Trump „doufá“, že Rusko hacklo ministryni USA a zveřejní maily Clintonové

  • 250
Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump předvedl, jak během jedné tiskové konference prezentovat tři různé a navzájem neslučitelné pozice. Když mluvil o hacknutých e-mailech demokratů, řekl, že Rusko za to nejspíše nemůže, zřejmě může... A také řekl, že doufá, že Rusko hacklo americkou ministryni zahraničí, protože americký tisk má o její e-maily zájem.

„Během středeční tiskové konference stihl Donald Trump vyzdvihnout výhody mučení jakožto výslechové strategie, odmítnout Ženevské konvence jako zastaralé, a okřiknout novináře,“ všímá si David Graham píšící pro The Atlantic.

„Ale zdaleka největší poprask vzbudilo Trumpovo podivné prohlášení, že (...) Rusko nemůže za útok na e-maily demokratů, ale že doufá, že hackli e-maily Hillary Clintonové, když byla americkou ministryní zahraničí.“

„Jeslti Rusko hackovalo (...) doufám, že mají e-maily Hillary Clintonové,“ uvedl Trump. Rusko by je prý mělo dát novinářům.

Později Trump na Twitteru vyjádření mírnil, uvedl, že pokud někdo „zmizelé“ e-maily má, měl by je předat FBI.

„Jestli Rusko hackovalo, tak má také 33 tisíc e-mailů (Hillary Clintonové), které ztratila a smazala. Doufám, že je mají. Tam byste viděli pěkné kousky,“ řekl třeba Trump na adresu své demokratické rivalky.

Trump toho ale o hacknutých e-mailech řekl mnohem více (přepis celé tiskové konference na Washington Post). Kritizoval kampaň demokratů za to, že se hacknutí e-mailů (více jsme psali zde) pokoušejí svést na Rusko nebo na Trumpa a odvádět tak pozornost. „Přál bych si, abych mohl něco takového udělat,“ podotkl Trump k hacknutí e-mailů Demokratické strany. „Opravdu bych si to přál.“

Jak ochránit mail

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Jak zacházet s hesly? Podívejte se na náš návod.

Trump vzápětí podotkl, že za hacknutím je nejspíše Čína. Nebo někdo úplně jiný. Pak spekuloval: „Řekněme, že to je Rusko nebo Čína, nebo nějaká významná velmoc. Je to ukázka naprosté neúcty k naší zemi. Putin a další nás už nerespektují, určitě nerespektují našeho prezidenta.“

Co se týče Putina, nemůže si Trump vybrat, jestli ho obdivuje, nebo ignoruje, jestli jsou přátelé, nebo se nikdy nepotkali. Během posledního roku tvrdil vše výše uvedené.

Trump může říci cokoli. I vyzvat cizí vládu, aby hackla USA

Americké články a komentáře si všímají toho, jak neobvyklé je, aby prezidentská kandidát veřejně vyzval hackery cizí velmoce k tomu, aby zveřejnili tajné e-maily (případně) ukradené americké vládě.

„Rusko, jestli posloucháš,“ nadechl se v jednu chvíli Trump. „Doufám, že najdete těch třicet tisíc chybějících e-mailů. Myslím, že vás za to náš tisk bohatě odmění. Uvidíme, jestli se to stane.“

Už dávno se ale ukázalo, že podobně kontroverzní výroky může Trump bez problémů změnit, zlehčit nebo říci, že byly vytrženy z kontextu. Což není těžké, protože výroky ohledně hackování e-mailů Trump předkládal tak v rychlém sledu a z tolika pohledů, že je vlastně ani v kontextu prezentovat nelze. Trump zároveň s reportéry vtipkoval o tom, jak se mluvčí demokratické strany vykrucoval, jak jej neměl prezident Obama rád nebo jak by si Trump mohl užívat floridského resortu, kdyby nemluvil s novináři. Zastal se také demokratického kandidáta Bernieho Sanderse, který byl podle něj Demokraty významně poškozen a „nedostal tak vůbec šanci.“

Vyzval Trump Rusy, aby hackovali americkou vládu? Ano. Ale také řekl pravý opak, a několik dalších vět někde mezi tím. Média si z toho něco vyberou, bude o čem diskutovat a je těžké si představit, že by některé z těch kontroverzních prohlášení Trumpovi v důsledku nějak ublížilo. Už dříve ukázal, že nemá problém s tím vzít výrok zpět, popřít jej novým či říci nějakou úplně novou variantu.

Po konferenci Trump skutečně své vyjádření zmírnil, a to na „Pokud Rusko nebo jiná země skutečně má 33 tisíc nelegálně vymazaných e-mailů Clintonové, nejspíš by je měli předat FBI.“ Jedná se nikoli o citát z konference, ale o nové vyjádření.

27.července 2016 v 18:16, příspěvek archivován: 28.července 2016 v 00:29

If Russia or any other country or person has Hillary Clinton's 33,000 illegally deleted emails, perhaps they should share them with the FBI!

K aféře se vyjádřil i bývalý předseda Sněmovny, republikán Newt Gingrich. Ve svém vyjádření (zřejmě neúmyslně) zaměnil oba e-mailové skandály (hacknut nebyl osobní server Hillary, ale server Demokratů). Trumpovu zmínku o ruských hackerech označil za vtip:

27.července 2016 v 18:40, příspěvek archivován: 28.července 2016 v 11:18

The media seems more upset by Trump's joke about Russian hacking than by the fact that Hillary's personal server was vulnerable to Russia

Trumpův viceprezidentský kandidát, Mike Pence, zase mírnil Trumpova slova, a zdůraznil, že pokud by ruští hackeři napadli americkou politickou, byla by to vážná věc. V tom se shoduje s vyjádřením Demokratů.

„Trump zkrátka už nemohl snést, že se nyní hlavní pozornost věnuje demokratickému konventu,“ míní Graham. Pokud někdo doufal, že Trump po oficiální nominaci utlumí svou neopatrnou rétoriku, tak musí čekat dále. Snadnost, s jakou Trump v jednu chvíli kritizoval, že někdo obviňuje z hacknutí Rusy, a o pár sekund později z téhož obvinil Čínu, není ten „prezidentský Trump“, na kterého nepřesvědčení republikáni stále čekají.

Aktualizace: Do článku jsme vložili odkaz na přepis celé tiskové konference. Doplnili jsme údaje o tiskové konferenci a o kontextu Trumpových vtipů a komentářů směřovaných na Demokraty. Doplnili jsme Trumpovo pozdější upřesnění výroků. Slovo „doufá“ v titulku jsme dali do uvozovek, aby bylo jasné, že jde o citaci, nikoli o názor. Doplnili jsme odkazy na reakci Gingriche, Pence a Demokratů.