Do boje o Hrad chce jít lékař, který se na vládě svlékl kvůli Ukrajině

  • 138
Jít do prezidentské volby se rozhodl lékař Marek Hilšer. Veřejnou pozornost vzbudil už v říjnu 2014, když se přímo při tiskové konferenci vlády svlékl do půl těla a spolu s Otakarem van Gemundem drželi vlajku Evropské unie a NATO. Nápisy na těle také protestovali proti postupu Ruska vůči Ukrajině.

Hilšer měl na těle napsáno „premiére, odvahu“ a van Gemund „braňte svobodu“ či „nebuďte s Putinem“. Oba měli na těle namalované ukrajinské vlajky. Trvalo to jen chvíli, než ochranka oba muže, kteří se vydávali za novináře, vyvedla (více o této události zde)

Teď se Hilšer rozhodl začít sbírat podpisy pro možnou účast v přímé volbě hlavy státu, v níž by se mohl utkat s prezidentem Milošem Zemanem.

Beru to vážně, říká soupeř pro Zemana

Na dotaz iDNES.cz, zda je to míněno vážně, nebo jen jako happening, Hilšer iDNES.cz odepsal: „Je to vážně.“

Marek Hilšer

Na středu na 14 hodin je do jedné z pražských kaváren svolána akce, na níž hodlá Hilšer oznámit své plány. „Bude Vám představen lékař a pedagog původem z Chomutova, který se takto rozhodl vkročit do politických vod. Zatím je veřejnosti méně známý, někomu je ale znám dobře,“ píše se v pozvánce na akci, na níž ale ještě není uvedeno Hilšerovo jméno. Že jde právě o něj, sdělil Jan Sigmund, který pozvánku poslal, a pak se ke své snaze kandidovat přihlásil i sám Hilšer, když popřel, že je to recese.

Hilšer působí na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Ústavu biochemie a experimentální onkologie a českou politiku komentuje i na svém blogu na iDNES.cz.

Podmínku alespoň 40 let pro kandidaturu splňuje. „Bohatě tuto podmínku splňuji, i když tak asi nevypadám. Vlasy už mám prošedivělé,“ sdělil iDNES.cz Hilšer.

Hilšer odmítá poklonkování Číňanům. Zastal se Šlachty

V otevřeném dopise premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, který na blogu publikoval, třeba napsal: „Přestože naše ústava vkládá definování zahraniční politiky do rukou vlády, prezident se již delší dobu snaží měnit kurz zahraniční politiky naší země směrem k východním diktaturám, a vzdaluje ji od demokratických zemí transatlantického prostoru“ (více zde).

V něm také kritizoval, jak bylo zabráněno lidem protestovat proti návštěvě čínského prezidenta Si Ťin Pchinga. „Během návštěvy čínského prezidenta se část naší občanské společnosti rozhodla vyjádřit zásadní nesouhlas s levným prodejem našeho svědomí a chtěla odmítnout servilní poklonkováním čínským pohlavárům ze strany našich politických představitelů. Toto právo jim však bylo během návštěvy čínského prezidenta bezprecedentním způsobem odepřeno,“ píše se v dopise premiérovi.

V jiném svém blogu se Hilšer zastal bývalého šéfa protimafiánské jednotky Roberta Šlachty, jenž na protest proti reorganizaci policie, kterou podepsal ministr vnitra Milan Chovanec, radši odešel do civilu. „Chovanec a Tuhý likvidují poslední naději, že i politici mohou být voláni před spravedlnost. Jak jinak si vysvětlit útok na šéfa protimafiánské jednotky?“ napsal Hilšer (více v jeho blogu zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue