Demokratický kandidát na viceprezidenta USA Tim Kaine s manželkou Anne (25....

Demokratický kandidát na viceprezidenta USA Tim Kaine s manželkou Anne (25. července 2016). | foto: Reuters

Viceprezident pro Clintonovou: senátor s harmonikou a srdcem jezuity

  • 105
Pokud Hillary Clintonová usedne v Bílém domě, bude její pravou rukou Tim Kaine. Senátor za stát Virginie se ve vrcholové politice pohybuje už dvě dekády, je známý svým silným sociálním cítěním i snahou o větší kontrolu zbraní. Clintonové by mohl pomoci získat hlasy středových voličů i Hispánců.

Když Clintonová v pátek oznámila, že si za svého kandidáta na viceprezidenta vybrala Tima Kainea, označila ho za muže, který zasvětil svůj život boji za ostatní. „Tim Kaine je nezkrotný optimista, který věří, že žádný problém není neřešitelný, pokud budete pracovat na jeho řešení,“ prohlásila.

Osmapadesátiletý Kaine není jen optimista, ale především politický profesionál. Už v roce 1994 se stal členem městské rady Richmondu, o čtyři roky později byl zvolen jeho starostou. Ve funkci se mu podařilo prosadit rozsáhlé reformy v sociální oblasti, díky přísnějším trestům pro ozbrojené zločince se v Richmondu snížil počet vražd o 55 procent.

To byl však jenom začátek Kaineovy úspěšné politické kariéry. Od roku 2001 si vyzkoušel funkce viceguvernéra i guvernéra Virginie. Jako guvernér se musel vypořádat s jedním z největším masakrů na území USA, střelbou na univerzitě Virginia Tech, při které jihokorejský student Čo Sung-hui zavraždil 32 lidí (psali jsme zde).

Kaine tehdy přerušil svou cestu do Japonska a urychleně se vrátil do Virginie, aby se podílel na vyšetřování masakru. Protože věděl, že ve státě, odkud pochází vlivné sdružení držitelů zbraní National Rifle Association, nemá přílišnou šanci docílit větší kontroly zbraní, zaměřil se alespoň na podporu léčby psychicky nemocných lidí.

Od roku 2013 Kaine zastupuje Virginii v Senátu, díky čemuž nasbíral cenné zkušenosti pro pozici viceprezidenta. Jako člen komise pro ozbrojené složky nebo komise pro mezinárodní vztahy byl několikrát v Iráku i Afghánistánu, dohlížel na vyjednávání dohody o íránském jaderném programu a prosazoval nasazení dalších sil do boje proti Islámskému státu.

Tim Kaine

Tim Kaine se narodil 26. února 1958. Vyrůstal nedaleko Kansas City v Missouri, po absolvování práv na Harvardu se však usadil v Richmondu ve Virginii.

Během své advokátské praxe poznal svou budoucí manželku Anne Holtonovou, se kterou se oženil v roce 1984. Mají spolu tři děti.

Od roku 2013 je senátorem za stát Virginie.

„Jako guvernér Virginie byl velmi uznávaný - má vůdčí styl, je zásadový a vyhrával tam volby. Myslím si, že tento základ ještě posílil tím, jak rychle se v Kongresu naučil pohybovat v oblastech zahraniční politiky a národní bezpečnosti,“ zhodnotil jeden z členů Sněmovny reprezentantů Adam Schiff pro server Politico.

Křesťan, který podporuje menšiny a handicapované

Kaine je všeobecně považován za politika, který je konzistentní ve svých názorech. Jeho pohled na svět ovlivnila zejména katolická výchova a absolvování čistě chlapecké jezuitské školy. O sociální problematiku se zajímal už při studiu práv na Harvardu, které na rok přerušil, aby mohl odjet do Hondurasu a pomáhat tamním misionářům řídit jezuitskou školu.

Po dokončení univerzity se jako právník specializoval zejména na pomoc klientům, kteří byli kvůli své rase či handicapu diskriminováni při hledání bydlení. Jindy zase zastupoval vězně odsouzené k trestu smrti, jako člen městské rady se pak pokoušel snížit počet bezdomovců v Richmondu. Jako právník mnohdy pracoval pro bono (bez nároku na honorář).

Skandály se mu zatím vyhýbají. „Jsem nudný,“ říká o sobě Kaine s tím, že veškeré jeho morální přesvědčení vychází z hluboké křesťanské víry.

