Vizualizace chystané stavby River Terrace Hotelu, který má vyrůst na Hořejším...

Vizualizace chystané stavby River Terrace Hotelu, který má vyrůst na Hořejším nábřeží, v sousedství železničního mostu ze Smíchova na Výtoň. | foto: Šafer Hájek architekti

Na břehu Vltavy má vyrůst hotel s prosklenou fasádou. Vedle ruského kola

  • 22
Nejen ruské kolo má vyrůst na smíchovském břehu Vltavy na dohled pražského Vyšehradu. Investoři tu plánují hotel s prosklenou fasádou, na čtyřnožkách nakročený až k náplavce. Má přes tři sta pokojů a velký konferenční sál. Tamtéž měl už dříve stát kancelářský dům s věží podle návrhu Jeana Nouvela.

Od stavby administrativního komplexu ze skla, oceli a betonu od uznávaného francouzského architekta, v Praze podepsaného pod smíchovskou budovou Zlatý Anděl (více zde), investor po přelomu tisíciletí upustil.

Čtyřhvězdičkový hotel, k jehož budování se nyní schyluje na stejné parcele, už vysokou věží neprovokuje. Podobu hotelu projektanti namalovali už skoro před deseti lety, přípravu stavby však přerušila krize.

Aktuálně už pro něj vyřizují poslední klíčový dokument - stavební povolení.

„Nouvelův projekt jsme znali, nemyslím si ale, že bychom se jím nějak inspirovali. Tehdy se počítalo s budovou určité velikosti a výšky, pro niž vyřídili změnu územního plánu. Díky tomu tam později bylo možné zasadit tento novější projekt,“ přiblížil pro iDNES.cz Jaroslav Šafer, jehož architektonická kancelář návrh zpracovala.

Hotelové pokoje v budoucnu pojmou asi 600 lidí, zhruba stejné množství návštěvníků pak konferenční sál. Hostům má zařízení nabídnout luxusní ubytování s výhledem na památky a historické centrum s možností „zážitkového“ stravování, stojí na webových stránkách projektu.

„Čtyřhvězda“ za miliardu

Podle starších propočtů, nezohledňujících inflaci v posledních letech, měla stavba přijít zhruba na 850 milionů korun. Počítá se i s ochranou před tisíciletou vodou za 12 milionů. Vybavení spolkne dalších 120 milionů.

„Od začátku to bylo koncipováno tak, aby byl objekt otevřený na náplavku, odkud lidé budou mít přístup do restaurací. Pro obnovu náplavky máme přesné instrukce od památkářů, a to včetně použitých materiálů, aby podoba ladila s druhou stranou řeky,“ dodal Šafer.

Protože je navrhovaná stavba v památkové rezervaci, řešili projektanti s památkáři například i detaily vzhledu hotelové fasády, aby odpovídaly územnímu rozhodnutí. Stavba bude směrem k vodě podepřená sloupy.

Nezastavěnou proluku na břehu řeky vlastní podle katastru nemovitostí společnost Jablonec Property Holdings a.s., která je investorem stavby. „Nedávno mi bylo sděleno od akcionáře, že k projektu nemáme podávat žádné informace,“ uvedl rezolutně projektový manažer Kamil Kocourek.

Jak se schvalovalo zastavění proluky na nábřeží

  • V roce 1997 vydáno územní rozhodnutí k projektu s názvem Obchodní a administrativní centrum ING/PPS.
  • V únoru 2000 vydal stavební odbor Prahy 5 stavební povolení, provedeny drobné úpravy pozemku.
  • V červenci 2000 navrhl Atelier 8000 (zastupoval ING Real Estate), aby bylo rozhodnutí o umístění stavby vydané v roce 1997 pro “Obchodní a administrativní centrum ING/PPS” změněno pro projekt s názvem “Riverside Court“.
  • V lednu 2001 stavební úřad Prahy 5 vydal rozhodnutí o změně územního rozhodnutí.
  • Rozhodnutím ministerstva pro místní rozvoj z 29. 5. 2001 bylo zrušeno vydané územní rozhodnutí a věc byla vrácena k novému projednání.
  • V prosinci 2001 bylo zastaveno řízení
  • (Nepodařilo se dohledat, kdy a zda bylo následně zahájeno úřadem Prahy 5 nové územní a stavební řízení, protože archiv z těchto let není digitalizován a jeho část navíc byla zničena při povodních. Projektanti si však stojí za tím, že pro projekt „Riverside Court“ existovalo územní rozhodnutí i stavební povolení).
  • V červenci 2007 vydala radnice Prahy 5 změnu rozhodnutí o umístění stavby. Místo pro „Obchodně administrativní centrum ING/PPS“ bylo vydáno pro „Hotel Smíchovské nábřeží“ (prezentován jako River Terrace Hotel).
  • V červenci 2011 vydáno stavební povolení pro plynovod o délce 112,2 m.
  • Červenec 2016 dorazila na IPR Praha dokumentace pro stavební povolení „Hotel Smíchovské nábřeží - Dopravní řešení“. IPR se zatím nevyjádřilo.

Zdroj: IPR

Na Hořejším nábřeží u železničního mostu chtěli na začátku tisíciletí podle...
Na Hořejším nábřeží u železničního mostu chtěli na začátku tisíciletí podle...

Návrh kancelářského domu od Jeana Nouvela

Dokumentaci pro stavební povolení obdržel za účelem vyjádření se k otázce dopravního řešení letos v červenci i pražský Institut plánování a rozvoje (IPR). „Zatím jsme se nevyjádřili,“ řekl iDNES.cz mluvčí institutu Adam Švejda.

„Nouvelův dům mohl být další ikonou“

Připomněl, že Útvar rozvoje hlavního města Prahy (předchůdce IPR) v roce 2007, během řízení o změně územního rozhodnutí vydaného pro kancelářský objekt na nové rozhodnutí platné pro hotel, upozorňoval projektanty na nutnost zmenšit jeho kapacitu, aby stavba byla v souladu s územním plánem, respektive s koeficientem míry využití území daným urbanistickou studií části Smíchova.

Nouvelovu kancelářskou budovu, k níž tehdy existovala už i prováděcí dokumentace sloužící jako detailní podklad pro samotnou stavbu, spolutvůrci i po více než dekádě a půl označují za architekturu světového formátu.

„Projednávání bylo pracné, ale konstruktivní, dodnes mě strašně mrzí, že objekt nestojí. Zastavilo se to těsně před zahájením, byla k tomu všechna povolení. Pro Prahu je to velká škoda, byla by to další ikonická budova typu Tančící dům,“ řekl iDNES.cz Martin Krupauer, šéf projekčního Atelieru 8000, který se na tvorbě návrhu projektu zvaného Riverside Court podílel.

V přízemí domu měla být restaurace a kavárna, molo před ním uzpůsobené pro kotvení parníků, ale také pro chodce a cyklisty. Dokonce už byla vybraná i stavební firma. „Vysoutěžená cena tuším přesahovala 750 milionů korun. Vznik mola byl podmínkou paroplavební společnosti, aby dům neodřízl náplavku,“ připomněl Krupauer.

Jiní jsou naopak rádi, že firma ING Real Estate jako developer od budování podle návrhu věhlasného Francouze na poslední chvíli upustila.

Proti stavbě hlasitě vystupoval například Klub za Starou Prahu, kterému v panoramatu s Vyšehradem překážela vyčnívající skleněná věž. Argumenty projektantů, že jde o vzpomínku na pražskou vodárenskou věž, odmítali jako samoúčelné. Dům s věží také zrovna neuchvátil památkáře.

Jean Nouvel

  • Slavný francouzský architekt studoval na École des Beaux-Arts v Paříži.
  • Jeho ateliér, který založil v roce 1994 s Michelem Pélissiém, má 140 zaměstnanců, řadí se mezi největší ve Francii. Má pobočky v Londýně, Kodani, Římě, New Yorku, Madridu a Barceloně.
  • V Praze je autorem budovy Zlatý Anděl z let 1994 - 2000.
  • V roce 2000 také ve spolupráci s Atelierem 8000 stvořil projekt ocelovo-skleněného domu s věží nazvaný Riverside Court, který měl stát na Hořejším nábřeží.
  • Ve francouzském Nimes navrhl netradiční byty pro chudé.
  • V Madridu podle jeho návrhu postavili designový hotel.

V budově měli sídlit bankéři a pojišťováci společnosti ING. „Povolení jsme vyřizovali zhruba šest let. Jenže došlo k finanční krizi v Malajsii a Thajsku a banka se rozhodla, že zredukuje personál asi o dvě stě lidí, takže zmizel nájemce i důvod stavby,“ zavzpomínal tehdejší šéf české developerské sekce ING Real Estate Pavel Koch, který už je nyní v důchodu.

Developerská divize firmy pak předala pozemek i projekt kolegům z investiční sekce, která se však po bezvýsledných debatách s další bankou o případném společném využití budovy rozhodla parcelu i Nouvelův projekt prodat. Nenašel se však už nikdo, kdo by připravenou stavbu uskutečnil.

Kolo má stát jen o pár desítek metrů dál

Společnost ING, která do Česka přišla na začátku 90. let, si od Nouvela tehdy nechala zpracovat velkou urbanistickou studii celého Smíchova.

„Dívali se na zašedlou smíchovskou čtvrť a uvažovali, že by to jednou mohla být velice zajímavá část centra Prahy. Zajímal je její potenciál a to, kam by mohla směřovat. Ze studie si vybrali dvě nebo tři parcely a začali jednat s městem o jejich koupi a rozvoji,“ připomněl Krupauer s tím, že investorská odnož ING Bank (tehdy Nationale Niederlanden) stojí i za vznikem Tančícího domu.

S místem jen pár desítek metrů od hotelu směrem k Palackého mostu má kontroverzní plány firma Timsbury capital, která před časem vyhrála záměr na využití lokality na nábřeží. Úmysl vztyčit tu šedesátimetrové ruské kolo vzbudil bouřlivý ohlas mezi obyvateli města i odborníky (více třeba zde).

Projektu za zhruba 200 milionů vyčítají hlavně neadekvátní velikost, kdy by atrakce z pozemku v historickém jádru města těžila víc, než unese.

Záměr, k němuž musí své stanovisko mimo jiných zaujmout i památkáři, podporuje radnice Prahy 5. Podle územního plánu by však kolo mělo mít nanejvýš 18 metrů, aby nepřevyšovalo okolní domy a nenarušovalo panorama (psali jsme o tom zde).

19. července 2016