Vlna korektnosti a rozpaky aneb proč krotitelky duchů vadí už předem

  • 167
Uplynulo dvaatřicet let od premiéry prvního dílu a více než čtvrtstoletí od okamžiku, kdy se Krotitelé duchů objevili naposled. Teď se vracejí s novými postavami – a s rozpaky.

Budou to mít těžké. Již upoutávku nové verze slavné komedie z roku 1984 fanoušci vypískali, získala dokonce titul nejméně oblíbeného videa v historii YouTube, neboť nasbírala nejvíce palců dolů ve srovnání s pochvalami.

Také první tisícovky diváků dávají snímku podprůměrné hodnocení, dokonce nižší než recenzenti, což je vzácný úkaz, a šéf společnosti Sony ztrácí nervy, kdykoli ho média žádají o komentář. Ani americké tržby za premiérový víkend nevybízejí zrovna k jásotu. Publikum zkrátka dává najevo, že „takhle“ to nechtělo. A „takhle“ mimo jiné znamená, že mužskou partu v hlavních rolích nahradily ženy.

Krotitelé duchů se zkrátka svezli na hollywoodské vlně korektnosti, která do Sedmi statečných dosazuje černošské herce a z Dannyho parťáků dělá parťačky, nicméně režisér Paul Feig se dušuje, že to byl jeho nápad. Tvůrce komedií Ženy sobě, Drsňačky či Špion totiž staví zábavu právě na ženském prvku.

Dámská čtyřhra

„Když se Krotitelé duchů poprvé objevili, byl jsem z nich naprosto nadšený,“ říká. „Všichni jsme zbožňovali Billa Murrayho, Dana Aykroyda, Harolda Ramise a Ernieho Hudsona, šanci vidět tým snů pohromadě ještě povýšil nápad poslat ho do boje s duchy prostřednictvím moderních technologií.“

První dva díly tehdy režíroval Ivan Reitman, který remake spoluprodukuje. Plánoval i další, ale po smrti Harolda Ramise v roce 2014 začalo studio hledat nové tváře. „Věděl jsem, že se dlouho pokoušejí o pokračování,“ tvrdí Feig, „a napadlo mě natočit je se čtveřicí nejzábavnějších komiček, jaké znám.“

Jeho krotitelky hledají navzdory posměchu vědecké důkazy o existenci duchů, a když je konečně najdou, rozhodnou se dát světu najevo, že své profesní životy nepromarnily. Sestavu tvoří odbornice na nadpřirozené jevy, fyzička, konstruktérka a znalkyně veškerých newyorských zákoutí, kde se duchové vyskytují. Hrají je Melissa McCarthy, Kristen Wiigová, Kate McKinnonová a Leslie Jonesová. První dvě se znají z tvůrčí skupiny Groundlings, hrály spolu ve filmu Ženy sobě a svorně vystupovaly v pořadu Saturday Night Live, ve kterém nyní účinkují druhé dvě. Podle režiséra mají každá jiný, specifický smysl pro humor, kterým se navzájem doplňují.

Jeho slova potvrzuje i Melissa McCarthy. „Vše do sebe zapadlo. Sotva jsme dohromady začaly točit první scénu, dávalo to dokonalý smysl,“ tvrdí hrdinka seriálu Gilmorovic děvčata, která svou popularitu založila na takzvané fyzické komice – oč menší je, o to víc váží.

Své proporce však bere s humorem, v Krotitelích duchů dokonce točila sama kaskadérské scény včetně výjevu, kdy si ji během koncertu předává nad hlavami na rukou dav fanoušků. „Nikdy jsem to ještě nezažila,“ vysvětluje, proč se ptala vedoucího kaskadérského týmu Waltera Garcii, jak správně skočit z jeviště na diváky. „Odpověděl mi, že nejlepší je prostě doběhnout až na konec jeviště, odrazit se a skočit. Tak jsem to zkusila,“ líčí slavná boubelka, která za roli v Krotitelích duchů inkasovala 14 milionů dolarů.

Na její honorář určitě i rozpačitě přijímaný snímek vydělá. Přinejmenším na trhu, na který se tlačí celý současný Hollywood: uvedou jej totiž v Číně.