Aleš Čermák, záložník Sparty Praha.

Tlak Steauy? Bylo to naší hrou, nepodrželi jsme míč, řekl Čermák

• 13
V prvním opravdu ostrém startu za „áčko“ Sparty Aleš Čermák obstál. Jednadvacetiletý záložník odehrál v duelu 3. předkola Ligy mistrů se Steauou Bukurešť šedesát minut, pak ho vystřídal zkušený Marek Matějovský. Vyrovnávací gól na konečných 1:1 tak sledoval ze střídačky.

Sparťanský odchovanec a mládežnický reprezentant si o základní sestavu řekl skvělým výkonem v přátelském utkání s Fenerbachce. A byť už za áčko Sparty na jaře 2013 pár minut nastřádal, duel se Steauou byl pro něj jako debut.

Jen se do hry nedostával tolik, jak by si zřejmě představoval. „Začátek jsme nechytli, spíš jsme se rozkoukávali. Po pětadvaceti minutách jsme si vytvářeli dobré šance, de facto z toho plynula branka,“ řekl Čermák. A dodal větu, kterou po zápase opakovali všichni hráči Sparty: „Škoda, že jsme ve druhém poločase nenavázali na konec první půle.“

Proč vás Bukurešť tak zatlačila?
Zalezli jsme, nedostupovali jsme soupeře, nesbírali jsme druhé míče. Měli jsme natáhlé hřiště, jak obrana, tak útok. Oni všechno sebrali, hned vyráželi vpřed. Tím nás zatlačili. Je to hlavně naší hrou, kdybychom na ně byli nalezlí, nebo sbírali ty odražené míče, tak si myslím, že jsme víc na balonu. Ale fakt jsme druhý poločas skoro vůbec nepodrželi balon na jejich polovině, to je pak těžké soupeře zatlačit.

Střídal jste brzo, bylo to kvůli únavě nebo taktickému záměru?
Spíš kvůli taktickým věcem.

Co vám říkal trenér Ščasný o přestávce? David Bičík zmínil, že vás nabádal, abyste hráli pořád stejně, ale ono to tak nebylo...
Trenér říkal, ať navážeme na konec první půle. Tam jsme Bukurešť zatlačili posledních dvacet minut, vytvářeli jsme si šance... Bohužel nic druhou půli.

Nemyslíte, že je to trochu i v hlavách? Ten podvědomý strach „hlavně nedostat gól“?
Nevím, jak bych to vysvětlil. Uběhly dvě tři minuty z druhé půle a oni měli skoro šanci, i to nás donutilo víc bránit, ani jsme si nevytvářeli žádné brejkové situace. Vlastně jsme ani nedrželi míč, ani jsme nehráli na brejky. Nebyl to chaos, ale takový nedůsledný výkon.

Bod pro Steauu vybojoval jediný hráč, záložník Stanciu, který se postaral o vyrovnávací gól. Měli jste si na něj dávat víc pozor ve druhé půli? Už v úvodním dějství totiž párkrát zahrozil...
To máte pravdu. Oni hráli na velké riziko, hodně na nás nalezli, de facto všichni záložníci jsme byli obsazení, takže nám nezbývalo nic jiného, než dávat dlouhé balony, když jsme prováhali nějakou dobrou situaci. Z toho Steaua získávala míče.

S čím pojedete do Rumunska? Budete na Steauu chtít vlétnout nebo spíš čekat na šanci?
Určitě vlétnout a zkusit ovládnout zápas.