Ilustrační snímek | foto: Reuters

Toxická lejna krav či ovcí hubí vzácné brouky, upozorňují vědci

  • 61
Krávy, ovce a další domácí zvířata škodí na pastvinách některým broukům a jiným bezobratlým organismům, upozornila v pátek ochranářská společnost Česká krajina. Lidé je totiž léčí i pomocí přípravků, které jsou pro drobotinu zpracovávající zvířecí trus prudce jedovaté.

„Některá cenná společenstva organismů ohrožují současné postupy veterinární péče v konvenčních chovech domácích zvířat. Vlivem časté aplikace antiparazitik mizí organismy, které se v přírodě živí trusem zvířat, odstraňují jej z pastvin a slouží tedy jako přirozená zdravotní policie. Zejména se to týká brouků, včetně řady vzácných druhů,“ uvedl v tiskové zprávě Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích.

Podle zahraničních výzkumů zvířata ošetřená některými antiparazitiky, jako je například běžně používaný ivermektin, vylučují vysoce toxický trus i 45 dní po aplikaci. „Tato antiparazitika jsou pro brouky specializované na zpracování trusu pachově atraktivní a lákají je ze širokého okolí. Pro jejich larvy pak výkaly domácích zvířat představují toxickou past, z níž není úniku,“ dodal Jirků.

Stáda na dohled paneláků. Pražská chráněná území spásají ovce i jalovice

Podle něj tyto přípravky zvyšují i riziko šíření infekcí pro domácí i divoká zvířata. „Tam, kde nemá trus kdo odstraňovat, je povrch pastvin dlouhodobě kontaminován vývojovými stadii parazitů, zvířata se kvůli tomu brzy nakazí znovu, paraziti si postupně vytvářejí k přípravkům odolnost a je třeba odčervovat o to intenzivněji. Je to začarovaný kruh,“ popsal Jirků.

Některé druhy brouků zpracováváním trusu udržují pastviny čisté, zpřístupňují živiny rostlinám nebo svou činností zvyšují množství žížal a jiných půdních organismů. Pojídači exkrementů také výrazně snižují vznik metanu ve výkalech, a omezují tak únik jednoho z hlavních skleníkových plynů do atmosféry. Úbytek těchto brouků má podle přírodovědce vliv i na množství některých vzácných ptáků, například dudků, které se jejich larvami živí.

Podle ředitele České krajiny Dalibora Dostála by se v národních parcích, bývalých vojenských prostorech a větších přírodních rezervacích neměla domácí zvířata pást. Za vhodnější považuje využívat divoké koně, zubry nebo pratury, které Česká krajina ve spolupráci s dalšími odborníky už vypustila například v rezervaci u Milovic na Nymbursku (více čtěte zde).

Správa Chráněné krajinné oblasti Brdy, která se nachází na území bývalého vojenského újezdu, ale minulý týden naopak uvedla, že krávy na místních pastvinách nasadí. Mají chránit vzácné lokality před náletovými křovinami (více čtěte zde).

Ochranářská společnost Česká krajina se zaměřuje na návrat velkých kopytníků do české přírody a na jejich ochranu. Uskupení funguje od roku 2007, spolupracuje s experty z Akademie věd ČR a univerzit.

30. prosince 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video