Jedním z islamistických útočníků ve francouzském Saint-Etienne-du-Rouvray byl...

Jedním z islamistických útočníků ve francouzském Saint-Etienne-du-Rouvray byl devatenáctiletý Adel Kermiche (na snímku z roku 2011). | foto: Profimedia.cz

Teroristu z kostela úřady sledovaly od šesti let, měl psychické problémy

  • 272
Devatenáctiletého Adela Kermicha, jednoho ze dvou atentátníků, kteří v úterý útočili v kostele u Rouenu, sledovaly úřady už od jeho šesti let. Podle listu Le Monde byl několikrát hospitalizován kvůli psychickým problémům. Le Parisien napsal, že druhým pachatelem je patrně Abdel Malik P. ze Savojska.

Kermiche se při nejrůznějších rozhovorech hlásil k islámu a jeho hodnotám milosrdenství. Podle vyšetřovatelů se chtěl stát pomocným pracovníkem ve zdravotnictví. Rodina tvrdí, že měl více možností pracovního uplatnění včetně vedení projektů v místním středisku pro volný čas.

Útok v kostele

„Jsem muslim vyznávající hodnoty milosrdenství a laskavosti. Nejsem extremista,“ řekl Kermiche při jednom z rozhovorů s vyšetřovateli. Prohlásil také, že se modlí dvakrát denně a že kvůli ranní modlitbě nevstává. Věřící muslimové se modlí od časného ráno pětkrát denně.

Kermichemu, jehož po útoku zneškodnili policisté, bylo 19 let. S dalším komplicem vzal do zajetí šest lidí v kostele v Saint-Étienne-du-Rouvray a pak zabil šestaosmdesátiletého kněze Jacquesa Hamela.

Na svobodě byl od března a předtím strávil deset měsíců ve vazbě kvůli pokusům dostat se do Sýrie a připojit se k radikálům. Po prvním pokusu loni, kdy byl ještě nezletilý, byl umístěn jenom pod soudní kontrolu, po druhém byl loni v květnu zadržen a umístěn do vazby.

Celu sdílel se Saúdským Arabem a seznámil se s Francouzem, který strávil 18 měsíců v oddílech Islámského státu. Své zadržení nesl těžce a vyšetřovatelům řekl, že pokusů o odchod do Sýrie lituje. „Mám chuť znovu žít, vrátit se k přátelům, oženit se,“ řekl.

Soudce, který nakonec rozhodl o jeho propuštění na svobodu s kontrolou prostřednictvím elektronického náramku, své rozhodnutí zdůvodnil tím, že si dotyčný „své omyly uvědomuje“, že „má ve vazbě sebevražedné tendence“, že projevuje známky chutě vrátit se do společnosti a že mu v tom je jeho rodina schopná pomoci.

Kermiche byl propuštěn s elektronickým náramkem a žil u svých rodičů v Saint-Etienne-du-Rouvray. K podmínkám režimu patřilo, že nesmí opustit departement, musí se podrobit psychologickému poradenství a z domova nesmí vycházet s výjimkou období od 8:30 do 12:30 hodin. Právě v tomto čase v úterý útočil (psali jsme zde).

Druhým z dvojice knězových vrahů je patrně Abdel Malik P. ze Savojska. Napsal to francouzský list Le Parisien s odvoláním na zdroj blízký vyšetřování. Podle něj se doklady tohoto muže našly v Kermichově bytě a nasvědčují tomu i další důkazy.

Určení útočníkovy totožnosti údajně komplikovala skutečnost, že muž měl poté, co ho policie zastřelila, znetvořený obličej. Podle zdroje listu Le Parisien neměl tento údajný terorista záznam v trestním rejstříku, ale policie měla v evidenci jeho DNA.

Policie v noci prohledala byt jeho matky v Aix-les-Bains v Savojsku, uvedl list. Žena pak agentuře AFP řekla, že nevěří ve vinu svého syna. „Je to dobrý Francouz. Je mírný. Znám svého chlapce, znám svého syna, není do toho zatažen,“ dodala s tím, že o svém synovi nemá zprávy od úterního rána. Odpoledne policie podle Le Parisien uskutečnila další prohlídku v bytě údajného atentátníka ve městě Montluçon v Auvergne.

Agentura Reuters, která cituje soudní zdroj, uvádí, že Abdelu Malikovi P. bylo 19 let, stejně jako Adelu Kermichovi. Podle tohoto zdroje nebyl Abdel Malik P. policii známý.

Jedna z rukojmích, šestaosmdesátiletá žena, ve středu rádiu RMC řekla, že útočníci přiměli jejího manžela, aby mrtvého kněze fotil a natáčel na mobil. Pak jej čtyřikrát bodli. Muž poté předstíral, že je mrtev, aby si zachránil život. Byl zraněn vážně, ale je mimo nebezpečí.

Mše v Notre Dame

V pařížské katedrále Notre-Dame se ve středu večer konala mše k uctění památky zavražděného kněze. Přítomen byl i prezident François Hollande, členové vlády, poslanci a šéfové opozičních stran. Bohoslužbu doprovázela přísná bezpečnostní opatření.

Deník Le Figaro napsal, že policisté kontrolovali věřící dvakrát až třikrát, než je vpustili do chrámu. Okolní ulice byly uzavřeny pro dopravu a na střechách domů hlídkovali policejní odstřelovači.

Šestatřicetiletá žena, která se novinářům představila jako Mathilde, řekla, že je na mši proto, aby ukázala, že nemá strach. „Musíme dát najevo naši víru. Ve světě je mnoho křesťanů, kteří tuto možnost nemají,“ dodala. Další lidé uváděli, že přišli vyjádřit svou solidaritu.

Le Monde nebude zveřejňovat fotky islamistů

Francouzský deník Le Monde po úterním útoku vyzval ostatní média, aby přehodnotila způsoby, jakými informuje o útocích islamistů. Deník vyzývá, aby se o útočnících neinformovalo v podobě, která by je mohla glorifikovat.

„Pokud společnosti, které kontrolují masová média nebudou reflektovat současný vývoj, bude velmi těžké něco dělat s rostoucími projevy nenávisti ve společnosti,“ sdělil šéfredaktor listu Jérôme Fenoglio. Le Figaro proto zcela mění svou politiku při informování o teroristických útocích.

Nebude například používat žádné obrazové materiály vyňaté z propagandistických videí a textů Islámského státu. Nebude také otiskovat prohlášení islamistů či zveřejňovat fotografie strůjců útoků. „Debatujeme také nad dalšími změnami v našem kodexu,“ uvedl Fenoglio. Dodal, že média dluží tuto změnu všem obětem islamistů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue