Obhájci přinesli k soudu delaborovanou minu. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Dovážet těla min není trestné, rozhodl soud o munici ve Vrběticích

  • 23
Zlínský soud zprostil obžaloby pět lidí a dvě firmy za dovoz min z Maďarska do muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku. Státní zástupce pro obžalované žádal až několikaleté tresty a pro firmy mnohamilionové pokuty.

Firmy podle předsedy soudu Jiřího Dufka neskladovaly miny jako takové, ale jen těla min. Materiál tak nelze považovat za zakázaný. Zakázaný je iniciátor této výbušniny, tělo miny je neutrální. Dovozem pouze těl min tak nebyl podle soudu spáchán trestný čin.

Rozsudek není pravomocný, lhůtu pro případné odvolání si ponechal státní zástupce.

„K ničemu se nebudu vyjadřovat, s dotazy se obraťte na státního zástupce Lea Foltýna, který má nyní dovolenou,“ sdělil novinářům zastupující žalobce Petr Matoušek.

Z obžalovaných si rozsudek přišel osobně vyslechnout pouze zbrojíř firmy Excalibur Army Roman Štika.

„Od začátku jsem vůbec netušil, jak to může dopadnout. Soud mi sebral rok a půl života, který byl plný stresu. Jsem rád, jak to skončilo,“ uvedl Štika.

Podle obhájce obžalovaných zbrojařů Pavla Jelínka nyní budou zvažovat další právní kroky.

„Od začátku jsem čekal zprošťující rozsudek. Mohlo jít o konkurenční boj. Obě firmy to značně poškodilo, rok a půl byly spojované s trestným činem, zakázanými zbraněmi, poškodilo jim to dobré jméno. Od začátku na mě případ působil, že Útvar pro odhalování organizovaného zločinu potřebuje někoho obvinit v souvislosti s Vrběticemi, byť šlo o úplně jinou záležitist nesouvisející s výbuchy,“ prohlásil po soudním verdiktu Jelínek.

Rozpor v tvrzení Maďarska a Česka

Děním v bývalém armádním areálu, který nyní spravuje státní podnik Vojenský technický ústav, se policie začala podrobně zabývat právě poté, co dva sklady explodovaly v říjnu (o prvním výbuchu zde) a prosinci 2014 (o druhém výbuchu zde). Při prvním výbuchu zemřeli i dva zaměstnanci firmy Imex Group, která měla oba sklady pronajaté.

Zatímco viníky tehdejších explozí vyšetřovatelé dosud nevypátrali, zabýval se zlínský soud souvisejícím případem skladování zakázaných zbraní.

Podle obžaloby nakoupila Real Trade Praha na začátku roku 2012 z Maďarska od tamní dceřiné společnosti české firmy Excalibur Army vojenský materiál včetně 269 kusů min typu MON-100 a 232 kusů min typu MON-200.

Žalobce Leo Foltýn argumentoval, že jsou to protipěchotní miny, které jsou zakázané právními normami České republiky i mezinárodněprávními normami vycházejícími z Ottawské konvence.

Kromě obou firem, jimž hrozilo až zrušení, byli obžalovaní předseda představenstva Real Trade Praha a jednatel Excalibur Army Petr Kratochvíl, prokuristka Real Trade Praha Ivana Linhartová, bývalý místopředseda Real Trade Praha Vít Paulíček, hlavní zbrojíř Excalibur Army Roman Štika a skladník Excalibur Army ve Vrběticích František Machuča, starosta sousedních Bohuslavic nad Vláří.

Žalobce žádal pro dva obžalované podmíněné tresty a pro tři lidi tresty od tří let do 6,5 roku. Firmám navrhl peněžité tresty deset a pět milionů korun.

Obhajoba naopak požadovala úplné zproštění viny, celý případ byl podle ní vykonstruovaný. Soud jí dal za pravdu.

„Je zde rozpor v tvrzení dvou států, které Ottawskou úmluvu podepsaly a rozhodnuto tak může být jen za přítomnosti OSN,“ uvedl obhájce obžalovaných zbrojařů Pavel Jelínek.

12. května 2016

,