Umím jít s kůží na trh, říká nový kandidát na Hrad. Začal sbírat podpisy

  • 584
Lékař Marek Hilšer, který před dvěma lety protestoval bez trika na úřadu vlády, zahájil oficiálně sběr podpisů pod petici pro kandidaturu na prezidenta. Jako nezávislý kandidát chce vstoupit do boje o post hlavy státu v roce 2018. Do té doby bude jezdit po České republice a získávat přízeň voličů.

„Někteří už mě znáte a víte, že umím doslova i obrazně jít s kůží na trh,“ řekl Hilšer v kavárně na Novoměstské radnici. Narážel tím na svůj výstup v roce 2014, kdy se na tiskové konferenci vlády svlékl do půli těla a demonstroval za svobodnou Ukrajinu (více jsme psali zde).

Hilšer chce spolu nabídnout veřejnosti novou tvář občanského a nezávislého kandidáta. „Chceme nabídnout mladého člověka z generace čerstvých čtyřicátníků bez vazeb na politiky z 90. let nebo na politiky po opoziční smlouvě,“ prohlásil. Podle svých slov chce v čele státu napravit šrámy, které společnost rozdělují. Nechce se například účastnit zákulisního obchodování s politiky.

V jeho úsilí ho podpořil biolog a římskokatolický kněz Marek Vácha: „Marek je vzdálen touze po slávě, penězích či čemkoli podobném. Tím jsem si jist na tisíc procent. Jen je možná citlivější než my a má ostřejší smysl pro pravdu. Tento jeho povahový rys jej vede k přesvědčení, že pokud určitá dobrá díla neuděláme my, nebudou udělána vůbec“.

Kampaň po republice ve volební dodávce

Hned po tiskové konferenci vyrazil Hilšer na cestu po České republice, kde se chce v rámci kampaně „Marek na Hrad“ setkávat s občany a získávat jejich podporu. První zastávkou bude jeho rodný Chomutov.

„Vyrazím na dlouhou cestu po Čechách, Moravě a Slezsku, abych se poznal s občany a poznal jejich obavy, starosti i radosti tak, abych se před ně za rok a půl mohl postavit a požádat je o důvěru,“ uvedl Hilšer. Doposud získal 300 podpisů pod petici, celkově jich bude potřeba 50 000.

Jako nezávislý kandidát nemá lékař zatím žádné sponzory. Výjimkou je dar od akademičky z České zemědělské univerzity Bohuslavy Boučkové, díky které si mohl Hilšer pořídit dodávku na cesty po republice. S propagací se bude podle svého mluvčího Jana Sigmunda spoléhat na lidi.

Dali byste v prezidentské volbě hlas Marku Hilšerovi?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 3. srpna 2016. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 4072
Ne
Ne 3717

Hilšer přednáší medikům na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Zároveň se zabývá výzkumem zhoubných nádorů mozku. V letech 2011 až 2012 se účastnil humanitární mise v Keni.

Demonstrant, kritik příklonu k Číně a zastánce Šlachty

Hilšer nikdy nevstoupil do žádné politické strany, politikou se ale během své kariéry opakovaně zabýval. V roce 1997 byl na stáži v Poslanecké sněmovně jako asistent předsedy zahraničního výboru. V roce 2004 se stal předsedou Akademického senátu na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.

V roce 2008 spoluorganizoval demonstrace proti vládě Mirka Topolánka, která chtěla skrytě privatizovat a rušit fakultní nemocnice. Tehdejší kabinet nakonec na nátlak odborů od svého záměru ustoupil.

Veřejných protestů se účastnil také v dalších letech. V roce 2012 demonstroval například proti reformě vysokých škol v době ministra Josefa Dobeše. O dva roky později vyjádřil nesouhlas s ruským postupem na Ukrajině přímo na tiskové konferenci na Úřadu vlády.

Během letošní návštěvy čínského prezidenta v Praze kritizoval v otevřeném dopise prezidenta Miloše Zemana i postup vlády Bohuslava Sobotky: „Přestože naše ústava vkládá definování zahraniční politiky do rukou vlády, prezident se již delší dobu snaží měnit kurz zahraniční politiky naší země směrem k východním diktaturám, a vzdaluje ji od demokratických zemí transatlantického prostoru“ (celý dopis zde).

Otevřený dopis zveřejnil na svém blogu na iDNES.cz. Na něm se zastal také bývalého šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachty. „Chovanec a Tuhý likvidují poslední naději, že i politici mohou být voláni před spravedlnost,“ napsal (více zde).

Další možní kandidáti: Horáček, Škromach, Dlouhý a Pospíšil

O post prezidenta projevil zájem také textař Michal Horáček. V polovině července oznámil, že vyjíždí mezi voliče. „Je to přímá volba, a důležitější než moje představy je zjistit, co od našeho státu a od prezidenta očekávají lidé,“ prohlásil (více čtěte zde).

Kandidaturu zvažuje také místopředseda Senátu Zdeněk Škromach. Zájem už dříve naznačil ekonom Vladimír Dlouhý. Nevyloučil ji ani europoslanec Jiří Pospíšil. Jeho definitivní rozhodnutí má padnout na konci letošního roku (více jsme psali zde).


Výsledky pro vaši obec

Video