Ohořelý pařez, za nímž už jsou vidět vysázené nové stromky.

Ohořelý pařez, za nímž už jsou vidět vysázené nové stromky. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Les na Rokycansku zničený požárem po roce ožívá desetitisíci stromky

  • 0
Sazenice borovic, dubů a lip postupně nahrazují les, který před rokem shořel v Pavlovsku na Rokycansku. S živlem, který zničil na dvacet hektarů pole a lesa, hasiči tehdy bojovali dva dny. Požár zažehla jiskra od kombajnu, který sekal pole.

Od doby, kdy shořel les v prudkém kopci Kouklovy hory, uplynul bezmála rok a po spálených pahýlech stromů už není ani památky. Všechno zasažené dřevo lesníci pokáceli a odvezli. Místo po vypáleném lese je dobře vidět i ze silnice z Rokycan do Dobříva.

Ředitel společnosti Lesy města Rokycan Stanislav Suda řekl, že loňský požár způsobil v lese škodu 2,8 milionu korun. Plameny tehdy zasáhly i koruny stromů a rychle se šířily, hasiči povolali na pomoc i vrtulníky s vodními vaky (psali jsme zde).

Do spáleniště dosud lesníci vysadili desítky tisíc stromků.

„Bude tam 60 tisíc borovic, dva tisíce lip a asi 20 tisíc dubů. Vysazené jsou asi dvě třetiny, vzhledem k počasí se uchytily,“ řekl ředitel Suda. Obnova spáleniště dosud přišla lesníky asi na půl milionu korun a dál pokračuje.

„Už jsou tam vysázené malé stromky. Je to na jižním svahu, podklad je skála, snad se toho ujme co nejvíc,“ doufá Jiří Ondřejíček starosta Dobříva, pod nějž Pavlovsko se 170 obyvateli spadá.

Na rozdíl od loňského roku, kdy pole a les u Pavlovska vzplály v období několikatýdenních veder, je letos počasí k lesníkům i zemědělcům příznivější. Vedra nejsou tak enormní jako loni.

Pole, z nějž se loni požár do lesa rozšířil, je už letos sklizené a tentokrát hasiči vyjíždět nemuseli. „Zemědělci se ponaučili. Už tam mají cisterny, oborávají pole, dávají si velký pozor,“ soudí správce lesů Suda. Loni přitom svědci uváděli, že zemědělci na tomto poli při sekání cisternu připravenou neměli.

Na Nýřansku hasiči spustili pilotní projekt, který má podobným požárům při sklizni zabránit. Chtějí, aby jim zemědělci, lesníci či majitelé lesů a polí předem hlásili, kdy se chystají vyjet na pole. Hasiči si tak mohou předem zmapovat příjezdové cesty i zdroje vody v okolí pro případ, že by začalo hořet.

Při hašení lesa v Pavlovsku pomáhaly i vrtulníky (7. srpna 2015)

7. srpna 2015