V tropickém skleníku olomouckého Výstaviště Flora ve Smetanových sadech vykvetl vzácný leknín viktorie královská. Jeho květ se naplno rozvine jen na pár hodin. (21. července 2016) | foto: Tomáš Frait, MAFRA

Vzácný leknín v noci rozkvetl, v plné kráse byl k vidění jen pár hodin

  • 1
Traduje se o ní, že v okolí Amazonky její obří listy zachránily nejednomu domorodci či cestovateli život před aligátory. V tropickém skleníku olomouckého Výstaviště Flora viktorie královská nedosahuje rozměrů jako v Jižní Americe. V noci na čtvrtek však rozvila květ, jenž je znám tím, že má jepičí život.

„Klenot“ obřího leknínu, který v Česku pěstuje jen několik botanických zahrad, se totiž dožívá maximálně dvou dnů.

„V rozvitém stavu navíc květ vydrží jen několik málo hodin. Pak uvadá a postupně mění barvu. Původně je bílý, do druhého dne se zbarví do fialových odstínů,“ popsala zahradnice Flory Jana Pajerová.

Doplnila, že ve skleníkových podmínkách viktorie královská kvete pouze jedenkrát ročně, v období od července do přelomu září a října. Lidé, kteří nestihnou zajít na Floru nyní, tedy ještě mají naději vidět leknín kvést.

„Už nyní je na rostlině zárodek dalšího květu,“ upřesnila zahradnice s tím, že mnohem více šancí prohlédnout si viktorii královskou v květu lidé mají v Jižní Americe. Ve své domovině, v okolí řeky Amazonky totiž rostlina kvete podstatně častěji.

Obří leknín objevil v roce 1801 severočeský cestovatel

Olomoucké výstaviště má letos ve skleníku jednu rostlinu největšího leknínu světa. Získala ho jako malou rostlinku z brněnské botanické zahrady.

„V našich klimatických podmínkách leknín musíte kvůli nedostatku slunečního světla v zimních měsících každoročně pěstovat znovu ze semen. V okolí Amazonky roste jako vytrvalé rostlina,“ dodala zahradnice.

Obří leknín objevil v roce 1801 v jednom z přítoků nejdelší řeky světa severočeský rodák, botanik, lékař a cestovatel Tadeáš Haenke. Jméno rostlina dostala po anglické královně Viktorii.

„A to proto, že se leknín podařilo poprvé v Evropě vypěstovat ve skleníkových podmínkách v anglické botanické zahradě, a to v roce 1847, u nás to bylo o šest let roky později v Děčíně,“ řekla Pajerová.

28. července 2015