Civilista bije na Bosporském mostě v Istanbulu turecké vojáky, kteří se...

Civilista bije na Bosporském mostě v Istanbulu turecké vojáky, kteří se účastnili pokusu o puč. | foto: Reuters

Bití a trápení hladem. Amnesty kritizuje odplatu Erdogana za převrat

  • 98
Po neúspěšném převratu v Turecku skončilo ve vězení přes patnáct tisíc lidí. Podle Amnesty International jsou mnoho dní drženi v nepřípustných podmínkách. Snášet musí nekonečné bití i znásilňování. Ministr obrany kritiku odmítá. Podle nového dekretu může policie zadržovat podezřelého až 30 dní bez následného obvinění.

Zatýkání lidí, kteří jsou podle tureckého režimu zodpovědní za pokus o převrat, pokračuje již několik dní. Bezprostředně po utichnutí nepokojů se objevily desítky fotografií, na kterých zadržení leží v tratolišti krve. Amnesty International nyní vyzpovídala celou řadu svědků, kteří potvrdili otřesné zacházení s vězni.

Puč v Turecku

„Detaily, které jsme zveřejnili, mohou být jen malé střípky z toho, co se v detenci skutečně děje,“ uvedl ředitel evropské centrály Amnesty International John Dalhuisen. Dodává, že autoři zprávy vycházeli z rozhovorů s právními zástupci zadržených, lékaři a členy pořádkových služeb, kteří operovali v detenčních zařízeních.

Podle výpovědí svědků například někteří dozorci v improvizovaných zařízeních, která se nacházela mimo jiné i ve sportovních halách, znásilnili několik zadržovaných „prsty nebo obuškem“, píše server CNN.

Jeden z policistů, který sloužil na policejní centrále v Ankaře vypověděl, že viděl několik zmlácených údajných zosnovatelů převratu. Lékaři je prý odmítali ošetřit. „Nechte ho umřít. Řekneme, že už nám ho takhle přinesli,“ prohlásil prý jeden z nich.

Ve sportovní hale u policejní stanice bylo po převratu zadržováno na 800 vojáků. Nejméně 300 z nich jevilo známky bití a mučení. Někteří měli i polámané kosti. Desítky nemohly podle svědků ani chodit. Vězni trávili mnoho hodin s rukama spoutanýma za zády. Policie jim odpírala jídlo a pití, některým dva až tři dny. Více než deset právních zástupců potvrdilo, že policie jejich klientům nesdělila, kvůli čemu jsou zadržováni. Vězni nemohli také několik dní hovořit s rodinami ani právníky.

18.července 2016 v 14:36, příspěvek archivován: 27.července 2016 v 11:50

#Erdogan, ally of various #EU govs, further #torture, murders & #humanrights violations against #TurkeyCoup. #Turkey pic.twitter.com/ye7ucI6tzK

Turecký ministr spravedlnosti Bekir Bozdag obvinění odmítá a zdroje Amnesty International naopak nařkl z toho, že byly součástí skupiny lidí, kteří stáli za pokusem o převrat. „Nikdo nebyl během zadržování mučen, ani s ním nebylo zacházeno špatně. Tato obvinění jsou nepodložená,“ sdělil.

V dlouhém zadržování údajných strůjců převratu režimu pomáhá tříměsíční výjimečný stav a speciální dekret. Ten umožňuje policii věznit podezřelého až po dobu 30 dnů bez udání důvodu a obvinění. Vládní zřízenci pak mohou poslouchat také veškeré rozpravy zadržovaného s jeho právním zástupcem.

Propouštění a zatykače na novináře

Mimo zatýkání vláda zahájila také velkou čistku v celé řadě institucí. O práci přišly stovky soudců, učitelů, vojáků, policistů a novinářů. Někteří z nich pak dokonce zřejmě skončí za mřížemi. Turecké úřady totiž ve středu vydaly zatykač na 47 žurnalistů. Policie dostala za úkol novináře zadržet v rámci vyšetřování lidí blízkých duchovnímu Fethullahu Gülenovi, kterého Ankara obviňuje ze zosnování puče, při němž přišlo o život nejméně 246 lidí.

Novináři pracovali pro opoziční list Zaman, který byl s Gülenem spojován a který začátkem března převzal pod kontrolu turecký režim.

Ještě předtím nechaly úřady zavřít jiná opoziční média spojovaná s duchovním, který už léta žije v exilu ve Spojených státech. Gülen, který kdysi býval spojencem nynějšího prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, převrat odsoudil a veškerá obvinění odmítl.

Istanbulský dům jednoho z novinářů Şahina Alpaye kolem šesté hodiny ráno místního času (05:00 SELČ) prohledali policisté. Domovní prohlídka trvala dvě a půl hodiny a v jejím závěru Alpaye zatkli, uvedla tisková agentura Dogan. Média už v pondělí informovala, že Turecko vydalo zatykače na 42 novinářů, mezi kterými byla i komentátorka a bývalá poslankyně Nazli Ilicaková (psali jsme zde).

Turecká armáda ve středu oznámila, že na zmařeném pokusu o převrat se podílelo 8 651 vojáků, což je 1,5 procenta armády. Pučisté použili 35 letadel, včetně 24 stíhaček, a 37 vrtulníků. Při násilnostech přišlo o život nejméně 246 lidí a dalších přes 2 000 jich utrpělo zranění, uvedla agentura Reuters.

16. července 2016


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue