ČEZ připojil první soláry na baterii z Německa. Investice se vrátí za 13 let

  • 104
Energetickým firmám se pomalu rozjíždí byznys s instalacemi solárních elektráren na střechy rodinných domů. ČEZ dokončil padesátou instalaci, avšak první napojenou na bavorský bateriový systém Sonnen, do jehož výroby investoval.

Z Horních Měcholup je to do centra Prahy sice trochu z ruky. Ale golfové hřiště, minipivovar i nedaleká Hostivařské přehrada však dělá z bloku nově vystavěných rodinných domů lákavou lokalitu pro lidi, kteří chtějí uniknout shonu velkoměsta a přece zůstat v jeho dosahu. Do jednoho z řady takových domů se před rokem nastěhoval i Rostislav Čáp.

Jeho obydlí však z řady zdánlivě identických domů od úterka trochu vyčnívá. Jde totiž o první stavbu v Česku, na jejíž střechu energetická společnost ČEZ instalovala solární panely o výkonu 4,16 kilowatt, které napojila na bateriový systém bavorské společnosti Sonnen.

„O fotovoltaiku se zajímám delší dobu, byly to ale právě bateriové systémy, které mě přesvědčily, že už to má smysl. Mít jenom fotovoltaiku a být závislý na tom, jestli svítí slunce nebo ne, není úplně ideální. Díky baterii máte ale noční spotřebu zajištěnou také,“ popisuje Čáp, co ho přimělo pořízení elektrárny s baterií.

Pokud majitel elektrárny nemá zajištěné ukládání a elektřinu ihned nespotřebuje, musí ji poslat do sítě a pak v případě potřeby zase nakoupit zpět, což je méně výhodné. Vysoká cena baterie však žene celou investici o několik stovek tisíc nahoru, čímž se návratnost posouvá daleko ze dobu životnosti.

Tento stav loni na podzim změnila možnost získat dotaci z programu Nová zelená úsporám. Na panely napojené na baterii je možné čerpat až 105 tisíc korun a Čáp přiznává, že to byla důležitá motivace pro jejich pořízení. „Nebudu zastírat, že mě motivovala dotace,“ říká.

Návratnost je třináct let, životnost baterie deset

Celý systém přišel na 450 tisíc, po odečtení dotace musel tedy majitel investovat 345 tisíc z vlastních zdrojů. Zhruba polovinu z celkové ceny tvoří bateriový systém. „U každého zákazníka je návratnost jiná, každý systém má svá specifika. V tomto případě se však pohybujeme na hranici 13 let při současné ceně elektrické energie a spotřebě,“ vyčíslila manažerka ČEZ Lucie Bedrníčková.

Životnost se přitom počítá na 30 let. To však platí pro elektrárnu jako celek, životnost samotné baterie je jen deset let, tedy pod hranicí celkové návratnosti. Ředitel divize obchod ČEZ Pavel Cyrani však upozorňuje, že to platí pouze pro baterii jako takovou a ne na ni navazující komponenty, které vydrží déle. Majitel by podle něj tedy nebude muset znovu investovat více než 200 tisíc do kompletního bateriového systému, ale pouze do článků.

„Samotné články tvoří jen menší část celého systému. Navíc předpokládáme, že vznikne sekundární trh s bateriemi, které už třeba nebudou vhodné pro elektromobily,“ míní Cyrani. ČEZ tedy sází na to, že v budoucnu bude možné sehnat baterie výrazně levnější než nyní.

Na střešní soláry nesází jen ČEZ. Nabízí je RWE, E.ON i další

Nejen ČEZ, ale i další hráči považují instalaci střešních solárních panelů za perspektivní segment. S vlastní nabídkou přišly v posledních měsících prakticky všechny velké energetické společnosti jako je E.ON, Pražská energetika i RWE.

„Zájem o fotovoltaické elektrárny s bateriemi je velký, více než polovina dotazujících se ptá právě na možnost akumulace. Nainstalováno máme asi 40 procent s bateriovým systémem a 60 procent obyčejných fotovoltaických elektráren,“ popsal současný stav mluvčí RWE Pavel Grochál. RWE dokončila nebo dokončuje na 30 projektů a eviduje dalších 350 poptávek.

Vstoupit na trh střešních instalací plánují ale i další firmy, jako je například jeden z tuzemských solárních veteránů Solar Global. Spolumajitel František Smolka nedávno pro iDNES.CZ uvedl, že podle něj se do pěti let vyplatí i bez dotací. „Definitivní obrat na našem trhu přijde s cenově dostupnou a efektivní baterií, do jejíhož vývoje jdou dnes obrovské peníze. Ta se objeví nejpozději do pěti let. Pro energetiku to bude revoluce, celý trh se tím zlomí,“ domnívá se Smolka (více čtěte zde).

Samotný ČEZ loni investoval prostřednictvím svého fondu Inven Capital do minoritního podílu v německém výrobci bateriových systému Sonnenbatterie, který nedávno zkrátil název na Sonnen (více čtěte zde).

„Mezi zákazníky, a to dokonce i mezi těmi, u kterých jsme fotovoltaické panely už nainstalovali, se zpětně projevuje zájem o bateriové systémy. Do konce roku nainstalujeme zhruba stovku střešních solárních elektráren z toho desítky s bateriovým systémem,“ říká Cyrani. ČEZ plánuje, že od podzimu bude zájemcům baterie na zkoušku i půjčovat.


Elektromobil