Doporučujeme

Ilustrační snímek | foto: AP

ANALÝZA: Ruská výhra. MOV předvedl dokonalý „neverdikt“

  • 56
Nejprve čekali, jak rozhodnou jiní. A pak se rozhodli, že na nich rozhodnutí nechají úplně. Nejsledovanější olympijská kauza všech dob končí: plošný zákaz pro Rusko se kvůli dopingu nekoná. Mezinárodní olympijský výbor ponechal finální slovo jednotlivým sportům.

Milovník záporných neologismů Václav Klaus by jistě zatleskal - tohle je od šéfa MOV Thomase Bacha vlastně geniální „neverdikt“. Extrémně výbušný případ tím pro šéfy olympijského hnutí mizí, necelé dva týdny před startem her v Riu už žádná rozhodnutí činit nemusí.

Kdo jsou vítězové a kdo poražení?

Vítězové: Bach a Rusko

Komu se postoj MOV nezdá, měl by si upřímně říci, jak by ve snaze co nejvíc uchránit svůj produkt postupoval on sám. Bach si - i s vydatnou pomocí alibismu - v tomto směru vedl výtečně. Jedna z nejmocnějších zemí světa zůstává ve hře, trh pro 140 milionů obyvatel může sledovat olympiádu a fandit svým.

„Museli jsme najít rovnováhu mezi kolektivní odpovědností a právem jednotlivce. Každý by měl dostat šanci.“

Thomas Bach, šéf MOV

MOV měl k dispozici právní podporu, neboť ve čtvrtek arbitráž ohledně ruských atletů rozhodla, že princip kolektivní viny je uplatnitelný. To, že k němu Bach a spol. nesáhli, jim dává pro budoucí vztahy s Ruskem velmi dobrou výchozí pozici. Bachovo osobní pouto k prezidentu Vladimiru Putinovi nejspíš sehrálo roli také.

Vždyť právě Putin ostře varoval před „rozdělením olympijského hnutí“ a připomněl 80. léta 20. století, kdy v dobách vrcholící studené války západní i východní blok na střídačku bojkotovaly hry v letech 1980 a 1984.

Rusové a Rio

Verdikt přivítali tyčkařská královna Jelena Isinbajevová (ta má ale i tak smůlu, ruští atleti a vzpěrači do Ria nemohou), předseda tenisového svazu i šéf parlamentní komise pro sport.

Mocný ministr sportu Vitalij Mutko, z principu své funkce přímo politicky zodpovědný za státní dopingový program, uvedl: „Jsem vděčný a doufám, že jednotlivé federace podpoří právo ruských sportovců na start v Riu.“

Dokonce si pak přisadil, že „splnit velmi přísná kritéria znamená pro výpravu velkou výzvu“. Očekává však, že většina Rusů a Rusek to zvládne, neboť dle něj „80 procent z nich“ podstupuje požadované mezinárodní testy.

Poražení: WADA a idealisti

Připravili velmi obsáhlou McLarenovu zprávu o šíři dopingu v Rusku, dali MOV jasné doporučení - a neuspěli. Není pochyb o tom, že mezinárodní hnutí bojující s dopingem a především světová agentura WADA prohrály. A to výrazně.

„Je mi jasné, že verdikt nepotěší každého,“ řekl Bach a ve WADA si museli na souhlas ukývat hlavy.

Neuspěli také ti, kdož volali po drakonickém trestu, který by s sebou nesl symbolické varování. „Jsou tu tací, kteří v minulosti nedopovali. To normálně myslícímu člověku určitě musí být líto. Jenže tohle je ohromná aféra a zrůdný systém; když se kácí les, holt lítají třísky,“ řekl šéf českého antidopingového programu Jan Chlumský.

V tomto případě nelítaly; Bach se totiž na věc díval zrcadlově opačně. „Sportovec by přece neměl trpět a být sankcionován za systém, ve kterém on sám nefiguroval,“ řekl.

Snad nejsymboličtější chvílí se stal fakt, že do Ria nesmí ani ruská whistleblowerka Julia Stěpanovová, která se spolu se svým manželem výrazně podílela na odhalení dopingového systému v zemi.

Aféra ruských atletů

Jenže ona sama v minulosti dopovala, a tak najednou nesplňuje jedno ze základních kritérií MOV.

Byť Bach ohledně uplatnění principu kolektivního trestu hájí presumpci neviny, tady naopak nasadil presumpci viny: prohřešek z dřívějška = zákaz startu v Riu. Stěpanovová chtěla běžet pod neutrální vlajkou, což si vyzkoušela na nedávném atletickém mistrovství Evropy. „Tohle spolehlivě všechny další whistleblovery odradí,“ uvedl šéf americké antidopingové agentury.

MOV později upřesnil, že Stěpanovovou spolu s chotěm do Brazílie pozve jako hosty; jako by chtěl, aby nakonec byli „spokojeni“ úplně všichni.

V rozporuplném případu sáhl ke kompromisu - a alibismu.

Proti plošnému trestání Rusů za doping se vyjádřil i kajakář Jiří Prskavec:


Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.