Doporučujeme

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Rio bez Rusů nebude. MOV je odmítl vyloučit, rozhodnou jednotlivé svazy

  • 611
Olympijské hry v brazilském Riu nebudou bez Rusů. Mezinárodní olympijský výbor nepotvrdil zákaz startu všech ruských sportovců, místo toho budou o jejich účasti rozhodovat jednotlivé sportovní federace. Mezi prvními o tom informovala britská BBC.

„Bylo před námi velmi těžké rozhodnutí,“ citovala agentura SID předsedu MOV Thomase Bacha.

Aféra ruských atletů

„Museli jsme najít rovnováhu mezi kolektivní odpovědností a právem jednotlivce. Každý by měl dostat šanci proti obvinění bojovat. Ctíme presumpci neviny, proto jsme zavedli přísná kritéria, která musí každý ruský sportovec splnit, pokud chce na hrách startovat,“ dodal.

Podobně, jako když minulý čtvrtek rozhodla Mezinárodní atletická federace o neúčasti ruských atletů v Riu, budou rozhodovat i další mezistátní řídící orgány samostatně. Kromě atletů budou v Brazílii chybět i ruští vzpěrači.

Co si myslíte o tom, že MOV nechal rozhodování na sportovních svazech?

celkem hlasů: 14024

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 31. července 2016. Anketa je uzavřena.

MOV měl Rusy vyloučit
MOV měl Rusy vyloučit 6862
Souhlasím s tímto postupem
Souhlasím s tímto postupem 5536
MOV měl účast ruských sportovců definitivně potvrdit
MOV měl účast ruských sportovců definitivně potvrdit 1626

Poprvé o státem řízeném dopingu promluvil šéf moskevské laboratoře Grigorij Rodčenkov, jeho slova poté potvrdilo i vyšetřování nezávislé komise WADA a IAAF.

Rusové a Rio

To následně prokázalo, že v Rusku státem organizovaný doping fungoval od roku 2011 a především během zimních olympijských her v Soči před dvěma lety. Doping spolu s tajnými službami krylo i ruské ministerstvo sportu Vitalije Mutka (jeho profil najdete ZDE).

Rusku v tu chvíli hrozilo vyloučení všech jeho sportovců z letních olympijských her. K téhle variantě nakonec nedojde.

„Je to správné rozhodnutí,“ nechal se slyšet šéf komise pro sport v ruském parlamentu Dmitrij Sviščov „Ale taková rozhodnutí by se neměla přijímat pouze v souvislosti s Rusy, ale se sportovci z celého světa. Pak by byl problém dopingu definitivně vymýcen,“ myslí si ruský politik.

Naopak kritice podrobila rozhodnutí MOV předsedkyně sportovní komise v německém parlamentu Dagmar Freitagová. „Nepovažuju to za správné, protože toho zůstává víc nejasného než jasného. Jen se přesunula odpovědnost na třetí stranu, tedy mezinárodní sportovní svazy. MOV jednal v rozporu s doporučením WADA, to je pro boj s dopingem ten nejhorší možný signál,“ řekla německá poslankyně.

Ke kauze se vyjádřila také tyčkařská hvězda Jelena Isinbajevová, která hovořila o správném kroku MOV. „Kdyby vyloučili celý ruský tým, byla by to obří chyba a mezinárodní sportovní skandál,“ řekla dvojnásobná olympijská vítězka, která se ale do Ria kvůli vyloučení všech ruských atletů z Her nepodívá.

Za „uspokojivé“ označil rozhodnutí výkonného výboru MOV vlivný funkcionář Šamil Tarpiščev, šéf národního tenisového svazu. Právě sedm ruských tenistů dostalo několik hodin po verdiktu MOV od Mezinárodní tenisové federace ke startu v Riu „zelenou“.

Rozumné rozhodnutí je to i podle Češkého olympijského výboru. „Toto rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru ohledně účasti ruské olympijské výpravy vítáme. Jeví se nám jako nejrozumnější z těch, co byla na stole. Teď je na jednotlivých sportovních federacích, aby posoudily účast ruských sportovců,“ uvedl Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

„Rozhodování mezi kolektivní vinou a individuálními právy je velmi těžké. MOV přijal řešení, které zachovává princip práva jednotlivce a zároveň klade důraz na čistotu sportu,“ dodal Jiří Kejval. „Také velmi vítáme trvalou snahu MOV, aby došlo k zásadním změnám v celosvětovém antidopingovém systému.“

Ruští sportovci, kteří se budou chtít Her zúčastnit, ale budou muset splňovat přísná kritéria MOV.

Ruský ministr sportu Vitalij Mutko komentuje nedělní rozhodnutí MOV.

Všichni ruští reprezentanti v Riu budou podrobeni dodatečným mimosoutěžním kontrolám a sportovní svazy mají při rozhodování o účasti Rusů na hrách mimo jiné přihlížet jen k výsledkům antidopingových testů provedených mimo Rusko. „Podmínky jsou velmi přísné, ale současně jsou pro náš tým výzvou. Jsem přesvědčený, že většina reprezentantů je splní,“ prohlásil ruský ministr sportu Vitalij Mutko.

„Myslím že tímhle jsme na jedné straně uspokojili touhu po jakési kolektivní odpovědnosti i právo na individuální spravedlnost každého jednotlivého sportovce,“ uvedl Bach v prohlášení.

Stěpanovová pomohla, ale do Ria nepojede

Účast se nicméně nebude týkat sportovců, kteří už byli v minulosti na doping pozitivně testováni. Týká se to paradoxně i běžkyně Julie Stěpanovové, která pomohla aféru odkrýt a na hrách chtěla startovat jako neutrální sportovkyně. Kvůli dopingové minulosti však výbor její žádost zamítl. „Správní rada by nicméně chtěla vyjádřit uznání za přínos paní Stěpanovové v boji proti dopingu,“ píše se v prohlášení MOV.

Co na výsledek říkají čeští sportovci?

Jiří Prskavec, slalom

„Jsem rád, že to dopadlo takhle. Když nemají důkazy, nemohou přeci vyloučit všechny sportovce, kteří nebyli usvědčení. Ti by měli mít možnost v Riu závodit. Třeba Isinbajevové je mi fakt líto. Ta s dopingem podle mě nemá nic společného. Měla by platit presumpce neviny, takže s rozšiřováním na další sporty nesouhlasím."

Barbora Špotáková, oštěp

„Plošné zákazy neuznávám, trpí nevinní lidé. Ale na druhou stranu je třeba vzít v potaz, jestli Rusové splnili podmínky mezinárodní federace a zjednali nápravu. Rozšíření trestu by nicméně bylo nešťastným řešením."

Kateřina Kudějová, slalom

„Kdyby všechny vyloučili, bylo by to na houby pro ty, kteří nedopovali a kvůli ostatním by neměli na olympiádu jet. Takže dnešní rozhodnutí je správné. Podle mě v našem sportu Rusové nedopují, a bylo by smutné, kdyby v Riu nemohli závodit."

Barbora Závadová, plavání

„Bylo by nefér, kdyby je všechny vyškrtli. Nějaký větší trest ale přijít musel. Takže je asi dobré, že potrestali tak velký sport, jakým je atletika. Vyřadit všechny sportovce by ale nebylo dobré."

Martin Fuksa, kanoistika

„Také bych nechtěl za někoho pykat. Že nepojedou na olympiádu ti, co v minulosti brali doping, je také spravedlivé, stejně jako ponechat rozhodnutí na jednotlivých federacích. Nejlepší by bylo to udělat spravedlivě, ale to je asi těžké,"

Podle šéfa Americké antidopingové agentury Travise Tygarta nenaplnil MOV svou vůdčí roli. Jeho rozhodnutí a následný „zmatek“ jsou prý ranou pro všechny čisté sportovce. Pro Tygarta je navíc nepochopitelné, že na hry kvůli pravidlu o zákazu startu bývalých dopingových hříšníků nesmí běžkyně Julia Stěpanovová. To podle něj zabrání v budoucnu případným dalším informátorům, aby otevřeně promluvili o dopingu.

Šéf Ruského olympijského výboru Alexandr Žukov uvedl, že s pravidlem zakazujícím start v Riu sportovcům, kteří mají dopingový škraloup, nesouhlasí, odvolávat se však proti němu nebude. „Na něco takového nemáme dost času,“ řekl s poukazem na to, že hry začínají za 12 dnů.

Žukov, jenž se telekonference s výkonným výborem MOV účastnil, nicméně nevyloučil individuální odvolání ruských sportovců. „Všichni mohou jít k CAS,“ řekl. V roce 2011 označil arbitrážní soud CAS za protiprávní takzvané „Ósacké pravidlo“ MOV, jež zakazovalo účast sportovců na následujících hrách, pokud si odkroutili minimálně šestiměsíční trest za doping.

Rusko tradičně patří k nejpočetnějším a nejúspěšnějším výpravám na hrách. V Londýně před čtyřmi lety obsadilo v tabulce zemí čtvrté místo s 22 zlatými medailemi. Do Ria de Janeiro se i po vyloučení atletů a vzpěračů chystá 321 sportovců, mezi nimi deset olympijských vítězů, dvacet dalších medailistů a celkem 32 mistrů světa.

Jak se vyvíjel ruský dopingový skandál?

Prosinec 2014. Dokument německé televize přichází s informací, že v Rusku dopuje 99 % sportovců. WADA vytváří nezávislou komisi, která má celou záležitost prošetřit.

9. listopadu 2015. Nezávislá komise WADA vydává zprávu, podle níž by ruští atleti měli být vyloučeni ze všech mezinárodních soutěží kvůli státem organizovanému dopingu.

13. listopadu 2015. Mezinárodní atletická federace dočasně pozastavuje členství ruskému atletickému svazu.

27. června 2016. 67 ruských sportovců se odvolává k Mezinárodní sportovní arbitráži (CAS) proti zákazu startu na olympijských hrách v Riu.

18. července 2016. Zpráva kanadského právníka Richarda McLarena tvrdí, že v Rusku se státem organizovaný doping používá od roku 2011 a týká se většiny zimních i letních olympijských sportů.

21. července 2016. Mezinárodní sportovní arbitráž odmítá odvolání ruských sportovců. Rozhodnout má Mezinárodní olympijský výbor. IAAF mezitím všem ruským atletům zakazuje start na olympiádě v Riu.

Nejrychlejší sprinter světa Usain Bolt tvrdý postup proti dopingu schvaluje:

,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.