“ vysvětluje inspekce důvod návrhu na utajenou identitu.

Databáze se jmény kontrolorů

Podle Frölicha nejde jen o problém s možným vyhrožováním inspektorům. „Na předváděcích akcích žádají před vstupem organizátoři běžně občanský průkaz, znají pravou identitu inspektorů a vytvoří si seznam, který si případně rozešlou, podruhé již inspektora dovnitř nevpustí, protože jejich identita je jim známa,“ vysvětlil Fröhlich.

Podobné to bude i s nákupy v e-shopech, inspekce chce mít k dispozici také adresy, kam budou moci být doručovány zásilky z provedených kontrolních nákupů uskutečněných přes internet.

Materiál nemluví o tom, jak bude změněná identita v praxi vypadat, zda budou mít například k dispozici falešný občanský průkaz. Mluví jen o změněné identitě inspektora a o potřebných opatřeních s jeho používáním.

Nově by měli mít kontroloři i přístup do uzavřených prostor podnikatelů. Podle Frölicha se dosud běžně stává, že při kontrolách v tržnicích první stánkař varuje ostatní a ti pak zamykají zboží do kontejnerů. „Do uzavřených prostor však v současnosti Česká obchodní inspekce nemá přístup, a to ani v případech, kdy inspektoři vědí, že tam stánkaři ukrývají své zboží – padělky,“ dodal Fröhlich. Dosud musí v takových případech volat policii.