Slůně Maxmilián z pražské zoo.

Slůně Maxmilián z pražské zoo. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Slůně a hrošík, dva malí tlustokožci, řádí v pražské zoo kousek od sebe

  • 0
Narození slůněte a hrošího mláděte se letos vzácně sešla v trojské zoo. V obou případech jde o samečky, kteří výborně prospívají, takže chovatelům i návštěvníkům dělají jen radost. Prohlédnout si je můžete na snímcích Dana Materny, který je nafotil pro Magazín DNES, vycházející jako čtvrteční příloha Mladé Fronty DNES.

Maxmilián je první pražské slůně, které se v trojské zoo nejen narodilo, ale bylo zde i počato (více čtěte zde). Pro mladou samici Janitu, která přišla do pražské zoo ze Šrí Lanky, je nyní čtyřměsíční rošťák prvním mládětem.

Fotografie Dana Materny

Porod bývá pro slonice prvorodičky bolestivý, a proto reagují vůči mláďatům v prvních vteřinách agresivně. Což se stalo i v tomto případě, ale na to byli chovatelé připraveni a včas zasáhli, aby matka Janita mládě nezranila.

Kurátor savců Pavel Brandl vysvětluje: „Sloni jsou vysoce inteligentní zvířata. Za normální situace v přírodě by porodu asistovaly zkušené matky slonice, které mládě před agresivitou nezkušených matek ochrání a pomůžou mu postavit se na nohy. My v naší zoo takové zkušené sloní matky nemáme. Respektive jen jednu, ale ta žije s Janitou v napjatých vztazích čili u porodu asistovat nemohla. A tak roli sloních matek suplovali naši chovatelé. Odtáhli mládě z Janitina dosahu, a až když stálo na všech čtyřech, velmi opatrně jí ho vraceli zpátky.“

První dny po porodu byly nabité očekáváním, zda je mládě zdravé a životaschopné, protože odchov slůňat v lidské péči zdaleka není jednoduchý. Nicméně Max prospívá a po celé prázdniny ho lze zastihnout ve výběhu (zde o jeho první procházce). V pátek 12. srpna s ním dokonce můžete oslavit Světový den slonů (program Zoo Praha najdete zde).

Maxmilián je dnes zcela samozřejmou součástí pražské skupiny slonů, kterým umí opravdu zpestřit den. I hromada sena je pro něj výzvou:

Malý tlustokožec Fanda řádí hlavně pod vodou

Sedmiměsíční hroch Fanda bydlí se svou mámou Maruškou a tátou Slávkem v pražské Troji hned nedaleko Maxe, i když do kontaktu spolu nepřijdou. Fanda se narodil už v lednu a jeho narození a posléze i seznamování s otcem proběhlo naprosto hladce (více čtěte zde). Takhle Fanda řádil jako tříměsíční:

22. dubna 2016

Ve volné přírodě se hroší máma těsně před porodem vzdálí od stáda, aby čerstvě narozené mládě při případné strkanici ostatní hroši nezašlápli. „Podobné podmínky jsme ve speciálním bazénu v naší zoo nasimulovali pro hrošici Marušku i my, včetně mělčí vody,“ říká kurátorka kopytníků Barbora Dobiášová.

Když se mládě jeví týden po porodu normálně, hrošice se s ním vrátí ke stádu. Starší hroší sourozenci jsou sobci. Stává se, že konkurenční mládě atakují, protože chtějí mít mámu jen pro sebe. V zoologických zahradách se této hrozbě předchází i tím, že odrostlejší hrošíci odcestují ještě před narozením nového mláděte do jiné zoo.

,