Bývalý zaměstnanec ubodal v japonském ústavu pro postižené 19 lidí

  • 279
Devatenáct lidí přišlo o život při útoku muže ozbrojeného nožem v zařízení pro zdravotně postižené jihozápadně od Tokia. Dalších 25 lidí bylo zraněno, z toho 20 vážně, uvedli hasiči z města Sagamihara, kde se útok uskutečnil. Útočníkem je podle policie bývalý zaměstnanec zařízení.

Policie v Sagamihaře obdržela hlášení o útoku v úterý ráno ve 2:30 místního času (19:30 SELČ). Zavolal ji personál zařízení pro zdravotně postižené a oznámil, že v objektu se pohybuje útočník vyzbrojený nožem.

Byl identifikován jako šestadvacetiletý Satoši Uematsu, který v zařízení pracoval od prosince 2012 do letošního února.

Podle japonských médií se do budovy dostal oknem, které rozbil. Následně začal útočit na spící pacienty.

Policii se později sám vzdal. Podle některých zdrojů přišel na stanici a oznámil: „Udělal jsem to“.

Agentura Kyodo uvedla, že měl u sebe tašku plnou nožů a dalších ostrých nástrojů, z nichž některé byly od krve. Motiv masakru zatím není jasný, nicméně podle deníku Asahi Šimbun útočník policii sdělil, že „by bylo lepší, kdyby postižení lidé zmizeli“.

Mluvčí japonské vlády Jošihide Suga události označil za „šokující incident, který má mnoho nevinných obětí“.

Pachatel se v únoru pokusil doručit předsedovi parlamentu ručně psaný dopis, ve kterém nabízel, že zabije stovky postižených lidí, pokud to vláda povolí. Následně kvůli tomu byl na čtrnáct dní hospitalizován. Lékaři jej propustili, jelikož došli k závěru, že se jeho stav zlepšil.

V dopise Uemacu psal, že pozabíjením mentálně nemocných by mohl „oživit světovou ekonomiku a možná zabránit třetí světové válce“. „Mým cílem je svět, kde těžce postižení budou moci být podrobeni eutanazii se souhlasem svých opatrovníků, pokud nejsou schopni žít doma a aktivně se podílet na chodu společnosti,“ uvedl Uemacu.

Nejhorší útok od druhé světové války

Zařízení, v němž bylo v době činu asi 160 pacientů a osm zaměstnanců, se nachází v malebném horském údolí jižně od hory Takao. Na ploše zhruba 30 tisíc metrů čtverečních se stará o postižené ve věku od 19 do 75 let. Zřízeno bylo vládou prefektury Kanagawa a spravuje jej sociální služba.

Už první zprávy o dění v budově vyvolaly v sousedství obavy, u zařízení se proto začali shromažďovat lidé ze sousedství, ale i rodiny obyvatel. Požadovali informace, které podle svých slov ale nedostali, uvádí list Japan Today.

Podobné útoky jsou v Japonsku vzácné. Podle dosavadních informací je to nejhorší útok nožem v této zemi za několik desetiletí. V roce 2008 muž najel náklaďákem do nákupního centra v tokijské čtvrti Akihabara a poté začal bodat nožem do náhodných kolemjdoucích. Zabil sedm lidí. V roce 2001 muž léčený na psychiatrii zabil osm dětí na základní škole v Osace.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video