Sjezd ve Filadelfii

Kaine ve středu vystoupil na sjezdu demokratů ve Filadelfii, aby vysvětlil, proč podporuje Clintonovou. „Je důsledná. Už jako teenager bojovala za to, aby byly děti a rodiny na prvním místě. (...) S Hillary to nejsou jen slova; jsou to výsledky. Neměla strach postavit se zločincům a diktátorům a byla klíčovou součástí Obamova národního bezpečnostního týmu, který prošel celou Zemi, aby zničil Usámu bin Ládina," prohlásil.

Ve svém projevu si také utahoval z Donalda Trumpa a jeho oblíbeného sousloví „věřte mi". „Trump je člověk, který hodně slibuje. Ale možná jste si všimli, že po těch největších slibech vždy používá dvě stejná slova: věřte mi. Na mých daních není nic podezřelého, věřte mi," parodoval Kaine. „Nikdy neřekne, jak uskuteční cokoli z toho, co říká. Jen prohlásí ‚věřte mi'," dodal.

S jeho vírou souvisí i to, že se staví proti potratům. V Senátu však proti nim nikdy nehlasoval. Rodičovství je totiž podle něj zcela osobní záležitost, do které by vláda neměla zasahovat. „Jsem hluboce přesvědčen, a ne jen z hlediska politiky, ale i z hlediska morálky, že otázky týkající se rozmnožování, intimity, vztahů a antikoncepce jsou v osobní sféře,“ řekl v rozhovoru pro stanici NBC.

„Zkorumpovaný Kaine“

Možná i kvůli jeho postoji k potratům se Clintonová tak dlouho rozmýšlela, než Kainea oficiálně označila za kandidáta na svého viceprezidenta. I když se Kaine řadí do tábora umírněných demokratů, kteří podporují práva menšin, staví se proti trestu smrti a požadují větší kontrolu zbraní, někteří progresivnější členové strany jeho názory považují za zastaralé.

Vadí jim také jeho podpora dohody o volném obchodu mezi USA a asijskými státy, proti které brojí nejen republikánský kandidát Donald Trump, ale také soupeř Clintonové z primárek Bernie Sanders.

Volbu Clintonové kritizují i republikáni, podle kterých byla demokratická kandidátka po celou dobu neupřímná k liberální základně strany. „Poté, co poslední týdny strávila podlézáním řadovým demokratům s Berniem Sandersem, si Hillary Clintonová vybrala někoho s postojem, kterého se snažila po celé primárky zbavit,“ prohlásil předseda Republikánské národní komise Reince Priebus podle deníku The New York Times.

Americké volby

Republikáni navíc Kainea kritizují, že jako viceguvernér a guvernér přijal dary v hodnotě více než 120 000 dolarů (necelé tři miliony korun). Tehdejší liberální virginijské zákony to sice povolovaly, tým Donalda Trumpa však rychle přispěchal s přezdívkou „Zkorumpovaný Kaine“.

O Kaineovi uvažoval i Barack Obama

Podle komentátorů se však Clintonová snaží vsadit na jistotu a vyhnout se riziku, že širokým vrstvám voličů nabídne zcela neokoukanou tvář. Díky tomu, že Kaine hovoří plynně španělsky, může podle The New York Times zapůsobit na hispánské voliče.

Oslovit může i Afroameričany - když se Kaine s manželkou usadili v Richmondu, začali chodit do převážně černošského kostela St. Elizabeth, kde se budoucí kandidát na viceprezidenta připojil i k místnímu gospelovému sboru. Jeho pozitivní vztah k hudbě dokládá i to, že je vášnivým hráčem na foukací harmoniku, na kterou hraje v kapele Jugbusters (poslechnout si ji můžete zde).

Zároveň může pro Clintonovou získat voliče z Virginie, která je tradičně považována za jeden z takzvaných „swing states“, ve kterých žádný z kandidátů nemá výraznou převahu. Právě tyto státy rozhodují volbu amerického prezidenta.

„Užitečnost“ Kainea dokládá i to, že o něm jako o možném kandidátovi na viceprezidenta před lety uvažoval i Barack Obama. Kvůli jeho malým zkušenostem se zahraniční politikou si však nakonec zvolil Joea Bidena.

Podle Clintonové už však Kaine potřebné zkušenosti nasbíral. Zbývá tak poslední krok. Hillary by měla ve čtvrtek na sjezdu demokratů oficiálně přijmout nominaci na kandidaturu, kterou získala v úterý večer místního času (psali jsme zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue