Ve Studénce na Novojičínsku se v červenci minulého roku srazilo pendolino s...

Ve Studénce na Novojičínsku se v červenci minulého roku srazilo pendolino s nákladním autem. Při nehodě zemřeli tři lidé. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Přes koleje to nejde, rok po tragédii ve Studénce kreslí stavbu podjezdu

  • 13
Rok po tragickém střetu pendolina s kamionem na přejezdu nedaleko nádraží ve Studénce má místní radnice jasno. Nebezpečný přejezd by měl nahradit podjezd a těžká nákladní auta budou jezdit jinudy.

Tři mrtvé a dvacet těžce zraněných si přesně před rokem vyžádala srážka kamionu s rychlovlakem pendolino. Polský řidič kamionu už byl odsouzen k osmi a půl roku vězení (psali jsme o tom zde).

Radnice ve Studénce už od havárie uvažuje o nové podobě křížení silnice s kolejemi.

„Na konci příštího týdne vyprší termín pro odevzdání studie odklonění dopravy od přejezdu,“ říká místostarosta Studénky Petr Odchodnický. „Studie obsahuje možnost vybudovat na místě současného přejezdu podjezd, který by byl určen pro osobní automobily a mohly by jím projíždět i sanitky. Nákladní doprava by byla odkloněna přes most na druhém konci Studénky.“

Obavy místních, že by těžké nákladní vozy začaly v takovém případě jezdit středem města, místostarosta odmítá.

„Pokud by byla nákladní doprava od podjezdu odkloněna, regulovali bychom možnost vjezdu nákladních automobilů do obytné části města. Kamiony mířící do areálu bývalé Vagonky, do společnosti MSV, by projížděly silnicí přes pozemky společnosti AK 1324 a zpět. Průjezd kamionů obcí by byl zakázán.“

O všem se bude jednat do konce září, kdy chce vedení obce dohodnout s ministerstvem dopravy případnou stavbu podjezdu a její financování. Možnost stavby nadjezdu padla, hlavně kvůli velkým nárokům na zábor pozemků.

Podívejte se, jak zachytily neštěstí ve Studénce kamery na nádraží:

27. září 2015

Průjezdů na červenou podstatně ubylo

Tragická srážka na přejezdu zatím přinesla jediné plus. Podle policejních statistik zde výrazně klesl počet průjezdů na červenou.

„Na železničním přejezdu ve Studénce bylo od 22. července 2015 do 21. července 2016 šetřeno policií více než sto přestupků. V porovnání s předchozím obdobím zde evidujeme zhruba padesátiprocentní pokles,“ řekl policejní mluvčí Petr Směták. Policisté ale nesledovali jen přejezd ve Studénce.

Strojvůdce přišel o nohy, po roce zase řídí auto

Kamerový systém je umístěn například také na přejezdu v nedalekých Mankovicích. I na něj v minulosti nebezpečně často vjížděly automobily, přestože na semaforech svítila červená.

A během posledního roku zde řidiči porušili pravidla silničního provozu dvakrát častěji než ve Studénce. „Na železničním přejezdu Mankovice bylo během roku od 22. července 2015 policií šetřeno více než dvě stě přestupků. Nejčastějším přestupkem byla jízda na červenou. Pokles oproti dřívějšímu období zde byl jen nepatrný,“ přiblížil Petr Směták situaci na dalším z železničních přejezdů.

K druhému neštěstí scházely tři vteřiny

Ani při jednom z dalších průjezdů na červenou naštěstí nedošlo k tragédii, byť k ní často nescházelo moc.

Například v říjnu minulého roku vjel na přejezd ve Studénce portugalský kamion, který se jen díky tomu, že řidič prorazil závory a z přejezdu odjel, nesrazil s projíždějícím expresem Břeclav - Bohumín.

K nárazu scházely pouhé tři vteřiny. „Vlak jel rychlostí 140 kilometrů v hodině a cestovalo v něm sto padesát lidí,“ naznačil po incidentu možný rozsah tragédie moravskoslezský policejní ředitel Tomáš Kužel.

Šoféra našli policisté na odpočívadle na D1, vyšetřovatelům pak tvrdil, že červená světla neviděl.

Už v prosinci byl trestním příkazem okresního soudu v Novém Jičíně odsouzen k pokutě sto tisíc korun a dvouletému zákazu řízení na území České republiky.